Vlasti Bosne i Hercegovine i Rusije suglasne su da se za potrebe proizvodnje u rafineriji nafte u Bosanskom Brodu osigura opskrba plinom iz Hrvatske što bi trebalo značajno utjecati na smanjenje onečišćenja zraka na tom području od kojega posljedice trpe i stanovnici Slavonskog Broda, potvrđeno je u srijedu iz sjedišta bosanskohercegovačkog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Sarajevu.
Kako je pojašnjeno u priopćenju dostavljenom medijima, takav dogovor postignut je na sastanku međuvladine bosanskohercegovačko-ruske komisije za trgovinu i ekonomsku suradnju koji je tijekom dana održan u Moskvi.
>>> Gazprom počinje gradnju Turskog toka, ‘nove pouzdane rute za izvoz plina’
"Strane su se, između ostalog, suglasile i da rafineriji nafte u Bosanskom Brodu pruže potporu za izgradnju niskotlačnog plinovoda iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu za opskrbu te tvrke plinom", stoji u priopćenju objavljenom nakon sastanka izaslanstava koje su predvodili ministar vanjske trgovine BiH Mirko Šarović i direktor u ruskom ministarstvu industrije i trgovine Aleksej Vladimirovič Abramov.
Rafinerija u Bosanskom Brodu u vlasništvu je ruske državne trtke "Zarubežnjeft". Zastarjela tehnologija u tim pogonima uzročnik je onečišćenja zraka pri proizvodnji motornih goriva, a taj problem godinama muči i stanovnike na hrvatskoj obali Save. To je bila i tema razgovora hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova kada su se njih dvoje sastali u veljači na marginama sigurnosne konferencije u Muenchenu.
>>> Grabar-Kitarović: Lavrov cijeni moju iskrenost
Tada je postignut načelni dogovor da se rješenje potraži kroz opskrbu rafinerije plinom koji bi se dostavljao plinovodom iz Hrvatske. “(Rusi) su rekli da su svjesni tog problema, da ga žele riješiti što prije i molili pomoć hrvatske vlade”, izjavila je tada Grabar-Kitarović.
Spajanje rafinerije na plinsku mrežu Hrvatske godinama je bilo nerješivim problemom jer vlasti Republike Srpske uporno i bez obrazloženja to odbijaju inzistirajući da taj entitet opskrbljuju samo plinom koji se dobavlja iz Rusije pa sad čekaju što će biti s projektom "Južnog toka" kako bi se na njega priključili.