Iako je Hrvatska gotovo dvije i pol godine članica EU i primjenjuje pravila oporezivanja PDV-om uređena direktivama koje obvezuju države članice, u praksi još ima dilema. Primjerice, mnogima još nije jasna razlika između obveze upisa u registar obveznika PDV-a i registracije za potrebe PDV-a
Iako je Hrvatska gotovo dvije i pol godine članica EU i primjenjuje pravila oporezivanja PDV-om uređena direktivama koje obvezuju države članice, u praksi još ima dilema. Te su dileme posljedica složenosti porezne regulative i nedovoljne informiranosti poreznih obveznika o načinu primjene poreznih pravila na jedinstvenom tržištu EU. Dok nismo bili članica EU, hrvatski propisi o PDV-u poznavali su institut upisa u registar obveznika PDV-a, a od 1. srpnja 2013. uveden je i institut registracije za potrebe PDV-a. Sa stajališta primjene propisa o PDV-u, aktivnost svih poslovnih subjekata, pravnih i fizičkih osoba dijeli se na poduzetničku i nepoduzetničku. U nepoduzetničku aktivnost ubrajaju se usluge i poslovi koje građanima i drugim korisnicima obavljaju tijela državne i lokalne vlasti, tijela sudbene vlasti, komore i druge institucije s javnim ovlastima koje u okviru svojih ovlasti ubiru pristojbe, naknade i druga plaćanja. Te institucije nisu poduzetnici i obavljanje usluga u okviru njihovih javnih ovlasti ne uvodi ih u sustav PDV-a bez obzira na vrijednost godišnjih transakcija.
Poduzetnička aktivnost je svaka gospodarska djelatnost koju fizička ili pravna osoba obavlja samostalno, bez obzira na svrhu i rezultat obavljanja te djelatnosti. Poduzetnička djelatnost dijeli se na oporezive isporuke dobara i usluga i isporuke koje su oslobođene PDV-a. Poslovni subjekt, bilo pravna bilo fizička osoba koja na godišnjoj razini ostvari promet veći od 230.000 kuna od 1. siječnja sljedeće godine postaje obveznik PDV-a i dužan je upisati se u registar obveznika PDV-a.
Prijava u registar obveznika PDV-a podnosi se do 15. siječnja sljedeće godine, ali porezni se obveznik već od početka te godine u poslovnim transakcijama ponaša kao obveznik PDV-a. To znači da od prvoga dana poslovne godine u kojoj je postao obveznik PDV-a na sve oporezive isporuke dobara i usluga zaračunava PDV prema propisanoj stopi od 25% ili 13% ili 5%, a za isporuke koje su oslobođene PDV-a ne zaračunava PDV, ali se na računu poziva na odgovarajući članak Zakona temeljem kojega primjenjuje porezno oslobođenje. Također, upis u registar obveznika PDV-a omogućava mu korištenje pretporezom.
Europski porezni broj
Činjenica da se poslovni subjekt upisao u registar obveznika PDV-a još uvijek ne znači da je automatski registriran u VIES bazi podataka o poreznim obveznicima u svim državama članicama EU, osim ako to nije odmah zatražio. Tu dodatnu registraciju u VIES bazi podataka porezni obveznik dužan je zatražiti od Porezne uprave prije prve primljene ili dane isporuke iz ili u EU, što mu omogućava da se svojim identifikacijskim europskim poreznim brojem, koji se sastoji od prefiksa HR i OIB-a, koristi u transakcijama s poduzetnicima iz drugih država EU. Za obveznika PDV-a ne vrijedi prag stjecanja dobara koji se odnosi na tzv. male poduzetnike. Obveznik PDV-a dužan je već pri prvoj nabavi dobara iz druge države EU prodavatelju iz te države dostaviti svoj porezni broj registriran u VIES bazi, kako bi prodavatelj na njega kao stjecatelja prenio poreznu obvezu. Kad je riječ o uslugama koje se u pravilu oporezuju prema sjedištu primatelja usluge, obveznik PDV-a obvezan je na usluge primljene iz EU i iz trećih država obračunati obvezu PDV-a i odmah iskazati pravo na pretporez. Ako pruža takve usluge, tada odgovarajućom napomenom na računu prenosi poreznu obvezu na primatelja usluge u inozemstvu.
PDV-a nije upis u registar obveznika PDV-a, već samo postupak kojim se tzv. mali poduzetnici koji nisu obveznici PDV-a identificiraju kao subjekti koji su: iz druge države članice EU uvezli dobara u vrijednosti koja prelazi propisani prag isporuke, primili uslugu iz druge države članice i primili uslugu iz trećih država za koju je mjesto oporezivanja u Hrvatskoj.
Mali poduzetnici
Registracija za potrebe PDV-a nije upis u registar obveznika PDV-a, već samo postupak kojim se tzv. mali poduzetnici koji nisu obveznici PDV-a identificiraju kao subjekti koji su: iz druge države članice EU uvezli dobara u vrijednosti koja prelazi propisani prag isporuke, primili uslugu iz druge države članice i primili uslugu iz trećih država za koju je mjesto oporezivanja u Hrvatskoj.
Prag isporuke iznosi 77.000 kuna i primjenjuje se samo pri nabavi dobara iz EU. Mali poduzetnik mora se, nakon što mu vrijednost dobara nabavljenih iz EU u ovoj ili prethodnoj godini premaši 77.000 kn, registrirati za potrebe PDV-a. Ako se odrekne praga stjecanja, može se registrirati i prije dostizanja toga limita, već pri prvoj nabavci dobara iz EU. Postupak registracije jednostavan je, mali poduzetnik prije nabavke iz EU od Porezne uprave zahtijeva dodjelu PDV identifikacijskog broja kojim se identificira kod prodavatelja u EU. Prodavatelj iz EU u tom mu slučaju neće zaračunati porez u svojoj državi, već će na njega kao stjecatelja prenijeti poreznu obvezu. Mali poduzetnik kupit će dobra bez poreza, ali će zato sâm u Hrvatskoj obračunati i platiti naš PDV. Prihod od PDV-a pripast će Hrvatskoj.