Aktualno

S interneta se uklanja oko 70 posto dojavljenog 'govora mržnje', Komisija zadovoljna

Društvene mreže poput Facebooka, Twittera, Youtubea sve uspješnije uklanjaju govor mržnje koji im je prijavljen, objavila je u petak Europska komisija.

Komisija je objavila treće izvješće o poštivanju Kodeksa postupanja za borbu protiv govora mržnje na internetu.

Na inicijativu Komisije, četiri velika IT poduzeća (Facebook, Microsoft, Twitter i Youtube) u svibnju 2016. predstavili su Kodeks postupanja za borbu protiv nezakonitoga govora mržnje na internetu, kao odgovor na širenje rasističkog i ksenofobnog govora mržnje na internetu.

>>>Mjesec dana istražnog zatvora zbog ‘Facebook prijetnji’ HDZ-ovoj zastupnici Juričev Martinčev

U tom su kodeksu obećali da će razmotriti svaku prijavu govora mržnje na internetu u roku od 24 sata.

Instagram i Google+ u petak su objavili da se pridružuju Kodeksu postupanja, što će dodatno proširiti broj uključenih aktera.

>>>Sean Parker: Facebook smo izgradili na ljudskoj ranjivosti

U izvješću koje su pripremile nevladine organizacije i javna tijela, kaže se da društvene mreže u prosjeku razmotre 81 posto prijavljenih slučajeva govora mržnje, dok je u prethodnom izvješću iz svibnja 2017. taj postotak bio znatno niži, 51 posto.

Uklonjeno oko 70 posto prijavljenog sadržaja

U prosjeku društvene mreže uklonile su 70 posto govora mržnje koji im je prijavljen, a prema izvješću iz svibnja 2017. bilo je uklonjeno u prosjeku 59,2 posto prijaveljnih slučajeva.

Facebook razmotri pritužbe u manje od 24 sata u 89,3 posto slučajeva, Youtube u 62,7 posto i Twitter u 80,2 posto slučajeva.

>>>Hrvatska kreće u regulaciju ‘nepoželjne komunikacije’ na internetu

Dobri rezultati ovakvog, dobrovoljnog pristupa, čini manje vjerojatnim da će Komisija ići sa zakonskim prijedlogom zabrane govora mržnje.

>>>Catherine Deneuve ponudila ispriku zbog pisma o ‘slobodi udvaranja’

Povjerenica za pravosuđe Vera Jourova rekla je da ne podržava zakon koji je ove godine donijela Njemačka, prema kojemu IT poduzeća mogu platiti kaznu u visini do 50 milijuna eura ako dovoljno brzo ne uklone govor mržnje.

"Potvrđuje se da je Kodeks postupanja vrijedan alat za brzo i učinkovito suzbijanje nezakonitog sadržaja. To pokazuje da se čvrstom suradnjom tehnoloških poduzeća, civilnog društva i kreatora politika mogu postići rezultati i istovremeno sačuvati sloboda govora", rekla je povjerenica Jourova.

>>>Don Plenković: Obradovala me je vijest da je umro dr. Slavko Goldstein

"Očekujem da će IT poduzeća pokazati jednaku odlučnost u rješavanju drugih važnih pitanja, kao što su borba protiv terorizma ili nepovoljni uvjeti za njihove korisnike", dodala je

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju