Da je investiranje u proizvodnju u Hrvatskoj samo za ljude čeličnih živaca i beskrajnog strpljenja, govori i primjer zagrebačke tvrtke Feroimpex, koja se priprema graditi dvije tvorničke hale na zagrebačkom Jankomiru, na prostoru koji je u njenom vlasništvu i na kojem već desetljećima u dva pogona proizvodi kuglične ležajeve za svjetska tržišta.
- Moja investicijska iskustva u Hrvatskoj? Morate se pomiriti s time da su zakonski i administrativni sustavi postavljeni kao ograničenja, zabrane i niz prepreka, a nimalo kao sustav koji nešto dopušta ili potiče. Riječ je o investiciji od 8,5 milijuna eura, a ja sam u situaciji da sve radim kao da ulazim u ‘greenfield‘-projekt. Dakle, postojeći prostor s upravnom zgradom i dvjema halama ima uporabnu dozvolu, a ja za dvije nove koje će biti smještene odmah pored sad tražim lokacijsku dozvolu. I sve bi to još bilo prihvatljivo da je mogu dobiti za desetak dana do najviše dva tjedna jer ništa nije sporno, ali nije tako - govori Zoran Legac, vlasnik Feroimpexa.
Ukorak s konkurencijom Naravno, to je samo manji dio investicijske noćne more, jer nakon toga treba podmiriti komunalni doprinos, koji za dva nova objekta iznosi 250.000 eura (s popustom), iako teren tvrtke ima sve komunalne priključke.
Ulazak u novi investicijski ciklus Legac objašnjava nuždom.- Kada završimo zgrade ‘4‘ i ‘5‘ i opremimo ih novim tehnologijama, imat ćemo 12.500 četvornih metara pod krovom, ali najvažnije je da ćemo onda u potpunosti prijeći na kupnju vlastitog materijala za proizvodnju i imati potpunu slijednost materijala i proizvoda, što zahtijevaju i naši standardi. Dosad smo radili ‘lohn‘-posao, a sad zaokružujemo cijeli ciklus proizvodnje. Radimo u tri smjene i bez širenja nemoguće je preživjeti. To najbolje opisuje činjenica da samo za struju moramo zaraditi oko 40 tisuća eura na mjesec - dodaje Legac i naglašava da je jedinu stvarnu pomoć neke domaće institucije dobio od HBOR-a.Feroimpex su supružnici Zoran i Habiba Legac osnovali prije 37 godina kao metaloprerađivački obrt, koji se, uz uspone, padove i ponovne uspone razvio do jedne od vodećih domaćih metaloprerađivačkih tvrtki, koja se sa svojim zahtjevnim proizvodnim programom - primarno proizvodnjom kugličnih ležajeva te dijelova za automobilsku i željezničku industriju prije desetak godina uspjela izboriti za status tvrtke partnera i dobavljača vodećega svjetskoga koncerna grupe Schaeffler iz Njemačke. U prvi veći investicijski ciklus ušao je 1996. godine, a riječ je o tri milijuna eura kredita koji je podignuo u Austriji. Taj je kredit bio ugovoren sa šest posto kamata, a u isto vrijeme u Hrvatskoj nije mogao dobiti kamatu manju od 10 do 15 posto. S tim je sredstvima ponajprije unaprijeđena proizvodna linija i uređene prve hale. Investicijski ciklusi potom su svake dvije-tri godine nastavljani jer hvatanje koraka sa svjetskom konkurencijom, kaže Legac, ne trpi stajanje na mjestu. U proteklih desetak godina stoga je nabavio 77 sofisticiranih i skupih strojeva.
Lanjski skok prihoda Iako je prijašnje veće cikluse financirao kreditima iz Austrije, danas je kaže napokon u situaciji da s domaćim bankama pregovara. To i ne čudi jer prihodi Feroimpexa za 2012. godinu govore o 85 posto skoka u prihodima, odnosno o stvorenih 176,5 milijuna prihoda.
- Mnogo je toga utjecalo na lanjski skok, ponajprije pad uslijed svjetske krize 2008. godine, koju smo vjerojatno osjetili gore od drugih u Hrvatskoj. Proizvodnja je u jednom polugodišnjem ciklusu pala na 20 posto, jer je to doba bilo pogubno za cijelu autoindustriju u svijetu. To nas je dovelo do otpuštanja gotovo 45 posto radnika i preslagivanja. Uveli smo nove modele rada, proveli edukaciju, ponovo zaposlili novih 150 djelatnika i s godinama usavršavanja došli do lani utvrđenoga 20-postotnog povećanja produktivnosti. Osim toga prije smo materijal za rad ‘dobivali’ na revers od partnera, pa on nije bio u bilanci, što je također promijenilo sliku stanja - komentira Legac. U ovom trenutku Feroimpex ima 260 zaposlenih koji na godinu obrade više od 15 tisuća tona čelika, proizvedu više od 10 milijuna proizvodnih jedinica, te će, uvjeren je direktor i vlasnik, ovu godinu završiti s prihodom većim od 30 milijuna eura. A iako je Feroimpex zadnjih godina postao poželjna udavača, Legac dodaje da će do daljnjeg učiniti sve da ostane obiteljska tvrtka. Ulazak u EU za njih, koji gotovo u potpunosti izvozno djeluju i ustrojeni su prema standardima, neće predstavljati nikakav problem. Osim u dijelu koji se odnosi na cijene energenata, a one će, ne dvoji, sigurno rasti.