Pod pretpostavkom da sve društvene i interesne skupine moraju stegnuti remen, svima smo postavili pitanje čega bi se, i koliko, odrekle.
Odgovori su uglavnom uopćeni, sve su se već odrekle svega što mogu i misle da bi trebalo doći vrijeme odricanja – ali samo za neke druge skupine. Ili, kao što poručuju sindikati – stavite na stol konkretne prijedloge, ciljeve i rokove za odricanje, o čemu možete čitati u novom broju Lidera iz pera Vanje Figenwalda i Gordane Gelenčer.
Ne postoji idealna struktura BDP-a za neku zemlju. No Hrvatska bi trebala težiti tome da robni izvoz bar premaši izvoz (turističkih) usluga. Treba podignuti udjel visoke tehnologije, industrije, transporta i poljoprivrede. Tako bismo smanjili ovisnost o Suncu, prirodnim katastrofama i globalnim prijetnjama, piše Željka Laslavić u temi o tome kako da se Hrvatska skine s opasne ovisnosti o turizmu.
Najveće svjetsko istraživanje poduzetničkoga kapaciteta zemalja (Global Entrepreneurship Mo nitor – GEM) prošlog je petka u Bostonu objavilo rezultate za 2015. I gdje je Hrvatska? Prema mnogim pokazateljima i dalje na začelju. Sve detalje donosi Slavica Singer, autorica Global Enterpreneurship Monitora 2015./2016., koja tvrdi kako su hrvatski zaposlenici izrazito su inovativni, ali tvrtke tu poduzetnost ne iskorištavaju.
Donosimo i priču o Tehnološkom parku Zagreb (TPZ) gdje dolaze isključivo tvrtke kojima je visokotehnološki proizvod s izvoznim potencijalom glavni temelj poslovanja. Iz tog inkubatora izašlo je 50-ak tvrtki, a od 20 do 30 posto startupova uspije na tržištu.
Predstavljamo i kompaniju HŽ CARGO gdje bi poljski PKP Cargo mogao postati najizgledniji strateški partner, a zainteresirani bi mogli biti i rumunjsko-mađarski Grampet, njemački Schenker i Kinezi.
U bloku iz svijeta pišemo o Argentini gdje novi predsjednik Vlade po svaku cijenu želi prekinuti financijsku izolaciju zemlje, kao i o Nintendu koji grčevito brani treće mjesto na tržištu videoigara.