Konferenciju Dan otvorenih integracija 2019, koji je četrnaesti put zaredom organizirala tvrtka King ICT, a koja je u Hotelu Antunović u Zagrebu okupila hrvatske i svjetske stručnjake iz poslovnog i IT sektora, te nekoliko stotina sudionika, otvorio je Plamenko Barišić, predsjednik Uprave.
- Zahvaljujem svima poslovnim partnerima, kupcima, dobavljačima, poslovnoj i akademskoj zajednici, profesionalnoj IT zajednici i medijima jer svi ste pridonijeli tome da se King ICT-ov nekonsolidirani prihod približio milijardi kuna u prošloj godini i prešli smo brojku od 500 zaposlenih. Najbitnije od svega je da smo se afirmirali kao pouzdan sistemski integrator softver developer, isporučitelj poslovnih rješenja i konzalting usluga. Raduju nas i da su ukupni rezultati ICT sektora u Hrvatskoj iz godine u godinu sve bolji i bolji. Zadnja analiza koja je provedena u Udruženju za ICT pri HGK-a pokazala je da raste broj tvrtki, zaposlenih i prihod. Većina ICT tvrtki rekla bi kako bi rezultati mogli biti bolji da su pronašli određeni broj adekvatnih IT stručnjaka što je posljednjih godina sve veći problem. S druge strane, analiziramo li stupanj digitaliziranosti hrvatskog društva i ekonomije ne možemo biti zadovolji u dovoljnoj mjeri.
Evidentan je prostor za pozitivne pomake u mnogim segmentima, većina svjetskih metrika smješta nas u donji dom kad se gledaju parametri; širokopojasni internet, ljudski ICT kapital, državni servisi, integracija digitalnih servisa u svakodnevno poslovanje, stupanj digitalizacije industrije, razina ulaganja u razvoj, ukupan inovacijski sustav. Mi u ICT zajednici zainteresirani smo za realizaciju strategije e-Hrvatska 2020 i povezanih projekata, bez obzira koja je politička opcija iznjedrila tu strategiju i koja ju je ažurirala i provodila, smatramo da trebamo javno dostupno analizu stupnja ispunjenja te strategije do kraja njenog razdoblja da bismo postigli što širi konsenzus oko ključnih tema i ciljeva za naredno razdoblje.
Pretpostavljam da ste upoznati kako je u tijeku razvoj strategije Hrvatske od 2021.-2030.; nije upitno da će sadržavati teme iz područja digitalizacije gospodarstva, industrije i države. Važno pitanje za ovaj auditorij je koliko je nas dobilo priliku dati prijedlog, komentar ili sugestiju na tu strategiju. Unaprijed molim odgovorne da nam na adrese naših strukovnih udruga ne dostave tekst strategije s rokom za odgovor od pet dana koji uključuje vikend dane. Slično vrijedi i za objave i na e-savjetovanjima, ovo je prevažno pitanje da ne bismo tražili široki konsenzus i dovoljno vremena za usklađivanje stavova o ovim pitanjima. Ne treba otkrivati toplu vodu, treba se osvrnuti oko sebe i vidjeti dobre primjere - rekao je Barišić navodeći primjer konferencije u inozemstvu na kojoj je sudjelovao, a na kojoj su se pojavili svi državni dužnosnici i ostali odgovorni u ime države za razvoj ICT sektora te predstavili uvjete koje ta država osigurava za razvoj ICT industrije.
Pritom je naveo da u Hrvatskoj posluje 4649 IT tvrtki, koje zapošljavaju 28.347 djelatnika, a čiji je ukupni godišnji prihod 2,8 milijardi eura što je sedam puta slabije od države gdje je sudjelovao na konferenciji, no namjerno nije rekao o kojoj se državi radi.
- Kako se približiti tomu? Podizanjem snage ukupnog gospodarstva, okvirom za razvoj inovacija, dostupnosti izvora financiranja, obrazovnim sustavo i na kraju jasnom i fokusiranom vizijom što se želi postići. Ako nećemo zbog nas samih onda imamo obvezu prema budućim generacijama stvoriti održiv digitalni sustav, želimo državu u ulozi snažnog i pouzdanog kreatora strateškog okvira za budući razvoj, a u isto vrijeme regulatora tržišta u svim domenama, a ne da bude izravni sudionik tržišnih utakmica. Želimo obrazovni sustav primjeren novom digitalnom dobu da na tržište rada dolazi već pripremljena radna snaga koja je kroz školovanje iskusila poslove koje će jednog dana raditi. Želimo stimulativno inovacijsko okruženje i uvjete u kojima ćemo raditi, ne smije se događati da dobitnici državnih nagrada za znanost nemaju permanentan doticaj s poduzetništvom. Želimo atraktivnu poduzetničku klimu koja će poticati, a ne kočiti – poručio je Barišić.
Konferencija je nastavljena prezentacijom Viraga Bele iz konzultantske tvrtke Arthur, koji je govorio o 5G, cloudu i digitalnoj transformaciji, dok je Hrvoje Stojić, direktor odjela ekonomskih istraživanja Addiko Bank Hrvatska, govorio o tome kako se pripremiti za usporavanje ekonomskog rasta, te problemima koji to uzrokuju ili bi mogli.
O interakciji medicine i strojarstva, točnije robotike, govorili su neurokirug KB Dubrava prof. dr. sc. Darko Chudy i prof. dr. sc. Bojan Jerbić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, tvorci kirurškog robota RONNA.
Prisutne je posebno oduševila prezentacija prof. dr. sc. Jerbića, znanstvenika svjetskog profila, koji je objedinio ne samo medicinu i robotiku, nego integrirao sve oblike znanosti kako bi predstavio novu tehnološku revoluciju, ističući da je umjetna inteligencija AI, tehnološka revolucija koja obilježava 4. industrijsku revoluciju, te da se radi o najvažnijoj tehnologiji koju je čovjek razvio u povijesti. AI ruši barijere između fizičkog i digitalnog i antropološki nas mijenja, ali nosi i rizike.
- Danas se vrijednost ljudskoga rada mjeri kroz AI i robotiku, trebamo viziju budućnosti na novom poimanju znanosti i kulture, trebamo razumjeti budućnost jer nove tehnologije donose velike mogućnosti, djelatnosti i nova radna mjesta. Moramo biti svjesni toga da se nove tehnologije ne mogu kupiti, one su prekompleksne i ako ih kupimo bit ćemo kolonija, moramo ih razvijati sami. Novo doba donosi nove mogućnosti, pitanje je na kojoj smo strani; pobjednika ili gubitnika – upozorio je Jerbić.
O budućnosti digitalizacije govorio je Andro Galinović, predsjednik ISACA Croatia Chapter/CISO, koji je na četiri primjera pojasnio njene prednosti i rizike.
Okrugli stol ‘Digitalizacija poslovanja - izazovi i kako ih prepoznati?’, kojim je završena konferencija, vodio je Ivan Maglić, direktor Gartner Adriatic/Calisto, a sudjelovali su Eugen Paić – Karega, član uprave Zagrebačke Banke, Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva i Tihomir Šibalić, direktor tvrtke Enna Infosense.
King ICT je predstavio 20 svojih inovacija u demo sobama koje su sudionici konferencije razgledali i o kojima su dobili objašnjenja, a održano je i šest tehnoloških radionica.