Aktualno
StoryEditor

Pravda za sve: Kažnjen jer nije slao godišnja izvješća za neaktivnu tvrtku

27. Kolovoz 2018.

Pokušavam ljenčariti na godišnjem, ali ne ide mi baš najbolje. Jednu večer bio sam u gostima kod bračnog para (moja generacija). Fini ljudi, uvijek se nađemo ljeti jer dio godišnjega provodimo u istome mjestu. Razgovaramo o svemu, od lokalne do svjetske politike, novinarstva, a pitaju me i kako provodim godišnji. ‘Ma pusti, moram još jednu ‘Pravdu‘ napisati’, rekoh, a oni kao iz topa kažu da imaju priču za mene.

Trgnuh se iz poluležećeg položaja u vrtnoj stolici, spustih noge s druge stolice i naćulih uši. Kažu da su razgovarali s jednim poduzetnikom iz Dalmacije (molili su me da ne spominjem grad) koji je nedavno od Fine dobio kaznu zato što nije poslao godišnje financijsko izvješće u 2017. za 2016.

>>>Pravda za sve: Obrtnik koji bi htio raditi i u mirovini neka osnuje tvrtku

Međutim, taj poduzetnik nije slao izvješće već četiri godine, a njegova tvrtka nije aktivna i dulje od toga, što je smišljeno radio kako ne bi morao snositi troškove gašenja tvrtke. Naime, savjetovali su ga u poduzetničkim krugovima, ali i odvjetničkim, jer mu tvrtka ne zarađuje, da je to bezbolniji način njezina gašenja jer je Fina dužna, ako tvrtka tri godine zaredom ne pošalje godišnje izvješće, bez daljnjih upozorenja pokrenuti postupak likvidacije pred nadležnim Trgovačkim sudom.

Bez brige

On je tako i postupio i prema toj logici njegova je tvrtka trebala biti likvidirana još 2016., s obzirom na to da od 2014. nije poslao financijsko izvješće. Doduše, njegovi su ga ‘savjetnici’ tada upozorili i na to da bi prema Zakonu o računovodstvu (čl. 42., st. 34.) mogao platiti kaznu za izbjegavanje slanja izvješća Fini. To zaista piše u Zakonu, a i na stranicama Fine navodi se da je ‘za obveznike koji ne dostave godišnje financijsko izvješće i svu propisanu dokumentaciju propisana kazna od deset tisuća do 100 tisuća kuna, a odgovornoj osobi od pet tisuća do 20 tisuća kuna.

>>>Pravda za sve: Ako na livadi nema stoke, nema ni novca iz Ruralnog razvoja

Međutim, istodobno su mu ti ‘savjetnici’, ispričali su mi moji prijatelji, rekli da Fina iz nekog razloga ne šalje te kazne osim rijetkima, pa se ne treba brinuti, neka se samo smiri i sve će samo od sebe završiti likvidacijom tvrtke na Trgovačkom sudu. Opustio se poduzetnik, a zašto i ne bi kada je prošla 2014., pa onda 2015. i na kraju 2016., niti mu tko piše kazne niti ga tko upozorava na kršenje Zakona o računovodstvu.

Poduzetnik je prestao slati godišnja financijska izvješća uzdajući se u to da će nakon tri godine Fina pokrenuti postupak likvidacije. Vjerovao je da će tako izbjeći plaćanje troškova gašenja odavno neaktivne tvrtke, ali nije znao da je neslanje izvješća kažnjivo.

Doduše, čini se da se toliko opustio da se nijednom nije zapitao zašto nema nikakve informacije o likvidaciji njegove tvrtke, o čemu je mogao doznati u sudskom registru, a mogao je doći i do službenog akta da je htio.

>>>Spačva: U raspodjeli hrasta prošli samo malo lošije nego lani

Očito je vjerovao da je nakon isteka treće godine neslanja izvješća do lipnja 2016. postupak likvidacije odrađen, a onda je nedavno dobio od Fine prekršajni nalog jer prošle godine nije poslao izvješće za 2016. Što je s prekršajnim nalozima za dvije prethodne godine, veliko je pitanje, ali svakako potvrđuje savjete ‘savjetnika’ da se ti prekršajni nalozi nisu slali ažurno kao što su trebali.

Pusti igre

Cijela je ova priča dobra kako bi se upozorili poduzetnici koji namjerno ne šalju godišnja financijska izvješća Fini vjerujući da će tako uspjeti ugasiti tvrtku besplatno. Moji prijatelji nisu željeli reći o kojem je poduzetniku riječ, ali priča me zaintrigirala pa sam i na nekim forumima doznao da ima podosta poduzetnika (neovisno o tome šalju li ili ne izvješća Fini) koji nemaju pojma o tome da je takvo što kažnjivo, a kako vidimo, kazne i nisu baš male. Zato bih iskoristio priliku da poduzetnike koji ne šalju izvješća Fini upozorim kako postoji mogućnost da ih se zbog toga kazni i savjetovao bih im, ako im tvrtke i nisu aktivne, da ipak šalju izvješća te ih ugase prema propisima, za što će, primjerice, j.d.o.o.-i platiti 600, a d.o.o.-i 2500 kuna, što je mnogo manje od visoke kazne.

POST SCRIPTUM: Kad već spominjem čavrljanje na godišnjem, prepričat ću i jedan razgovor s vlasnikom češke turističke agencije s kojim me upoznao jedan meni dragi čovjek. Kaže da i Česi odlaze u bogatije zemlje EU, a ja sam pak bio kritičan prema sporosti reformi u Hrvatskoj. Pitanje je hoće li i posljednje porezne reforme najavljene za sljedeću godinu biti kratkog daha jer, kako ističe analitičar Zdeslav Šantić, mi ne znamo što želimo postići poreznom reformom. A onda mi je rekao da nije samo do Vlade; kaže da posluje u mnogim zemljama, ali da u Hrvatskoj poduzetnici najviše razmišljaju o tome kako izbjeći plaćanje poreza. Pokušao sam ih obraniti time da ih vlast visokim nametima tjera na to, ali nisam ga uvjerio.

22. studeni 2024 10:48