U Medulinu i Ninu u kolovozu se, dolaskom velikog broja turista, broj stanovnika povećava za pet i pol puta, što je najveće povećanje od svih turističkih središta u Hrvatskoj. Izraženo u postocima, broj stanovnika Medulina, koji kao općina broji oko 6.000 ljudi, poveća se za 469%, dok Nin koji inače ima manje od 3.000 stanovnika, u kolovozu naraste 447 posto.
Za usporedbu, u kolovozu se očekuje porast broja stanovnika za 11% u Splitu, što je relativno malen porast zbog velikog broja stanovnika grada Splita, izračunao je HGK.
U srpnju je povećanje i dalje veliko, iako nešto manje od kolovoškog - za 431%, odnosno za preko 5 puta u Ninu te gotovo identično u Medulinu, za 421%.
>>>Prihodi od turizma u prvom tromjesečju 450,2 milijuna kuna, 14 posto više nego lani
Izračun pokazuje i da se raspon očekivanog povećanja broja stanovnika u kolovozu 2018. temeljem dolazaka i noćenja turista u županijama u jadranskoj Hrvatskoj, kreće od 40% u Splitsko-dalmatinskoj do 129% u Istarskoj županiji. U srpnju se očekuje nešto manji rast, od 39% u Splitsko-dalmatinskoj do 119% u Istarskoj županiji.
Kalendarski gledajući, najviše noćenja u komercijalnim smještajnim objektima tijekom godine ostvari se u srpnju i kolovozu: U srpnju oko 29%, a u kolovozu oko 33%. Pri tom je u 2017. godini čak 49,2 milijuna noćenja, odnosno oko 95% ukupnog broja noćenja u ta dva mjeseca ostvareno u šest priobalnih županija, i to ovim redom: Istarska županija 15,2 milijuna ukupnih noćenja, Splitsko-dalmatinska 10,6 milijuna, Primorsko-goranska 9,3 milijuna, Zadarska županija 6,5 milijuna, Dubrovačko-neretvanska 3,8 milijuna te Šibensko-kninska 3,8 milijuna.
S obzirom da se na razini cijele godine preko 60% svih turističkih noćenja u godini ostvari u srpnju i kolovozu, a 91% noćenja turista ostvari se u 6 spomenutih županija, može se govoriti o teritorijalnoj koncentriranosti i vremenskoj ograničenosti hrvatskog turizma. Ona postaje još vidljivija ukoliko usporedimo broj ostvarenih turističkih noćenja u najboljem (kolovoz) i najlošijem (siječanj) mjesecu u godini: odnos je oko 60:1. Za usporedbu, prva iduća zemlja u EU po visini toga omjera je Grčka, s otprilike 20:1.
>>>U Opatiji 2017. boravilo najviše turista od osamostaljenja Hrvatske
Navedene procjene visokog porasta broja stanovnika u turističkoj sezoni (koja je vremenski izrazito ograničena na dva mjeseca) naglašavaju potrebu prekapacitiranja infrastrukture u turističkim destinacijama, osiguravanja sezonske opskrbe u trgovini na malo i prilagodbu cjelokupne turističke ponude povećanom broju stanovnika. Realno povećanje broja stanovnika u turističkoj sezoni u navedenim turističkim destinacijama još je i veće, jer se procjene temelje na dolascima i noćenjima domaćih i stranih turista isključivo u komercijalnim smještajnim objektima, zaključuje HGK.