
Mađarska vlada zatražila od MOL-a prodaju Ininih dionica
Mađarska vlada dala je nalog upravi MOL-a da napravi reviziju portfelja te kompanije i, ako je potrebno, pripremi nužne korake za prodaju Ininih dionica, priopćio je ured mađarske vlade za informiranje agenciji MTI.
Vlada je također dala nalog ministarstvu pravosuđa i upravi nacionalne agencije za upravljanje imovinom, koja upravlja dionicama MOL-a u državnom vlasništvu, da ispita moguće zakonske korake u građanskom i kaznenom pravu koji bi se mogli poduzeti u vezi s optužbama protiv Mađarske i MOL-a u slučaju MOL-Ina, prenosi agencija MTI. Vlada je također donijela odluku da šef mađarske diplomacije Janos Martony otkaže sudjelovanje na Croatia Forumu, summitu o energetskoj sigurnosti koji se u četvrtak i petak odvija u Dubrovniku.
Bivši predsjednik Uprave Ine Davor Štern izjavio je kako nije iznenađen ovim potezom mađarske vlade. 'To je jednostavno odluka velikog dioničara i treba je gledati u kontekstu biznisa', izjavio je Štern.
Mađarska je vlada reagirala jer su hrvatske vlasti raspisale crvenu Interpolovu međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog (EUN) za predsjednikom uprave MOL-a Zsoltom Hernadijem, i to nakon što mu je Mađarska odbila uručiti poziv za ispitivanje u Hrvatskoj. Hernadija se sumnjiči da je da je s deset milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi upravljačka prava Ine prepustio MOL-u, a zbog čega je Sanader lani prvostupanjskom presudom osuđen na deset godina zatvora.
MOL ima 49,1 posto udjela u Ini, a hrvatska Vlada 44,84 posto. Mađarska Vlada u MOL-u drži 25 posto dionica, 27 posto je u rukama stranih investitora dok je ostatak u vlasništvu desetak manjih dioničara. Mediji spekuliraju kako je hrvatska Vlada spremna 19 posto dionica Ine prodati ruskom Rosnjeftu. Uz to Rusi bi istovremeno otkupili i 49 posto MOL-ovog udjela. Na taj bi način ruska kompanija postala većinski vlasnik Ine, dok bi Hrvatska zadržala strateški udio od 25 posto. Banski dvori sve su to demantirali.
Na upit Hine za komentar poteza mađarske vlade, iz hrvatske Vlade poručili su da to ne žele komentirati, a vezano uz priopćenje MOL grupe iz Vlade poručuju da izvršna vlast nema utjecaja na pravosudna tijela.
Nešto ranije danas, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i član Vladina pregovaračkog tima za pregovore između MOL-a i Ine, izjavio je da će se držati Vladina okvira za pregovore.
Zamoljen nakon sastanka sa zamjenikom pomoćnika glavnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a Amosom Hochsteinom za komentar ocjena MOL-a da se u slučaju pozivanja na davanje iskaza predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, radi o zastrašivanju MOL-a i njenog čelnika, Vrdoljak je odgovorio da će se držati Vladina okvira za pregovore te onoga što je dogovoreno na prvom sastanku predstavnika Vlade i MOL-a.
Inače, cijena dionice MOL-a na Budimpeštanskoj burzi danas je oko 15,00 sati bila 1,81 posto u minusu, na 15.710 forinti. To je njezina najniža razina od 26. travnja, kada je na zatvaranju iznosila 15.705 forinti. Budimpeštanski burzovni indeks BUX, u kojem MOL ima najveći udjel – 30 posto, spustio se 1,1 posto.
Cijena dionice Ine, pak, na Zagrebačkoj burzi oko 15,00 sati stagnirala je na 4.235 kuna, uz nešto veći promet nego inače - 267.390 kuna.
