U svrhu olakšavanja pristupa kapitalu startupovima i projektima urbanog razvoja Europska komisija ovaj je tjedan predstavila dva nova financijska instrumenta spremna za uporabu. Riječ je o instrumentima u sklopu fondova ESI, popularno poznatih kao strukturni fondovi. Cilj je ‘off the shelf‘ (s police, spremni za uporabu) instrumenata povećati uporabu obnovljivih financijskih sredstava umjesto nepovratnih, odnosno snažnijega kombiniranja privatnog i javnog. Financijski instrumenti za razliku od nepovratnih sredstava privlače veće resurse u ulaganja koja su načelno javna i mogu biti reinvestirana u nekoliko ciklusa.
Više mogućnosti Okvir za uporabu ESI-jeva novca od 2014. do 2020., vjeruju u Komisiji, jasniji je, fleksibilniji i daje više mogućnosti za uporabu financijskih instrumenata. Primjerice, opseg tih instrumenata proširen je na različite investicije, što uključuje mala i srednja poduzeća, energetiku, digitalne tehnologije, održiv prijevoz, istraživanje i razvoj te inovacije. Novi okvir važan je jer je uveo pojam ‘off the shelf‘ instrumenata, osmišljenih za brzu uporabu. – Financijski instrumenti djelotvoran su način investiranja u nove ideje, poslove i talent građana EU, ali za manje javnog novca. Njihov potencijal za mobiliziranje privatnog kapitala velik je i trebao bi biti potpuno iskorišten kad se ulažu ESI-jeva sredstava – komentirala je povjerenica za regionalnu politiku Corina Creţu. Dva su instrumenta predstavljena u ponedjeljak: jedan za sufinanciranje startupova i malih i srednjih poduzeća, drugi za urbani razvoj. ‘Ta će im potpora omogućiti da razviju svoje poslovne modele i privuku dodatna financijska sredstva u sklopu programa zajedničkog ulaganja kojim upravlja jedan glavni financijski posrednik. Ukupan iznos ulaganja u kojemu se kombiniraju javna i privatna sredstva može biti i do 15 milijuna eura po MSP-u‘, stoji u priopćenju.
Gdje se informirati Kad je riječ o drugom instrumentu, namijenjen je kao potpora održivim, urbanim projektima u javnom prijevozu, energetskoj učinkovitosti, obnovi urbanih područja itd. Kao što se od početka dâ razabrati, projekti moraju biti financijski održivi jer predviđaju uporabu privatnih sredstava u kombinaciji s javnima. Drugi je uvjet da su usklađeni sa Strategijom integriranog održivog urbanog razvoja, a ukupno ulaganje može biti do 20 milijuna eura. Više od 20 milijardi eura iz fondova ESI planira se iskoristiti financijskim instrumentim od 2014. do 2020. ‘Komisija trajno pruža pomoć upravljačkim tijelima i drugim dionicima, posebno je to bio slučaj u fazi pokretanja internetske platforme FI-compass u siječnju 2015. u partnerstvu s Europskom investicijskom bankom. Na toj platformi dostupno je praktično znanje i alati za učenje o financijskim instrumentima‘, poručuju iz Komisije.