Sjeverna Koreja priprema demontažu poligona za nuklearne pokuse, a na svečanost zatvaranja između 23. i 25. svibnja pozvat će strane novinare, objavila je u subotu državna agencija KCNA.
"Svečanost rastavljanja poligona predviđena je između 23. i 25. svibnja, ovisno o meteorološkim uvjetima", navodi agencija pozivajući se na priopćenje sjevernokorejskog ministarstva vanjskih poslova.
>>>Trump tvitao da se s Kim Jong Unom sastaje u Singapuru 12. lipnja
Prilikom povijesnog međukorejskog summita 27. travnja, sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un najavio je Seulu da će u svibnju zatvoriti svoj jedini poznati podzemni poligon za nuklearne pokuse Punggye-ri, blizu granice s Kinom.
Ondje je Pjongjang izvodio svoje nuklearne testove, posljednji put u rujnu 2017.
Do zatvaranja poligona trebalo bi doći tri tjedna prije susreta Kima s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Singapuru.
Poligon je ukopan duboko ispod granitne planine visoke 2000 metara u Sjevernom Hamqyongu, pokrajini na sjeveroistoku zemlje koja graniči s Kinom.
>>>Kim Jong-un obećao denuklearizaciju u svibnju
Njegovo postojanje postalo je poznato u listopadu 2006. kada je izveden prvi sjevernokorejski nuklearni test, u vrijeme Kim Jonh Ila, oca današnjeg predsjednika.
Neki stručnjaci drže da se radi o ustupku koji Pyongyangu služi kao krinka, jer kažu da je poligon već neupotrebljiv zbog "sindroma umorne planine". Kineski seizmolozi rekli su u travnju da je posljednji pokus izazvao urušavanje stijena unutar planine.
Rastavljanje Punggye-ria uključivat će zatrpavanje tunela pomoću eksploziva te rušenje zgrada u kojima su se provodila istraživanja, promatračkih platformi i stražarnica.
Na taj će događaj biti pozvani novinari iz Južne Koreje, Kine, SAD-a, Velike Britanije i Rusije.
Trump je u ožujku iznenadio svijet prihvativši poziv da se susretne sa sjevernokorejskim čelnikom s kojim je prije toga razmjenjivao uvrede i prijetnje. Poziv se dogodio nakon povijesnih razgovora između Sjeverne i Južne Koreje.
Glavna tema susreta bit će sjevernokorejsko nuklearno oružje. Washington želi da ga se Pjongjang odrekne.
>>> Medijsku ekstazu oko međukorejskog summita guši nedorečenost denuklearizacije
Sa sjevernokorejske strane nije bilo riječi o temama ili mogućim zahtjevima na susretu, no ključno će pitanje vrlo vjerojatno biti prisutnost 30 tisuća američkih vojnika u Južnoj Koreji, kao i ukidanje sankcija.