Na idućem sastanku Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) koji će se održati 22. lipnja postoji mogućnost produljenja Sporazuma o smanjenju kvota proizvodnje i na iduću godinu što će svakako utjecati na tržišno raspoloženje.
- Stoga, uslijed svega navedenog te snažnog rasta potražnje u odnosu na ponudu sirove nafte u drugoj polovini godine možemo očekivati pritiske na daljnji rast cijena – smatraju analitičari RBA. Naime, ako se ovo predviđanje ostvari, možemo očekivati i rast cijena naftnih derivata u Hrvatskoj. Iako cijene barela ne utječu izravno na Hrvatsku, one pokazuju trend koji će utjecati na takozvano mediteransko tržište koje izravno utječe na cijene u Hrvatskoj.
>>>Cijena goriva najviša od 2015.
Podsjetimo, u utorak je šesti tjedan za redom, poskupilo gorivo u Hrvatskoj. Litra eurosupera 95 skuplja je za 13 lipa i sada se prodaje po cijeni od oko 10,37 kuna, a eurodizel se popeo na cijenu od 9,92 kune. Trenutne cijene naftnih derivata u Hrvatskoj najviše su od srpnja 2015 (benzinska goriva), odnosno listopada 2014. godine.
>>>Cijene nafte penju se na 80 dolara
Inače, u spomenutih šest tjedana, cijena eurosupera 95 porasla je ukupno 68 lipa, a eurodizela 77 lipa. To znači da je prosječan spremnik od 50 litara benzina skuplji ta ukupno 34 kune, a eurodizela 38,5 kuna.
>>>SAD nije ‘ekonomski policajac svijeta’, EU će ignorirati američke sankcije Iranu
Analitičari RBA kažu da je za cjelokupnu situaciju na svjetskom naftnom tržištu ‘kriva‘ geoppolitika, odnosno izlazak SAD-a iz nuklearnog dogovora s Iranom te posljedične ekonomske sankcije Iranu. Iran je inače treći po veličini svjetski proizvođač nafte. Nadalje, proizvodnja sirove nafte u Venezueli i dalje opada te se procjenjuje da bi u sljedećih nekoliko mjeseci mogla pasti ispod 1 milijuna barela dnevno.