
U organizaciji Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP), u Opatiji se održava jubilarni 40. Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin. Na toj najvećoj energetskoj konferenciji u ovom dijelu Europe više stotina domaćih i međunarodnih stručnjaka, među kojima su i djelatnici Plinacra, do petka 10. svibnja prezentirati će aktualnosti u plinskom sektoru Hrvatske i svijeta, odnosno upoznavati se s ključnim smjernicama njegova budućeg razvoja.
Na svečanosti otvaranja konferencije okupljene je pozdravio predsjednik HSUP-a Dalibor Pudić, dopredsjednik i budući predsjednik Međunarodne plinske unije (IGU) (2025. – 2028.) Andrea Stegher, a u ime Plinacra sudjelovali su član Uprave Dalibor Mikulić te članica Uprave Daria Krstičević, koja je održala prigodan govor.
U govoru se osvrnula na stratešku odluku Vlade Republike Hrvatske o izgradnji LNG terminala na otoku Krku, koja je posljedično dovela da toga da je Europska komisija prepoznala projekt Povećanje kapaciteta LNG terminala na otoku Krku te jačanje plinske infrastrukture nužnim za osnaživanje sigurnosti opskrbe Hrvatske te transformaciji u energetsko čvorište za srednju i jugoistočnu Europu. Navedeno je omogućila Vlada Republike Hrvatske dodijelivši bespovratna sredstva iz Mehanizma za oporavak i otpornost.
- Podsjetila bih kako je u ožujku pušten u probni rad 58 km dugačak i 140 milijuna eura vrijedan plinovod Zlobin–Bosiljevo te kako su u tijeku radovi na 36 km dugačkom i 78 milijuna eura vrijednom plinovodu Zabok – Lučko, čime će se višestruko povećati kapacitete plinovoda prema Sloveniji. Paralelno traju pripreme za izgradnju preostala dva plinovoda Bosiljevo – Sisak i Kozarac- Sisak za koje je ugovorena nabava cijevi i opreme, a u tijeku je nabava za izgradnju. U fokusu su nam i aktivnosti na izgradnji Jonsko - jadranskog plinovoda te južne interkonekcije s Bosnom i Hercegovinom. Strateško promišljanje i planiranje je oduvijek bila Plinacrova odlika, stoga naši stručnjaci aktivno prate tehnologije transporta i primjene vodika, biometana i ostalih dekarboniziranih plinova koji će u budućnosti prolaziti Plinacrovim plinovodima - rekla je Krstičević te istaknula kao je riječ o generacijskom projektu koji će biti ključan u procesu dekarbonizacije prema niskougljičnom gospodarstvu u kojem će prirodni plin imati ključnu ulogu tranzicijskog goriva.
U nastavku skupa održan je okrugli stol na temu Uloga prirodnog plina u globalnoj energetskoj tranziciji u kojem je, kao predstavnik Plinacra, sudjelovao izv. prof. dr. sc. Darko Pavlović, savjetnik predsjednika Uprave. Pored njega, u raspravi su sudjelovali još i Zsuzsanna Ortutay (INA), Zvonimir Šibalić (PPD), Petar Sprčić (HEP), Ivan Fugaš (LNG Hrvatska), Boris Miljavac (Simens Energy), Nenad Hranilović (Međimurje plin) i Mario Matković (MET Croatia Energy Trade).
I ove godine djelatnici Plinacra aktivno sudjeluju na ovom središnjem stručnom skupu plinskog gospodarstva kao panelisti, autori i koautori stručnih radova.