Usprkos čestim kritikama postojećeg sustava trgovanja stakleničkim plinovima emisije stakleničkih plinova unutar Sustava trgovine emisijama Europske unije (EU ETS) pale su za 4,5 posto, prema Registru EU (baza podataka o svim trgovanjima emisijama unutar sustava).
Podaci pokazuju da je u prošloj godini bilo ukupno 1,812 milijuna tona CO₂ ekvivalentnih emisija, što je 4,5 posto manje nego godinu prije. Sustav uključuje više od 11 tisuća pogona u svim državama članicama i Norveškoj, Lihtenštajnu i na Islandu, ali i emisije zračnih prijevoznika za letove između europskih zračnih luka. Istodobno, višak emisijskih jedinica smanjen je za 2,1 milijardu, na 2,07 milijardi, a količine za aukciju u prošloj godini smanjene su za 400 milijuna zbog mjera preraspodjele i odgode njihove aukcije.
Uoči novog dogovora
Druga pozitivna stvar visok je stupanj usklađenosti kompanija s pravilima spomenutog sustava, s obzirom na to da manje od jedan posto pogona koja su prijavila emisije za prošlu godinu nije predalo emisijske jedinice do 30. travnja. Riječ je o uglavnom malim postrojenjima, koja zajedno proizvode manje od 0,2 posto emisija u 2014.
– Iako se naša gospodarstva polako oporavljaju, emisije se i dalje smanjuju. To je još jedan dokaz da gospodarski rast i zaštita klime idu ruku pod ruku kojim se šalje snažna poruka uoči sklapanja novoga globalnoga klimatskog dogovora u prosincu u Parizu: tržištima ugljika postižu se isplativa smanjenja emisija. Istodobno još traje učinak recesije na naše tržište ugljika, stoga pozdravljam nedavno postignut ambiciozan politički dogovor Parlamenta i Vijeća o Pričuvi za stabilnost tržišta – rekao je povjerenik za klimatsku i energetsku politiku Miguel Arias Cañete.
Podaci svima na uvid
Prema pravilima sustava, pogoni moraju predati potvrđene podatke o svojim emisijama za svaku godinu registrima pojedinih država članica, a podaci za prošlu godinu dostupni su javno od početka travnja ove godine u Dnevniku transakcija Europske unije (EUTL). Treće razdoblje trgovanja emisijama počelo je u siječnju 2013. i trajat će ukupno osam godina, do kraja 2020. Pravila kojima je sustav reformiran, pak, usvojena su još 2009., a upravo je ovog mjeseca postignut dogovor Vijeća i Europskog parlamenta o uspostavljanju Rezerve za stabilnost tržišta 2018. kako bi se riješio problem viška emisijskih jedinica i poboljšalo otpornost sustava na šokove prilagodbom ponude emisijskih jedinica za aukcije.