Voditelj američke Agencije za zaštitu okoliša (EPA) Scott Pruitt u četvrtak je izjavio kako ne vjeruje da je ugljikov dioksid ključan faktor za nastanak globalnog zagrijavanja.
- Smatram da je precizno izmjeriti učinak ljudskog djelovanja na klimu veoma izazovan zadatak i postoje golema neslaganja o stupnju tog utjecaja. Tako da se ne bih složio s time da je to ključan faktor za nastanak globalnog zagrijavanja kojem svjedočimo. No, još uvijek to ne znamo. Moramo nastaviti raspravljati, razmatrati i analizirati, kazao je Pruitt za CNBC. Njegov je iskaz u suprotnosti sa stavom agencije kojom upravlja. Na službenoj stranici Agencije za zaštitu okoliša stoji tvrdnja: Ugljikov dioksid je plin koji najviše utječe na učinak staklenika i doprinosi promjeni klime.
>>> Stručnjaci UN-a: ‘Katastrofalni pesticidi’ nisu nužni za prehranu svijeta
Pruittov stav kosi se s mišljenjem NASA-e i Državnog ureda za oceane i atmosferu (NOAA).
- Prosječna temperatura površine planeta porasla je za 1,1 Celzijusov stupanj od kasnog 19. stoljeća. Na promjenu je uvelike utjecao porast ugljikovog dioksida i ostalih plinova nastalih kao posljedica ljudskog djelovanja, izjavile su NASA i NOAA u siječnju.
https://www.youtube.com/watch?v=U4U-URPEo3U
Senator Brian Schatz, supredsjednik Senatovog odbora za klimu, opomenuo je Pruitta zbog njegovih ‘ekstremnih‘ i ‘neodgovornih‘ stavova. - Svatko tko zaniječe vrijednost znanstvenih činjenica koje su utvrđene još u prethodnom stoljeću nije kvalificiran da bude voditelj Agencije za zaštitu okoliša. Senat se sada više nego ikad mora suprotstaviti Scottu Pruittu i njegovim opasnim stavovima, kazao je senator Schatz u priopćenju u kojem je naveo da će nadzorna tijela pratiti njegov rad i osigurati da poštuje Zakon o čistom zraku i Zakon o čistoj vodi.
Zastupnici zelenih stranaka, ali i demokratskih protivili su se Pruittovoj nominaciji da vodi Agenciju za zaštitu okoliša i to poglavito zbog tijesne povezanosti s kompanijama za proizvodnju fosilnih goriva i njegovih izjava u kojima je izražavao sumnju u klimatske promjene. S druge strane, konzervativci i energetska industrija podupirali su njegovo imenovanje s nadom da će se smanjiti pretjerana regulacija koja je nastupila za vladavine Obame. U tom uvjerenju pomogla je i činjenica da je Pruitt dok je obnašao funkciju državnog odvjetnika Oklahome tužio ili sudjelovao u tužbi protiv Agencije za zaštitu okoliša čak 14 puta.
Pruitt je dodatno potpirio vatru izjavom kako je potrebno promijeniti stav da zaštita okoliša i energetika ne idu zajedno te da bi volio kada bi Kongres ponovno razmotrio odredbu Agencije da su ugljikov dioksid i još pet plinova odgovorni za učinak staklenika i predstavljaju opasnost po zdravlje. Nije baš pomoglo ni to što je Pariški sporazum kojim se žele umanjiti posljedice klimatskih promjena nazvao lošim jer stavlja SAD u drugačiji položaj od zemalja u razvoju poput Kine i Indije.