Hrvatski sabor u utorak se, minutom šutnje prisjetio 12 hrvatskih policajaca stradalih na današnji dan 1991. u Borovom Selu, a zbog nedostatka kvoruma u dnevni red nije uvrstio HDZ-ov zahtjev za smjenom Petrova.
Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast 12 hrvatskih policajaca koji su 2. svibnja 1991. u Borovu Selu položili živote za Hrvatsku, rekao je zastupnicima predsjednik Sabora Božo Petrov na početku novoga radnog tjedna, najturbulentnijeg od njegova konstituiranja u listopadu prošle godine.
>>> Tri scenarija za najturbulentniji tjedan aktualnog saziva Sabora
Sabor zbog nedostatka kvoruma nije u dnevni red uvrstio zahtjev za smjenom Petrova s mjesta predsjednika Sabora, koji je inicirao HDZ, a potpisale i druge stranke, uključujući i oporbene, odnosno ukupno 79 zastupnika. HDZ je tu smjenu inicirao nakon što je premijer Andrej Plenković razriješio trojicu HDZ-ovih ministara koji su podržali prijedlog oporbenog SDP-a da se ministru Zdravku Mariću iskaže nepovjerenje.
‘Nema kvoruma, pa nećemo odlučivati o dnevnom redu sada, nego kad se kvorum definira,‘ najavio je Petrov. U Saboru je potom više klubova zatražilo stanku kako bi nakon nje dobili priliku progovoriti o krizi vlasti, odnosno aktualnoj političkoj situaciji.
Bačić pozvao Petrova da danas stavi sebe na dnevni red
Predsjednik HDZ-ova saborskog Kluba Branko Bačić (HDZ) pozvao je Božu Petrova (Most) da danas kao prvu točku dnevnog reda stavi odlučivanje o svom povjerenju.
Ako to ne namjeravate, predlažem da se odmah nakon stanki sastane Predsjedništvo Sabora i definira rad u iduća četiri dana, predložio je Bačić.
Podsjetio je pritom da je prijedlog za Petrovljevim razrješenjem, koji je inicirao HDZ, potpisalo 79 zastupnika, što je natpolovična većina od ukupno 151 zastupnika.
Petrov na taj način nema politički ni demokratski legitimitet da predsjeda Saborom, rekao je Bačić, navodeći da je u takvim okolnostima predsjednik parlamenta dužan, kao prethodno pitanje, staviti na glasovanje tu točku i razriješiti to pitanje.
Podolnjak: Što prije glasovanje o novim ministrima
Budući da je politička kriza izazvana smjenom trojice Mostovih ministara, Vlada treba pokazati da ima povjerenje, a pokazat će ga prvi put kad se bude glasovalo o ministru financija Zdravku Mariću. Ako Vlada bude imala 76 potpisa, prva sljedeća točka je rasprava o mom opozivu, odgovara Petrov.
"Javnosti treba jasno reći da je sve ovo dio opasnog scenarija kršenja temeljnih načela vlasti i demokracije", ističe Robert Podolnjak (Most) i poručuje da priča prema kojoj HDZ želi smijeniti predsjednika Sabora i ne birati novog, ali ni nove ministre do nakon lokalnih izbora nije ustavna.
Premijer je, smatra, dužan što prije predložiti glasovanje o povjerenju novim ministrima da se potvrdi nova parlamentarna većina, primjeren rok za to je sedam dana od dana razrješenja ranijih ministara, pogotovo jer Sabor zasjeda još ovaj tjedan, kaže Podolnjak.
Dovoljno je sedam dana za novu većinu koja će dati povjerenje novim ministrima, kaže Mostov zastupnik te dodaje kako svako otezanje znači da većina ne postoji, da se vrši pritisak na zastupnike i prolongira se sve.
Petrov je sada jedina brana potpunoj uzurpaciji vlasti od strane premijera te neustavnom kršenju Ustava i zakona, tvrdi Podolnjak.
Bernardić: Nema nove parlamentarne većine
Jasno je da je prošli tjedana pala Vlada, da nema nove parlamentrane većine, kaže Davor Bernardić (SDP) i poziva premijera da pokaže novu parlamentarnu većinu ili prekine agoniju koja traje godinu i pol dana. Zaštitom sukoba interesa, kriminala u Agrokoru i glasovanjem o nepovjerenju trima ministrima premijer je doveo do velike nestabilnosti, tvrdi šef SDP-a.
Ivan Vrdoljak (HNS) poziva dojučerašnje partnere, HDZ i Most, ali i ostale stranke na smirivanje strasti. Raspad ove koalicije nije kraj svijeta, kaže Vrdoljak koji odgovornima smatra i HDZ i Most.
Svatko od nas mora voditi računa da smo prvenstveno izabrani kao predstavnici naroda, kada pokušate ogaditi političke protivnike, gadite čitav politički prostor, ali i građane koji su izabrali ove druge, kaže Vrdoljak i poziva da se u političkoj utakmici biraju riječi, čuva dignitet hrvatskih institucija, društva, građana.
Jasno je da je država destabilizirana, da jedan partner izlazi iz Vlade, drugi treba pokazati većinu, ako se to ne dogodi idemo na izbore, treće u godinu i pol, poručuje.
I Branimir Bunjac (ŽZ) HDZ-u poručuje da nema većinu u parlamentu. "Vaš premijer je premijer kao i ja, morate dokazati da imate većinu koju nemate", poručuje HDZ-u.
Nije vrijeme za arhive
Drugi krug zahtjeva za stankama uslijedio je nakon što je Petrov najavio ‘prelazak‘ na raspravu o Mostovim izmjenama Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, čemu se prvi usprotivio SDP, a potom i druge stanke.
Za taj, kao i zakone o kojima trebamo raspravljati kasnije, nema mišljenja radnih tijela, upozorio je Peđa Grbin, no Petrov je ustrajavao da su uvjeti stečeni.
Zar stvarno mislite da je sad vrijeme za arhive, da je to top tema, upitao je Vrdoljak? Kao što ne želimo držati ljestve HDZ-u u ovoj krizi, tako ne želimo sudjelovati ni u predizbornoj kampanji Mosta u raspravi o arhivima, poručio je Bernardić.