Poslovna scena

Osnažena INA nastavlja rasti

U 2015. INA je ušla financijski još jača: neto dug smanjen je za dodatnih 37 posto, a omjer duga i kapitala poboljšan je sa 27 posto potkraj 2013., na 20,4 posto na kraju 2014. CCS operativna dobit u prvih šest mjeseci 2015. dosegnula je 819 milijuna kuna.

Najveća hrvatska naftna tvrtka INA osnovana je 1. siječnja 1964. spajanjem Naftaplina (poduzeća za istraživanje i proizvodnju nafte i plina) s rafinerijama u Rijeci i Sisku. Prošle godine proslavila je pola stoljeća poslovanja - tijekom toga turbulentnog razdoblja izrasla je u impozantnu tvrtku s međunarodnim ugledom.

Impresivni rezultati Od osnutka do danas, INA Grupa bila je uključena u aktivnosti istraživanja i proizvodnje u dvadeset država, a danas je, osim u Hrvatskoj, prisutna i u Angoli i Egiptu. U više od šezdeset godina postojanja opremljeno je i pušteno u rad 45 naftnih i trideset plinskih polja, sagrađeno oko 4500 istražnih i razradnih bušotina ukupne dubine oko sedam milijuna metara, oko 1200 proizvodnih naftnih bušotina s više od 4000 kilometara raznih cjevovoda, više od dvjesto proizvodnih plinskih bušotina te naftaških objekata i pogona. Do danas Inina je proizvodnja ugljikovodika činila i još čini između pedeset i šezdeset posto domaće proizvodnje ukupne primarne energije. S više od 12.500 zaposlenih i dobiti prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) od 2,580 milijuna kuna INA Grupa ima glavnu ulogu u naftnom i plinskom poslovanju u Hrvatskoj, uključujući istraživanje i proizvodnju, preradu nafte, trgovinu prirodnim plinom i distribuciju naftnih derivata, te važnu ulogu na regionalnom tržištu motornih goriva. Na kraju 2014. raspolagala je s 237 milijuna boe (barel ekvivalent nafte) dokazanih i vjerojatnih rezervi ugljikovodika uz dnevnu proizvodnju ugljikovodika od 38,4 tisuća boe. INA je već godinama na vrhu liste najvećih izvoznika u Hrvatskoj sa 7,7 milijardi kuna izvoza u protekloj godini. Istovremeno, kompanija je i jedan od najvećih investitora, a domaći potencijali su u fokusu Ine već nekoliko godina: primjerice, u samo posljednjih pet godina tvrtka je uložila gotovo 600 milijuna kuna u istraživanje u Hrvatskoj te dodatne dvije milijarde u razradu i proizvodnju. Rezultat tog snažnog investicijskog ciklusa su 16 novih bušotina, otkrivena četiri kopnena naftna polja te jedno manje plinsko off-shore polje. U kontinentalnoj Hrvatskoj u zadnjih pet godina bilježi se 60-ak potencijalnih projekata te je 400 milijuna kuna investirano u istraživanje upravo toga prostora. Rezultati su danas itekako vidljivi, od novih satelitskih polja Selec i Hrastilnica kraj Ivanić Grada do Đeletovaca zapad kraj Vinkovaca.

Rast proizvodnje U 2015. INA je ušla osnaženoga financijskog stanja: neto dug smanjen je za dodatnih 37 posto, a omjer između duga i kapitala poboljšan je sa 27 posto potkraj 2013., na 20,4 posto na kraju 2014. CCS EBITDA INA Grupe u prvih šest mjeseci 2015. iznosila je 1,636 milijuna kuna, odnosno četiri posto više nego u istom razdoblju 2014., a CCS operativna dobit dosegnula je 819 milijuna kuna, što je 27 posto više nego u prvoj polovini 2014. Ostvarena je neto dobit u iznosu od 328 milijuna kuna. Tvrtka je u navedenom razdoblju uložila ukupno 549 milijuna kuna, od čega 453 milijuna u Hrvatskoj, a 96 milijuna u inozemstvu. Imajući na umu te rezultate, u toj naftnoj tvrtki postavili su si ambiciozan srednjoročni cilj – godišnji rast proizvodnje od pet do deset posto diverzifikacijom portfelja, pojačavanjem međunarodnih aktivnosti u kombinaciji s dostupnim potencijalima u Hrvatskoj, i to uz stopostotno obnavljanje rezervi. U rafinerijskom poslovanju ključni je tvrtkin strateški smjer postizanje dugoročne održivosti tog segmenta djelatnosti najkasnije do 2019.
U Segmentu djelatnosti istraživanja i proizvodnje nastavljen je rast domaće proizvodnje sirove nafte unatoč nepostojanju novih istraživačkih polja. Porastom proizvodnje u RH od gotovo dvadeset posto dan je doprinos povećanju od šest posto ukupne proizvodnje ugljikovodika. U razvoj Inina rafinerijskog sustava u posljednjih je nekoliko godina uloženo više od pet milijardi kuna.

