Poslovna scena
StoryEditor

Novi broj Lidera: Prednosti i nedostaci biznisa bez ikakvog vlasništva

31. Ožujak 2016.
Piše:
lider.media

Novi model poslovanja polako zaživljava i u Hrvatskoj, ponajprije u ‘one-man-band‘ i malim tvrtkama. No i veće organizacije radije unajmljuju što im treba, bar za sezonski ili projektni dio poslovanja, nego da ulažu u vlasništvo

Iako se Hrvatska nije mnogo odmakla od mentaliteta ‘moje je moje‘, ti novi modeli, još relativno nepoznati, polako se probijaju kroz njega. Naime, vlasništvo nije uvijek bolje od najma kao što ni najam nije uvijek bolji od vlasništva. O prednostima i nedostacima biznisa bez ikakvog vlasništva u novom broju Lidera pišu Miro Soldić i Jasmina Trstenjak.

Danas vjerovnici ne moraju rezervirati nikakav novac za kreditiranje države. To će se postupno mijenjati. Visina rezervacija ovisit će o kreditnom riziku. Prema današnjem rejtingu to bi bilo sto posto na svaku deviznu obveznicu i kredit. Kupci obveznica od 2020. morat će rezervirati do osam milijardi eura, u novom broju Lidera otkriva Gordana Gelenčer.

Nije tajna da se hrvatske autoceste ne mogu više financirati postojećim sustavom naplate cestarina i sve je izvjesnije da će se mijenjati jer naplatom cestarine država uprihodi 250 milijuna eura na godinu, a primjerice Slovenci s upola manje kilometara autocesta od vinjeta zarade čak 300 milijuna eura. Hoće li i Hrvatska u potpunosti prijeći na sustav vinjeta ili će se one uvesti uza zadržavanje sustava ENC, pitanja su na koja bi Vladi odgovore trebala dati stručna studija koju će provesti konzultanti prema izboru Europske banke za obnovu i razvoj (EBDR), a koja bi trebala biti gotova do kraja ove godine. Paralelno s novom analizom isplativosti vinjeta Ministarstvo prometa pegla dokument svojih prethodnika. Vlada nije potpuno odustala od ideje monetizacije autocesta iako je to u igri kao krajnja mjera za rješavanje duga za gradnju autocesta, u novom broju Lidera piše Ksenija Puškarić.

Ministar Nakić vatrogasno pokušava spasiti dvije milijarde kuna, u novom broju Lidera piše Tin Bašić te dodaje kako novim pravilnikom kojim se uređuje svojevrsno zdravstveno javno-privatno partnerstvo, odnosno dopušta liječnicima iz državnog sektora da rade i u bolnicama i u privatnoj praksi, ministar zdravlja pokušava vatrogasnom mjerom zadržati liječnike u Hrvatskoj.

Najveći hrvatski proizvođač čvaraka i svinjske masti Frelimo iz Samobora izvozi proizvode na tržište EU, a odsad će i put Kine. Za to je spreman jer ima više proizvodnih kapaciteta nego što ih je sad u funkciji. Iako čvarke priprema od uvozne slanine, proizvodnja je tradicionalna. Frelimo je i prvi hrvatski proizvođač čvaraka dobitnik Superior Taste Awarda, u novom broju Lidera piše Kata Pranić.

Ova vlada ima još 3-6 mjeseci manevarskog prostora kod stranih investitora. Ne, to ne tvrdi Vanja Figenwald, njemu je to u novom broju Lidera otkrio Timothy Ash, direktor Odjela kreditnih strategija za regiju EMEA ugledne japanske banke Nomure.

Isti autor donosi i priču o posrnulom internetskom divu Yahoou. Naime, vanja Figenwald donosi priču da je Microsoft spreman uložiti u posrnuli Yahoo da ne izgubi tražilicu Bing.

21. studeni 2024 22:13