Aktualno
StoryEditor

Postaje li Macron ‘Gospodin Europa‘

10. Svibanj 2018.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron danas će primiti prestižnu nagradu Karla Velikog za doprinos europskom jedinstvu. Preuzima li taj eurofil ulogu neslužbenog lidera Europe iz ruku njemačke kancelarke Angele Merkel?

Ima li Europa novog čelnika? Ili možda čak i spasitelja?

Danas, godinu i tri dana pošto je na izborima pobijedio čelnicu euroskeptične krajnje desnice Marine Le Pen, francuski predsjednik primit će u njemačkom Aachenu uglednu nagradu Karla Velikog za "izvanredan doprinos europskom jedinstvu".

>>> Samo je bio Francuz: Macron zahvalio ‘slasnoj‘ supruzi australskog premijera

Njegova saveznica Angela Merkel, koja je istu nagradu dobila 2008. godine, govorit će na svečanosti. Bit će to i prilika da Njemačka konkretno odgovori na Marconovu viziju povezanije Europe. Macron je u rujnu u govoru studentima Sorbonne izložio svoj plan "Europe koja štiti". Plan uključuje usklađivanje poreza i minimalne plaće, reformu eurozone, tješnju vojnu suradnju i zajedničke mjere zaštite okoliša. U Njemačkoj su njegovu viziju dočekali s oprezom, a manjim europskim zemljama s jedva prikrivenim negodovanjem.

Macron i Merkel sada rade na jedinstvenom prijedlogu koji kane predstaviti na summitu EU-a koncem lipnja.

Odbor za dodjelu nagrade Karla Velikog, nazvanu po osnivaču Svetog Rimskog Carstva, okrunjenog u Aachenu 800. godine, nema rezervi prema Macronu.

"Iako je na dužnosti relativno kratko, Emmanuel Macron iznova je nadahnuo Europu i unio novi zamah i dinamiku u raspravu o čvršćoj integraciji našeg kontinenta", kaže se u obrazloženju nagrade.

Ali može li Macron uistinu povesti EU ka većem jedinstvu, i potaknuti sve skeptičniji elektorat da pristane na to, ili je preambiciozan?

"Mislim da ima pravo biti ambiciozan", kaže analitičar Sebastien Maillard, direktor pariškog think-thanka nazvanog po Jacquesu Delorsu.

>>> Nakon godine dana na vlasti većina Francuza ne voli Macrona

"Ali možda nije trebao iznijeti sve odjednom. U onom govoru sa Sorbonne, pitate se koji mu je zapravo udarni prijedlog", dodaje Maillard.

Nedavni posjeti Macrona i Merkel Washingtonu možda sugeriraju da je Francuz preuzeo ulogu Gospodina Europe, nakon godina dominacije njemačke kancelarke na kontinentalnoj političkoj sceni.

Macronov posjet je bio državni, visokog profila i vidjelo se da ga Trump doživljava kao bliskog prijatelja iako se francuski predsjednik u govoru pred Kongresom nije libio iznijeti i ono u čemu se ne slaže s američkim kolegom. Merkel je u američkoj prijestolnici bila nekoliko dana poslije, ali u radnom i mnogo manje zapaženom posjetu. Moguće je da im to odgovara oboma, misli analitičarka Susi Dennison iz Europskog vijeća za vanjske poslove.

"Uloga svjetskog državnika važnija je u francuskoj unutarnjoj politici nego u njemačkoj", kaže Dennison.

"A kako je u Njemačkoj na vlasti nova koalicija, mislim da je Angeli Merkel važnije da se doživljava da joj je većina pažnje kod kuće", dodaje.

Ali to ne znači da će Macronov telefonski broj biti onaj koji će strani čelnici uvijek zvati kada požele razgovarati s Europom. Kina, na primjer, koja više polaže na gospodarske odnose s Europom i dalje će Berlin i Bruxelles smatrati ključnim za to, kaže Dennison.

Maillard ukazuje na još jednu stvar i poziva na oprez.

"Prerana priznanja treba prihvatiti s velikom mjerom skromnosti", kaže. "Nagrada Karla Velikog najčešće je nagrada za cijelu karijeru, a Macron, kada je EU u pitanju, zapravo još nije postigao ništa".

21. studeni 2024 21:07