Promicanje održivosti Segment djelatnosti trgovina na malo upravlja regionalnom mrežom od 441 benzinske postaje, od kojih je 391 u Hrvatskoj te 50 u susjednim zemljama Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Crnoj Gori. Intenzivan razvoj maloprodajne mreže i projekt modernizacije ‘Plavi koncept’ nastavljen je i 2014. na mnogim lokacijama diljem Hrvatske te je do danas modernizirano gotovo 200 benzinskih postaja. Rezultat projekta jest upravljanje najvećom mrežom modernih benzinskih postaja u Hrvatskoj koje prodaju 5,2 milijuna litara goriva na dan i svaki ih dan posjeti gotovo 180.000 ljudi.
Od 2007. INA je potpisnica Global Compacta, inicijative Ujedinjenih naroda, najveće globalne inicijative za održivo poslovanje, što znači da je predana promicanju ljudskih i radničkih prava te zaštiti okoliša i borbi protiv korupcije. Osim toga tvrtka posvećuje posebnu pozornost najboljim mladim talentima u sklopu tradicionalnih programa kao što su ‘Growww’ i ‘Freshhh’. U 2014. prva je u Hrvatskoj pokrenula natjecanje za srednjoškolce zainteresirane za prirodne znanosti ‘Junior Freshhh’. Potpisivanjem ugovora o radu 1. rujna je svoj jednogodišnji pripravnički staž u INA Grupi započelo 46 pripravnika zaposlenih u sklopu Growww programa. Na ovogodišnji Inin natječaj za zapošljavanje pripravnika prijavilo se više od 900 kandidata iz područja naftnog rudarstva i geologije, kemijskog inženjerstva, strojarstva, elektrotehnike i društvenih znanosti. Baš kao i njihovi kolege iz prethodnih pet Growww generacija, pripravnici će proći detaljnu poslovnu edukaciju te upoznati Inina postrojenja, dok će se njihov rad i učinkovitost nadgledati i ocjenjivati uz kontinuirano vodstvo mentora.

Poslovanje vrijedno isticanja

1. Program 4P pokrenut je s glavnim ciljem povećanja proizvodnje poboljšanjem proizvodnosti bušotina polja na kopnu, a sekundarni je cilj povećanje rezervi ugljikovodika unapređenjem ležišnih parametara. Rezultat je ukupno povećanje 2P rezervi ugljikovodika za sedam milijuna BOE.

2. INA je prva u Hrvatskoj pokrenula projekt povećanja iscrpka nafte tercijarnim metodama, tzv. projekt EOR koji ima svoju ekološku dimenziju uloženo je oko 700 milijuna kuna, a ove godine bi trebao isporučiti prve količine ugljikovodika proizvedene metodom utiskivanja CO2.

 

3. Projekt Međimurje, s tri plinska polja spremna za proizvodnju, vrijedan je više od 360 milijuna kuna, a njegov značaj leži u činjenici da će osigurati kontinuitet domaće proizvodnje u sklopu kojeg će biti angažirani i domaći izvođači i hrvatski koncerni što će donijeti dodatnu korist na lokalno i nacionalno gospodarstvo.

4. Od samog početka rada INA Kluba volontera zaposlenici su pokazali velik interes te broj članova stalno raste – danas ih je čak 591, što je 26 posto više nego na kraju prošle godine. Raste i broj uloženih sati te je u 2015. već premašen ukupan broj sati uložen tijekom čitave 2014. godine.

5. ‘Zeleni pojas’ program je u sklopu kojega INA objavom natječaja na suradnju poziva nevladine udruge i obrazovne ustanove kako bi zajedničkim snagama pridonijele očuvanju okoliša u lokalnim zajednicama. Program podrazumijeva sufinanciranje projekata poput pošumljavanja, uređenja zelenih površina i čišćenja podmorja.

Sjedište

INA d.d. Zagreb
Avenija Većeslava Holjevca 10
HR-10000 Zagreb

telefon:
+385 1 64 50 000
telefaks:
+385 1 64 52 100
e-adresa:
[email protected]

www.ina.hr

Dodatne informacije

Infoweb:
www.ina.hr
Info e-adresa:
[email protected]
Infotelefon:
Inin besplatni telefon/free phone line:0800 11 12
Facebook-stranica: www.facebook.com/INA.Hrvatska
Linkedin-stranica:
www.linkedin.com/company/ina

Uprava

• Zoltán Áldott
Predsjednik Uprave

Članovi  Uprave

• Niko Dalić
• Gábor Horváth
• Ivan Krešić
• Davor Mayer
• Péter Ratatics

Nadzorni odbor

• Siniša Petrović,
predsjednik
• György Mosonyi,
potpredsjednik
• Szabolcs I. Ferencz
• Ferenc Horváth
• Maja Rilović
• József Molnár
• Željko Perić
• Mladen Proštenik
• Oszkár Világi

Nagrade volonterima

Inin klub volontera ovih dana obilježava četiri godine postojanja tijekom kojih je ukupno gotovo tisuću volontera sudjelovalo u 75 akcija s više od sedam i pol tisuća darovanih sati. Za svoj rad Klub je osvojio nekoliko nagrada, među ostalim i posebno priznanje za doprinos poslovnog sektora razvoju volonterstva Volonterskog centra Osijek, a INA je svoju posvećenost volontiranju pokazala i nedavnim potpisivanjem Povelje o priznavanju kompetencija stečenih volontiranjem. Klub je osnovan 2011. godine u povodu obilježavanja Europske godine volontiranja, a s ciljem dobrovoljnog ulaganja osobnog vremena, truda, znanja i vještina za opću dobrobit.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju
vezani članci