U Industrijski park Nova Gradiška trebala bi ‘doseliti‘ tvrtka Krešimir, koja će proizvoditi beton. Svaka ovakva vijest morala bi nas obradovati, međutim, u Parku je najmanje jedna tvrtka – Elda – koja se protivi njezinu dolasku.
>>>Brodosplit: Čiovski most nije donio zaradu, samo referenciju
Vlasnik i direktor Elde Dario Marenić smatra da bi prašina nastala od proizvodnje betona onečistila njegovu sofisticiranu proizvodnju e-tekućina za e-cigarete.
Marenić priča kako e-tekućine proizvode pomoću najmodernije opreme i tehnologije, a kao ugrožene spominje i tamošnju proizvodnju sportske i aktivne prehrane (Aminolabs) te tvrtke Clarum (tjestenine) i Klimaopremu. U razgovoru sam osjetio, blago rečeno, njegovo nezadovoljstvo, a jedan sugovornik s kojim sam razgovarao i koji poznaje tamošnju proizvodnu djelatnost, iako ne tvrdi da će doći do zagađenja, kaže da je kod spomenutih četiriju tvrtki zaista riječ o proizvodnji koja ne trpi ni minimum čestica prašine.
Nema ugroze
Marenić je zbog toga ljutit na rukovodstvo Industrijskog parka, ali i na lokalnu vlast u Novoj Gradiški, koja nije odgovorila na moj upit, ali se zato javila Ivana Vončina Toplek, direktorica Parka.
>>>Pravda za sve: Inspirium dobio posao izrade internetske stranice, a nema ni svoju
– Istina je da se Industrijski park širi u cilju dovođenja investitora koji će otvarati nova radna mjesta. Jedna od tvrtki je Krešimir i među prvim pitanjima koja smo postavili njezinu vlasniku bila su ona vezana uz onečišćenje. Investicija se provodi prema prihvaćenoj stručnoj studiji o zaštiti okoliša i za poslovanje ne postoji nikakva ugroza – tvrdi Vončina Toplek.
S njom sam razgovarao i telefonom, objasnila mi je da joj je vlasnik tvrtke Krešimir (u Sudskom registru piše da je to Kruno Ratković iz Slavonskog Broda) rekao da imaju, da slobodnije prevedem, specijalne filtre koji sprječavaju onečišćenje. Pitao sam i tvrtku Krešimir smatra li da ne postoje razlozi za bojazan Elde i drugih tvrtki da će proizvodnjom betona Industrijski park biti onečišćen prašinom, ali nije stigao odgovor.
>>>Pravda za sve: Državno sudbeno vijeće poručuje – Ignorirajmo Ustav!
Nisam stručnjak ni za proizvodnju betona, a ni za spomenute proizvodnje u Parku i ne bih se tu stavljao na ičiju stranu. Činjenica da direktorica Parka Vončina Toplek tvrdi da ne postoji opasnost od ugrožavanja proizvodnje u drugim tvrtkama u Parku trebala bi nešto značiti, s obzirom na to da je riječ o izjavi odgovorne osobe. Po mom mišljenju, to bi trebalo biti dovoljno da ublaži napetost među poduzetnicima jer bi direktorici Parka bilo zaista nezgodno ako se dogodi suprotno.
Jedini problem
Ipak, ono što je, barem za sada, u ovoj priči siguran problem je nedostatak komunikacije među glavnim akterima, što u odnosu između investitora i primjerice Marenića može stvoriti obostranu odbojnost, a da nisu jedan drugome rekli ni dobar dan.
>>>PIK Vinkovci: Trupla 10 tisuća svinja zakopana, a ne spaljena
Da ja imam tvrtku koja zahtijeva najvišu moguću čistoću proizvodnje, svakako bih bio zabrinut kada bih čuo da se u blizini moje tvrtke gradi betonara. Naravno da bih se najprije obratio direktorici Parka, ali možda bih bio najsretniji kada bi vlasnik betonare pozvao vlasnike svih tvrtki u Parku na ručak, predstavio im svoj projekt i pokušao ih umiriti dokazima da neće doći do onečišćenja. Treba voditi računa i o tome da bi spomenute četiri tvrtke zbog blizine betonare mogle izgubiti imidž proizvođača čija proizvodnja je potpuno čista. Na ručku bi jedni drugima mogli ispričati s kakvim se teškoćama suočavaju u poslovanju i tako bi mogli dobiti više korisnih informacija nego samo razgovorom o betonari.
Mislim da bi vlasnik Krešimira Kruno Ratković to trebao uraditi ne samo zato što bi pokazao da ne misli samo na sebe, nego i zbog toga što, kako se često kaže, valja živjeti među ljudima, odnosno poduzetnicima. 
POST SCRIPTUM Marenić mi kaže da je razgovarao i s ljudima iz Claruma (proizvodnja tjestenina) i tvrdi da se i oni protive dolasku betonare, a navodi još i proizvodnju sportske i aktivne prehrane koju je lani Atlantic Grupa prodala belgijskom Aminolabsu te tvrtku Klimaoprema. Te tri tvrtke također imaju sofisticiranu proizvodnju. Pitao sam i njih što misle o tome, ali nisu odgovorile i jedino se Atlantic Grupa izjasnila da ne želi komentirati nešto što nije njihovo. Čini se da njihova šutnja, iako se još nisu javno usprotivili dolasku betonare, više govori o tome da ipak i kod njih postoji bojazan o posljedicama njezine gradnje, ali čekaju razvoj događaja. I to pokazuje da je potreban kontakt među akterima priče.