Aktualno

Slom SVB-a zadao težak udarac izraelskom tehološkom sektoru

Izraelski tehnološki sektor uspješno je prebrodio recesiju, ali još veći izazov mogao bi biti slom američkog Silicon Valley Banka, ključnog izvora financiranja, i predložena reforma pravosuđa, upozoravaju direktori i analitičari.

Izrael je stekao nadimak 'nacije startupova' zahvaljujući uspješnom tehnološkom sektoru koji zapošljava samo 10 posto radne snage i čini oko 15 posto BDP-a, ali i više od polovine izvoza i četvrtinu poreznih prihoda.

No, ulagače su zabrinuli prijedlozi desničarske koalicije premijera Benjamina Netanyahua koji bi vladi osigurali veći utjecaj na odabir sudaca i istodobno ograničili ovlasti vrhovnog suda za ukidanje zakona.

Parlament je preliminarno prihvatio predloženi zakon, koji zagovornici smatraju nužnim za suzbijanje, kako tvrde, aktivističkog pravosuđa koje se miješa u politiku, a protivnici prijetnjom demokraciji. Usvajanje je odgođeno zbog prosvjeda.

- Tehnološki sektor treba stabilnost, treba jasna pravila igre, treba sud kojem može pristupiti (ukaže li se potreba) - objašnjava bivši guverner izraelske središnje banke Karnit Flug, danas potpredsjednik Izraelskog instituta za demokraciju.

Sektoru prijeti i ubrzani odlazak visoko kvalificirane radne snage u inozemstvo. Procjenjuje se da 100 tisuća Izraelaca već živi i radi u SAD-u, a mnogi su preselili i u Europu.

Tehnološki sektor zapošljava 400 tisuća radnika, a ne uspijeva popuniti oko šest tisuća radnih mjesta, prema vladinim podacima.

Niz tehnoloških tvrtki, poput američko-izraelskog startup-a za kibernetičku sigurnost Wiz, upozorio je da će povući novac iz Izraela i spriječiti njegov priljev ako reforme prođu. 

Očekivanja pada izravnih stranih ulaganja spustila su u međuvremenu šekel na najnižu razinu prema dolaru u tri godine. U 2021. godini dosegnula su rekordnih 27 milijardi dolara, a lani su se spustila na 15 milijardi dolara.

Prema istraživačkom centru IVC i LeumiTechu, izraelske tehnološke tvrtke pribavile su u prvom tromjesečju 1,7 milijardi dolara, za 70 posto manje nego u prva tri lanjska mjeseca i najmanje u četiri godine.

Rješenje u SAD-u

Glavobolju je tehnološkom sektoru zadao i kolaps američkog Silicon Valley Banka, kojeg je Jon Medved, izvršni direktor investicijske tvrtke OurCrowd, nazvao 'pouzdanom bankom' za izraelske startupove.

Skupina obuhvaća sedam tisuća tvrtki, uključujući "jednoroge" s procijenjenom vrijednosti od najmanje milijardu dolara i one s maksimalno 50 zaposlenih.

U SVB-u je račun imalo više od polovice izraelskih startupova, kažu tvrtke i ulagači rizičnog kapitala. SVB je u nekim slučajevima bio njihov jedini zajmodavac u SAD-u, iako točni iznosi nisu poznati.

Direktor u jednoj izraelskoj banci ističe da vidi priliku za pojačano kreditiranje domaćih startupova, ali upozorava da izraelske banke neće moći same popuniti prazninu koji je ostavio SVB.

- Cilj nam nije (plasman) milijardi dolara, ali jest dvostruko ili trostruko veći portfelj - rekao je.

Izraelske tehnološke tvrtke stoga će vjerojatno požuriti i registrirati se u SAD-u, a u Izraelu će zadržati odjel za istraživanje i razvoj, rekao je upravljački partner fonda TechAviv Founder Partners Yaron Samid.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju