Poslovni prihodi HEP-a 14 milijardi kuna

Hrvatska elektroprivreda 2012. godinu završava pozitivno - dobit prije oporezivanja iznosit će 72 milijuna kuna.
U to su uključeni i troškovi restrukturiranja od 245 milijuna kuna, istaknuo je predsjednik Uprave Zlatko Koračević, predstavljajući preliminarne, nerevidirane rezultate. Usporedbe radi, u 2011. dobit prije oporezivanja iznosila je 71 milijun kuna.
- Ovi su rezultati prva stepenica u mandatu ove uprave, pokazatelj njene uspješnosti te potvrda da posjeduje i kompetencije i instrumente da program rada od 2012. do 2016. realizira. Smatram da je smo dobrom putu da HEP postavimo na dobre temelje i stvorimo uspješnu i konkurentnu kompaniju koja svoje prihode ostvaruje i na domaće i na inozemnom tržištu - naglasio je Koračević.
Ukupni poslovni prihodi pak su veći za 795 milijuna kuna u odnosu na 2011. i iznose 14 milijardi kuna, a povećali su se u ukupni poslovni rashodi te prema nerividiranim rezultatima iznose 13,6 milijardi kuna. Osvrčući se na okolnosti u 2012. Koračević je istaknuo dvije koje su najviše utjecale na financijski rezultat - dvadeset mjeseci bez značajnih padalina rezultiralo je dodatnim troškovima, odnosno uvozom električne energije u iznosu od 540 milijuna kuna više nego 2011., te rast cijena goriva (398 milijuna kuna više nego 2011.).
Stoga povećanje prihoda zbog povećane cijene električne energije nije pokrilo rashode uzrokovane rastom cijena goriva i uvoza. Uz to, akumulacije HE krajem ožujka je bila na povijesnom minimumu, s popunjenošću na razini od 17 posto. Uzgred, u 2011. je izvučeno 28 posto više. A upravu je dočekao i obrtni kapital na kraju prvog kvartala od 1,4 milijardi kuna.
Iz tog su razloga, pojasnio je Koračević, krenuli u stabilizaciju financijskih tokova i to kroz tri ključna koraka. Jedan od prvih bilo je usklađivanje električne energije s rastom troškova goriva.
- Da to nismo okončali, prema našim procjenama, gubitak bi bio više od 900 milijuna kuna - naglasio je Koračević, dodajući da je drugi korak bilo kratkoročno zaduživanje radi stvaranja preduvjeta za pokretanje investicijskog ciklusa i pokrivanje obveza prema dobavljačima te izdavanje obveznica na međunarodnom tržištu u vrijednosti od 500 milijuna dolara.
To je rezultiralo, nastavio je, stabiliziranjem likvidnosti, financiranjem pokrenutih investicija u 2012. i osiguranim financiranjem dijela investicija u 2013. te smanjenjem kreditnog zaduženja.
- I sve je to osigurano bez državnih jamstava. Na taj smo način doprinjeli i državnom proračunu - istaknuo je Koračević, podsjetivši i na aktivnosti u restrukturiranju poslovnih procesa i kadrova, konkretnije racionalizacije, razvoja ljudskih resursa, pripreme i vođenje kapitalnih investicija i usklađivanja s Trećim energetskim paketom.
To je, smatra, HEP-u prilika da digne konkurentnost te se stoga i veseli svim procesima.
Što se pak tiče realizacije investicija u 2012., zatekao ih je plan od 2,3 milijarde kuna koji je u travnju prošle godine povećan na 3,5 milijardi kuna. Ugovoreno pak je 2,7 milijardi kuna u odnosu na plan, a obračunato i plaćeno je 2,4 milijardi kuna, što je za 18 posto više u odnosu na realizirane investicije u 2011.
Nastavljaju s razvojem novih kapitalnih projekata, no dinamika ovisi o nadležnim institucijama. Primjerice, proces osjenjivanja Studije utjecaja na okoliš za Plomin trajao je 14 mjeseci. No ovih dana se završava dokumentacija za taj projekt i u roku od mjeseca dana ide obvezujuća ponuda. Što se pak Omble tiče koja se ponovno aktualizirala ovih dana, Koračević kaže da ako i dođe do odustajanja od projekta, s bankom koja je dala kredit pokušat će pronaći optimalno rješenje, a vidjet će je li to rješenje neka druga investicija ili nešto drugo.