U srijedu bi na sjednici Uprave Ine trebala biti donesena eventualna odluka o zatvaranju sisačke rafinerije. Gostujući u emisiji Poslovni tjedan Hrvatskog radija, glavni ekonomist Ine Goran Šaravanja rekao je kako svi ekonomski pokazatelji upućuju na to da je gašenje rafinerije najlogičniji potez.
Rekao je kako je rafinerijski biznis neisplativ i da je Ina na njemu prošle godine izgubila 1,25 mlrd. kuna. Razloge takvim gubicima vidi u padu potražnje za naftnim derivatima.
- Inino poslovanje bilježi dobit prošle godine, s tim da je rafinerijsko poslovanje imalo 800 milijuna kuna gubitka u prvih pola godine. Ono što se može od Ine očekivati je da će ulagati u svoje poslovanje. Ina je vertikalno integrirana kompanija. Promatramo sve segmente našeg biznisa i razvijat ćemo se ondje gdje vidimo da je najisplativije. Kad se pogledaju financijski podaci, istraživanje i proizvodnja su glavni generatori dobiti - istaknuo je Šaravanja.
Kazao je i kako rafinerije proizvode gubitke u prvom redu zbog pada potražnje, a i zbog tehnološkog razvoja u SAD-u - američke tvrtke preuzimaju europsko tržište.
Rekao je kako su mu nelogične tvrdnje koje se čuju posljednjih dana da se namjerno uništava poslovanje Ine, te se upitao kako bi to bilo u interesu bilo kojeg privatnog investitora, pa tako i MOL-a. Naglasio je kako je u Inu ove godine uloženo 665 milijuna kuna, a prošle dvije milijarde.
- Pratimo trendove i u skladu s time postavljamo poslovanje - kazao je Šaravanja i naglasio kako je Ina veoma važna MOL grupi u segmentima istraživanja i proizvodnje, a važni su im i kvalitetni stručnjaci koje tvrtka ima.