Nakon što je Europska komisija po nalogu Europskog vijeća predstavila paket mjera za zaštitu europskih kompanija koje posluju s Iranom od američkih sankcija, francuski ministar financija Bruno Le Maire najavio je i mogućnost kompenziranja kompanija od strane Europske unije.
Prema Reutersu, pravila iz 1996,. kada se Unija sukobila sa SAD-om oko poslovanja s Kubom, Libijom i Iranom, mogla bi poslužiti kao temelj za ovakvu pomoć europskim kompanijama ako budu predmet američkih sankcija zbog poslovanja s Iranom.
>>> Europske kompanije odustaju od projekata u Iranu nakon najavljenih sankcija
- Hoćemo li dopustiti SAD-u da bude ekonomski policajac svijeta? Odgovor je ne, bio je oštar Le Maire u razgovoru za C News televiziju i Europe 1 radio, prenosi Reuters.
Ove izjave i potez Komisije tako su otklonili svaku sumnju o namjerama Europske unije nakon što je SAD odlučio napustiti nuklearni sporazum s Iranom, ali i daljnje zaoštravanje odnosa sa SAD-om učinile vrlo izvjesnim.
>>> Juncker najavio aktivaciju zakona koji blokira sankcije SAD-a Iranu
Komisija je, inače, u petak objavila paket mjera koji uključuje mogućnost članicama da uplaćuju novac za naftu izravno iranskoj središnjoj banci, kao i oživljavanje propisa iz 1996. koji zabranjuje europskim kompanijama poštivanje ‘sekundarnih‘ američkih sankcija (kažnjavanje onih koji posluju sa sankcioniranim državama iako nisu američki entiteti i ne potpadaju pod američku jurisdikciju). Ta će mjera spriječiti europske sudove u provođenju američkih sankcija i omogućiti europskim kompanijama traženje odštete za sankcije od onih koji su štetu uzrokovali, objasnili su iz Komisije.
Pored toga, bit će poduzete mjere za potporu malim i srednjim poduzećima, prvenstveno kroz kreditne linije Europske investicijske banke u eurima kako bi se izbjegle sankcije vezane uz dolar, javlja Financial Times.
>>> Francuski Total povlači se iz projekta u Iranu
Iako analitičari vjeruju kako mjere neće previše pomoći velikim kompanijama, male i srednje mogle bi profitirati najviše od ovakvog stanja stvari. Francuski energetski div Total odlučio je napustiti Iran, potez na koji će se vjerojatno odlučiti sve velike kompanije s globalnim ambicijama, ali će to ostaviti prostor manjima koje ne riskiraju toliko odmazdu SAD-a ili im poslovanje ne ovisi o toj zemlji uopće, i u čijem slučaju bi mjere Europske unije mogle biti znatno efikasnije.