Čelnici 27 zemalja članica Europske unije jednoglasno su usvojili glavna načela predstojećih pregovora s Ujedinjenim Kraljevstvom o Brexitu, objavio je u subotu predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.
Na službenom sastanku Europskog vijeća, koji se prvi put održava bez čelnika Velike Britanije, šefovi država i vlada 27 zemalja članica prihvatili su dokument od osam stranica, koji su europski diplomati pripremali posljednjih mjeseci. Smjernice su prihvaćene odmah u prvoj minuti summita.
"Smjernice usvojene jednoglasno. Čvrst i pošten politički mandat EU-a 27-orice za pregovore o Brexitu je spreman", napisao je Tusk u poruci na Twitteru tijekom izvanrednog summita u Bruxellesu.
>>>May napokon objavila strategiju za Brexit: ‘Tvrdo’, dakle potpuni razvod
Smjernice za pregovore o izlasku Velike Britanije definiraju pregovarački okvir i pregovaračke pozicije i načela kojih će se EU držati tijekom pregovora.
Tih smjernica morat će se držati glavni pregovarač EU-a Michel Barnier.
Jedno od najtežih pitanja
Kao glavni ciljevi u smjernicama je navedena potreba da se osiguraju prava tri milijuna europskih građana koji žive u Velikoj Britaniji, zatim se inzistira da London mora platiti sve svoje financijske obveze koje su zajednički prihvaćene za proračunsko razdoblje 2014-2020. te osiguranje meke granice između Irske i Velike Britanije kako se ne bi ugrozio mirovni proces u Sjevernoj Irskoj.
Pitanje britanskih financijskih obveza vjerojatno će biti jedno od najtežih pitanja u pregovorima. Prema neslužbenim procjenama u EU-u britanske obveze dosežu iznos od oko 60 milijardi eura.
U Europskoj uniji svi snažno ističu potrebu jedinstva 27-orice u pregovorima o Brexitu.
"Samo tako bit ćemo u stanju zaključiti pregovore, što znači da je naše jedinstvo i u interesu Londona", rekao je prije summita Tusk.
Glavni pregovarač Michel Barnier ističe da to jedinstvo nije usmjereno protiv Velike Britanije.
Nakon što se usvoje smjernice, predviđeno je da Europska komisija 3. svibnja objavi prijedlog pregovaračkih poziacija koje bi ministarsko Vijeće 22. svibnja trebalo prihvatiti i donijeti odluku kojom se odobrava početak pregovora.
>>>Zagreb: Van Doren podsjetio na ‘glavni cilj’ EU
Pravi pregovori s Londonom trebali bi započeti nakon što se formira nova vlada, slijedom rezultata britanskih prijevremenih parlamentarnih izbora, zakazanih za 8. lipnja.
Europska unija inzistira na postupnom pristupu u pregovorima, što znači da će se pregovori voditi u dvije faze - prvo se mora postići dovoljan napredak u pregovorima o razdruživanju, a tek onda mogu započeti pripremni razgovori o budućim odnosima između EU-a i Velike Britanije.
U Europskom vijeću također kažu da se ne može u potpunosti isključiti scenarij da do razvoda dođe i bez postizanja dogovora, ali da bi to bilo najgore rješenje, u kojem nema dobitnika, nego bi obje strane bile na gubitku.