Kada je švicarski franak odletio pod nebo u jednome danu, što je proširilo paniku među svima koji su zaduženi u toj valuti, svi su se usredotočili na potez Švicarske narodne banke, a nitko nije vidio i promatrao jednu drugu valutu koja vreba iza ugla – američki dolar. Od početka godine dolar je ojačao u odnosu na kunu gotovo osam posto.
U Hrvatskoj smo se, uz iznimku švicarca, naviknuli na stabilne tečajeve. Umjesto toga trebali bismo imati na umu da su valute volatilne. Posebno američka. U ovom slučaju kompanije koje u dolarima kupuju robu ili uslugu na svjetskim tržištima itekako će negativno osjetiti rast dolara, ali izvoznici imaju priliku za rast ne samo na američkom nego općenito na dolarskom tržištu, pišu Matilda Bačelić i Tin Bašić.
O tome što donose ekonomski programi radikalne ljevice, koja sve više jača u Europi, piše Gordana Gelenčer koja tvrdi kako bi zatvarati oči pred njenim postojanjem bilo - pogubno i glupo. U situaciji potpunog osiromašenja društva ‘neoliberalna‘ matematika više nije dovoljna. U suprotnome moglo bi nam se dogoditi da se osiromašeni, nezaposleni i besperspektivni agresivno počnu organizirati i sistemski propitivati smisao ‘kapitalizma‘ kakav živimo. Pa i u Hrvatskoj.
U temi tjedna pišemo o faktoringu, te otkrivamo kad se vašoj tvrtki isplati prodati potraživanja. Korištenjem faktoringa tvrtke mogu odmah doći do novca. Ta gotovina u Europi se obično upotrebljava za razvoj, a kod nas je to često zadnja slamka spasa. Poziv financijskim specijalcima stajat će domaće tvrtke od pet do dvanaest posto potraživanja. Zato je faktoring visokoprofitna djelatnost, i dok bude u porastu ne treba očekivati znatno povoljnije uvjete, pišu Edis Felić i Tin Bašić.
U novom broju možete čitati i razgovor s Elviom Florianom, vlasnikom Florian grupe, najveće drvoprerađivačke grupacije u Hrvatskoj. U bloku iz svijeta predstavljamo novog grčkog ministra financija Janisa Varufakisa, te pišemo o burnim reakcijama na prijedlog novog američkog proračuna koji predlaže više potrošnje, manje štednje, više socijale i razvoja na račun bogatih.
Ususret Liderovoj konferenciji donosimo i prilog Trendovi u telekomunikacijama.