Studenti ekonomije iz 19 zemalja ujedinili su snage i zatražili da se način na koji se na fakultetima predaje ekonomija iz temelja promijeni. Ukazuju da dominacija teorija slobodnog tržišta na vodećim ekonomskim učilištima nanosi štetu ovome svijetu u nastojanju da se suoči sa izazovima pitanja financijske stabilnosti i klimatskih promjena.
>>>Hrvatska može biti prva u uvođenju poduzetničkog obrazovanja
Prvi iskaz nezadovoljstva studenti su, kroz organizaciju Međunarodne studentske inicijative za pluralizam u ekonomiji, predočili u vidu pisma, koje su dali objaviti u medijima.
U pismu poslanom redakciji Guardiana poručili su da postojeći kolegiji o ekonomiji djeluju kontraproduktivno na društvo, budući ignoriraju sve ostale znanstvene i društvene discipline.
‘Potpuni raskorak sa stvarnim svijetom‘
Kako bi to promijenili, oformili su 41 protestnu grupu, u zemljama od Velike Britanije, preko SAD-a do Brazila i Rusije. Poručuju kako su učenja i istraživanja na fakultetima ekonomije previše ograničena te da žele znatno proširiti postojeće curriculume.
Žele predavanja o financijskim krahovima koje ekonomski analitičari nisu uspjeli predvidjeti i poručuju kako je financijska disciplina u potpunom raskoraku sa stvarnim svijetom.
- Nedostatak intelektualne raznolikosti ne samo da sužava znanje i ograničava istraživanja, već ograničava naše mogućnosti da se suočimo sa izazovima 21. stoljeća, od financijske stabilnosti, pitanja sigurnosti hrane do klimatskih promjena - napisali su studenti u proglasu.
- U učionice valja vratiti stvarni svijet, baš kao i rasprave, debate i pluralizam mišljenja, metoda i teorija - poručili su uvjereni kako je upravo reforma ekonomskih obrazovnih institucija put prema pronalasku rješenja na globalna pitanja.
Studenti iz Manchestera, Cambridgea i Londona izašli su na prosvjed protiv profesora koje smatraju odgovornima jer su svojim tržišno-financijskim modelima perpetuirali globalnu financijsku krizu, i stoga ih, smatraju odgovornima.
Čitavo desetljeće prije 2008. godine ekonomski su stručnjaci ignorirali upozorenja o precijenjenoj vrijednosti nekretnina i dionica na burzama.
Podrška Pikettyja
Thomas Piketty, ekonomski analitičar i autor nekoliko knjiga na temu spomenute krize, podržao je studente.
- Ekonomisti su previše dugo zanemarivali pitanje pravedne raspodjele bogatstva. Upravo zahvaljujući profesionalnoj deformaciji da inzistiraju na matematičkim modelima utemeljenim na reprezentativnom uzorku - rekao je.
>>>Thomas Piketty kod svoga glavnog hrvatskog čitatelja i promotora
Pozivajući na promjene, studenti ekonomije od sveučilišnih vlasti u svojoj zemlji zatražili su da angažiraju predavače koji će im pružiti širu razinu znanja, te pozvali na interdisciplinarnost sa humanističkim znanostima.
- Promjena mora doći s više razina. Bit će teško, ali sada je došao red na vas, studente ekonomije, da nam se pridružite i stvorite kritičnu masu, potrebnu za promjenu - pozivaju u proglasu.