Poslovna scena

Hrvatska šesta prema broju rasta aktivnih tvrtki

Iako iznenađuje što smo pri vrhu nekoga pozitivnog popisa, dogodilo se i to: Hrvatska je na šestome mjestu među 38 zemalja prema rastu broja aktivnih poduzeća.

Rezultat je to istraživanja ‘Rebuilding the Global Economy’ RSM Internationala, sedme najveće globalne tvrtke za reviziju, poreze i konzalting, i odnosi se na rast u 2012. (posljednji globalno usporedivi podaci) u odnosu na 2011. U Hrvatskoj je u tom razdoblju broj aktivnih tvrtki narastao za 8,5 posto. Najveći je rast zabilježila Francuska sa 16,7 posto više aktivnih poduzeća, slijedi je Nigerija s rastom od 10,2 posto, Hong Kong s 9,3 posto i Malta s 9,2 posto, a ispred Hrvatske smjestila se još Kina s rastom od 9,1 posto.

Više nego prije krize  U Hrvatskoj je lani, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, bilo 156 tisuća aktivnih poslovnih subjekata, od kojih najviše trgovačkih društava, 129 tisuća. U 2012. bilo ih je 140 tisuća, 2011. pak 129 tisuća, a 2010. godine 142 tisuće. U 2011. najviše je pao broj aktivnih pravnih osoba, i to u gotovo svim djelatnostima. Rastao je samo u informacijama i komunikacijama te opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji. U 2012. u svim je djelatnostima porastao broj aktivnih pravnih osoba, ali još nije dosegnuta razina iz 2010. Godine 2013. pak zabilježen je rekordan broj aktivnih pravnih osoba, veći i u odnosu na pretkrizne godine.
Lani je u odnosu na 2012. najviše porastao broj aktivnih pravnih osoba u djelatnostima smještaja, pripreme i usluživanja hrane te u ostalim uslužnim djelatnostima. Kad se usporede 2010. i 2013., može se uočiti da je najveći pad u trgovini na veliko i malo, gdje je relativni udio pao s 25,6 na 23,1 posto svih aktivnih subjekata, a građevinarstvo je palo s 11,2 na 10,8 posto. Najveći rast zabilježen je u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, čiji je relativni udio porastao s 4,9 na 6,4 posto, zatim u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima, čiji je udio porastao s 11,3 na 12 posto, u informacijama i komunikacijama s 3,5 na 3,9 posto te opskrbe električnom energijom i plinom s 0,3 na 0,7 posto.
Fokus RSM-ova istraživanja bio je na očitom smanjenju jaza u stopama rasta broja novih poduzeća između zemalja G7 i BRICS-a. Od 2007. do 2011. zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika) imale su sedam puta veći rast broja novih poduzeća od zemalja G7 (SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Japan, Njemačka, Kanada, Francuska i Italija). U 2012. rast broja novih tvrtki u zemljama BRICS-a bio je 4,9 posto, što je otvorilo 1,2 milijuna novih tvrtki, a u G7 bio je 1,9 posto i otvorio je 531 tisuću novih poduzeća.

Odnos između G7 i BRICS-a - Naše istraživanje pokazuje konvergenciju u stopama rasta broja novih poduzeća između zemalja G7 i BRICS-a, pri čemu potonje mnogo snažnije rastu. No zemlje G7, osim Italije i Kanade, koje su zabilježile neto rast broja novih poslovnih subjekata, s time da je Francuska nastavila svoj zvjezdani rast, stoje bolje od BRICS-a. U toj skupini zemalja samo je Kina povećala broj novih tvrtki - kaže u komentaru istraživanja Jean Stephens, predsjednica uprave RSM Internationala.
Kako bilo, poduzetnici iz svih dijelova svijeta nastavljaju pokretati nove biznise. Najaktivniji su sektori veleprodaja i maloprodaja te profesionalne usluge s donekle niskim ulaznim zaprekama. Financijske usluge i proizvodnja potaknule su pak otvaranje malo novih poduzeća jer regulacija i manja potražnja nastavljaju stiskati ta tržišta.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju