Aktualno
StoryEditor

Spor s MOL-om: ‘Očita pristranost Turudića‘ u obrazloženju presude Arbitražnog suda

11. Studeni 2017.

Večernji list objavio je dijelove presude Arbitražnog suda komisije UN-a od 23. prosinca 2016., po kojoj je Hrvatska izgubila spor s MOL-om oko Ine, iz kojih se vidi da je Sud  ključnog svjedoka i dokaznu snimku ocijenio nepouzdanima, a hrvatski sud pristranim.

>>>MOL objavio bitne dijelove pravorijeka arbitraže, zaključke o ‘navodnom mitu’

Večernji list navodi najvažnije dijelove presude koju su 23. prosinca prošle godine donijelo trojica arbitara suda komisije utemeljen prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi. Spor je pokrenut 2014. za mandata Vlade Zorana Milanovića, a Hrvatska je tražila da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju, koji su potpisani za vrijeme premijera Ive Sanadera.

Nepouzdan svjedok, snimka

Sud je zaključio kako je "prilično uvjeren da niti jedan sudac ili sud koji vidi ili pročita iskaz (Roberta) Ježića ne bi došao ni do jednog drugog zaključka osim da je Ježić u potpunosti nepouzdan svjedok" te je čak u tablici naveo popis neuvjerljivih dijelova iz Ježićeve verzije događaja koje smatra problematičnima, navodi Večernji list u broju od subote, 11. studenog u tekstu naslovljenom "Arbitri povjerovali MOL-u da je Ježić lagao o mitu Sanaderu".

>>>Ježić o obećanju da će vratiti novac državi: Vi stvarno niste normalni

List prenosi niz pitanja Suda u vezi Ježićeva svjedočenja i o vjerojatnosti njegove uloge u prenošenju mita tadašnjem predsjedniku Vlade Ivi Sanaderu. Navodi se da je Sud pažljivo analizirao ostale dokaze koje je podnijela Republika Hrvatska kao što su izvadci prometa po bankovnim računima. "Ništa u spisu predmeta ne dovodi Sud do zaključka da je novac kojeg je Ježić primio zapravo mito za dr. Sanadera," prenosi List.

Sud ne smatra pouzdanom niti video snimku iz restorana Marcellino na kojoj se vide za stolom Ivo Sanader i predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija. Temeljem usporedbe iskaza i vremena zabilježenog na snimci i mišljenja vještaka, "Sud je zaključio da bi bilo pogrešno previše oslanjati se na tu snimku naročito u pogledu datuma i vremena".

"Očita pristranost"

"Sud ne može zanemariti sučevu očitu pristranost pri suđenju. Nema potrebe da Sud o tome navede išta više od toga da je, nakon što je Ustavni sud vratio predmet na ponovni postupak, sudac (Ivan) Turudić nastojao ishoditi da on vodi ponovni postupak te je dao dvije izjave za tisak, prvu 29. srpnja 2015., a drugu 2. kolovoza 2015., iz kojih je vrlo jasno da se ne slaže s odlukom Ustavnog suda te da smjera na to da on vodi ponovni postupak", prenosi Večernji list. Jasno je izjavio, navodi se, da ako predsjednik vijeća ostane isti, tj. on, "onda se transkripti o izvođenju već izvedenih dokaza mogu pročitati bez suglasnosti stranaka".

>>>Turudić odustao od kandidature zbog hajke, poznanstva s ‘notornim Mamićem’

"Nakon što je s najvećom mogućom pažnjom razmotrio sve dokaze i podneske koje je Republika Hrvatska dostavila u vezi s pitanjem mita, a koje je predstavljeno s najvećom mogućom brižljivošću i sveobuhvatnošću, ovaj je Sud došao do pouzdanog zaključka da Republika Hrvatska nije uspjela dokazati da je MOL doista dao mito dr. Sanaderu. Sukladno navedenom, zahtjev Republike Hrvatske da se FASHA (Prve izmjene i dopune ugovoru o međusobnim odnosima dioničara i GMA  (Glavni ugovor o poslovanju prirodnim plinom) proglase ništetnima zbog navodnog mita je neuspio", odlučio je Arbitražni sud.

>>>Hernadi tužio Hrvatsku zbog kršenja ljudskih prava, slobode kretanja

Nakon objave te odluke, premijer Andrej Plenković poručio da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti Inu otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL. Tekst presude do sada nije bio u Hrvatskoj objavljen.

Hrvatska je početkom ove godine zatražila poništenje te odluke UNCITRAL-a, no krajem listopada švicarski Savezni sud odbio je taj zahtjev.

Ćorić: Vodi se još jedan postupak; objava presude nije bila moguća ni za jednu od strana

U reakciji na medijske objave, ministar energetike i zaštite okoliša Tomislav Ćorić rekao je u subotu da se pred sudom u Washingtonu vodi još jedan arbitražni spor s MOL-o i da Hrvatska čini sve da argumentima ospori zahtjeve mađarskog MOL-a, a da objava presude Arbitražnog suda komisije UN-a u Ženevi, prema propisima suda, nije bila moguća ni za jednu od strana u postupku.

Hrvatska Vlada učinila je sve što je bilo moguće kako bi osporila tu odluku pred Saveznim sudom u Švicarskoj, istaknuo je Ćorić dodavši da naši argumenti u ovom kontekstu nisu bili dovoljni da bi se ta arbitraža osporila.

>>>Kronologija INA-MOL: 14 godina nevolja, pregovora, političkih sukoba…

Na pitanje novinara s kojim se argumentima pokušalo osporiti te zašto Vlada nije ranije objavila rezultate presude, Ćorić je ponovio kako je u tijeku još jedan postupak te da Vlada RH čini sve da argumentima ospori zahtjeve mađarskog MOL-a. Istaknuo je da je objava te presude, prema propisima suda, nije bila moguća ni za jednu od strana i zato Vlada RH nije pristupila objavi sadržaja ove presude.

Ministar je, na pitanje čini li ta presuda štetu i u drugom procesu koji se vodi u Washingtonu, ocijenio kako to ne bi trebalo činiti neku štetu u tom procesu, po saznanjima Vlade, te da ono što nas očekuje u kontekstu ovog procesa jest isplata novca mađarskoj strani.

>>>Ćorić najavio natječaj za konzultanta koji će ‘detektirati potencijalnog strateškog partnera Ine’

U rebalansu proračuna za 2017. godinu taj je novac predviđen te u ovom procesu neće biti dodatnih elemenata koje će se procesuirati, naglasio je Ćorić. Na pitanje koliko bi ova presuda mogla koštati Hrvatsku, rekao je da su ti iznosi poznati te da cjelokupni arbitražni postupak koji se vodi od siječnja 2014 godine do kraja 2016. košta više od 100 milijuna kuna.

Upitan i hoće li se ubrzati proces reotkupa dionica INA-e te da dio struke iz energetskog sektora tvrdi da će Hrvatska time izgubiti arbitražu u Washingtonu te da ako izgubimo, novac bi platili kompaniji u našem vlasništvu, Ćorić je kazao kako struka može taj drugi postupak komentirati kako želi, ali da iz perspektive Republike Hrvatske koja je strana u postupku, čini se sve da presuda bude u našu korist te da u tom kontekstu ne može dalje komentirati.

Što se tiče procesa reotkupa dionica Ine, najavio je da će u sljedećim tjednima biti objavljen javni poziv, "dakle odabir konzultanata koji će Vladi pomoći u procesu koji dolazi".

22. studeni 2024 06:27