Talijanska Wikipedia u znak prosvjeda zbog europskog zakona o online autorskim pravima blokirala je čitatelje vlastitih stranica. Kritičari kažu da bi pravilnik, o kojemu će se glasati ovog tjedna, mogao značiti kraj popularnih memeova i remixeva, a platforme će morati plaćati naknadu ako žele objavljivati poveznice s vijestima, javlja BBC.
Sve posjetitelje stranice na talijanskom tako je dočekala vijest o predstojećem glasovanju u kojoj je istaknuto da samoj Wikipediji prijeti opasnost od gašenja. Korisnici engleske inačice stranicu su mogli normalno koristiti, no na njoj ih je dočekao oglas u kojemu ih pozivaju da kontaktiraju svoje zastupnike u EU parlamentu uoči glasanja.
>>>Bruxelles predlaže naplaćivanje poreza za dijeljenje linkova
Wikipedia je jedna od najposjećenijih stranica na internetu čiji se urednici žestoko protive predloženoj direktivi o autorskom pravu u jedinstvenom digitalnom tržištu. Kritičari vjeruju da bi izglasavanje zakona moglo uzrokovati da će društvene mreže i druge platforme morati provjeriti svaki objavljeni sadržaj. Takav zadatak ne mogu obavljati ljudi, stoga će biti potrebno uvesti automatizirani sustav provjere autorskih prava što je veoma skup proces, a i takvi sustavi imaju visoku stopu grešaka i već sad je njihova učinkovitost sporna na platformama gdje su uvedene kao što je YouTube.
>>>EU uvodi pravila koja bi mogla zabraniti memeove
Zbog toga raste i strah da će popularni memeovi, remixi, parodije i drugi sadržaj koji sadrži mali dio materijala zaštićenog autorskim pravima postati stvar prošlosti.
Iako se u nacrtu zakona ne spominju neprofitne online enciklopedije, iz Wikipedije strahuju. Njezin osnivač Jimmy Wales, kao i izumitelj interneta Tim Berners-Lee jedni su od mnogih iz svijeta tehnologije koji se otvoreno protive zakonu.
Dezinformacije
Axel Voss, njemački zastupnik u EU parlamentu i jedna od ključnih osoba koje su sudjelovale u kreiranju zakona obranio je sporne članke 11 i 13 istaknuvši da velike plaftorme provode dezinformacijsku kampanju, te da je kreiranje poveznica namijenjenih privatnoj upotrebi izričito isključeno iz zakona čiji će se utjecaj odnositi samo poveznice za komercijalnu upotrebu.
>>>DZNAP: Redefiniran je odnos s press clipping agencijama, povećane naknade za autorska djela
Dodaje da će zakon ‘pogoditi‘ samo između 1 i 5 posto internetskog prometa, što se odnosi na one koji zarađuju novac kršenjem autorskih prava.
Ako Parlament i Vijeće usvoje nacrt teksta, vlade će u svojim nacionalnim zakonima morati provesti direktivu. U slučaju Velike Britanije to će biti samo ako zakon stupi na snagu prije Brexita.