Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je u subotu kako bi zatvaranje Rafinerije nafte Sisak imalo teške posljedice za sisačko stanovništvo, dodavši kako je potrebno učiniti sve što je moguće kako bi se rafinerija spasila.
"Borimo se za Sisak i doista radimo što god možemo, i ja koliko mogu, iako to nije izravno u mojoj nadležnosti", rekla je predsjednica, koja je nazočila obilježavanju 11. Dana mimoza na Cvjetnom trgu u Zagrebu.
"Nastavit ćemo dalje raditi kako bi se spasila Rafinerija. Mislim da bi bila katastrofa za Sisak da se zatvori, uz Željezaru koja je zatvorena, ljudi bi ostali bez radnih mjesta, a govorimo o stotinama obitelji, o tisućama ljudi, i jednostavno moramo uložiti napore da se stanje popravi", poručila je.
INA je u petak priopćila da je pripremila prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak, koji podrazumjeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u sisačkoj rafineriji, što znači i smanjenje broja radnika za maksimalno 40 u drugoj polovici ove godine.
>>>Plenković: Riječ je o četrdesetak ljudi, poslovnoj odluci Ine kako bi bila učinkovitija
Prijedlog organizacijskih promjena u Rafineriji nafte Sisak trenutno se nalazi na savjetovanju kod Radničkog vijeća, priopćeno je iz INA-e, a u skladu je s Deloitteovom analizom koja je pokazala kako je konverzija Rafinerije u logistički centar ekonomski najisplativije rješenje, čijom bi se provedbom realiziralo 93 milijuna dolara novčanog tijeka u sljedeće tri godine u usporedbi sa sadašnjim načinom rada rafinerije.
>>>‘Riječ o vrlo kvalificiranim radnicima’: Sindikat traži sastanak s menadžmentom Ine
Prijelaznim rješenjem koje podrazumijeva prijevoz naftnih poluproizvoda između rafinerija Sisak i Rijeka i prekid rada postrojenja FCC u Rafineriji nafte Sisak osigurao bi bolju iskoristivost postrojenja za konverziju u obje rafinerije, a predloženi način rada Rafinerije nafte Sisak bio bi korak prema značajnom smanjenju gubitaka koje rafinerija generira.