
U novom broju doznajte u kakvom su stanju ključne globalne sile

Više o europskim fondovima pročitajte u ovotjednoj aktualnoj temi, a u uz novi broj dolazi i prilog 'Ljetni trend'
Osobna potrošnja, generirana rastom plaća u državnom sektoru, a onda prisilno i u realnom sektoru, lani je pojela investicije u gospodarstvu. Istodobno uz dio osobne potrošnje bez pokrića postoji i prevelika štednja građana. U bankama 40 milijardi eura depozita jedu inflacija i niske kamate na štednju, naglašava Miodrag Šajatović, glavni urednik Lidera, u ovotjednim ‘Ekonomalijama‘.
Pitanje nije samo koliko novca dolazi nego i kakav je njegov stvarni učinak, osobito u okolnostima u kojima je građevinski sektor, glavni kanal kojim se plasiraju europska sredstva, na rubu pregrijavanja, pojave u kojoj potražnja nadmašuje dostupne kapacitete, što vodi prema rastu troškova, zastoju projekata i padu produktivnosti. Više o europskim fondovima pročitajte u ovotjednoj aktualnoj temi.
Nadzorni odbor Hrvatskog Telekoma počekom lipnja imenovao je na još jedno mandatno razdoblje dosadašnje članove Uprave, među njima i Borisa Drilu, člana Uprave za tehniku i informacijske tehnologije, što je bio jedan od povoda za intervju s njim. Drilo je zadužen za razvoj, implementaciju i operacije tehnoloških platformi Hrvatskog Telekoma, uključujući mobilnu i fiksnu mrežu te IT i poslovne sustave, što znači da je bio jedna od najodgovornijih osoba za upravljanje mrežom na nedavno održanom Thompsonovom koncertu na Hipodromu. U intervjuu donzajte kojim se Hrvatski Telekom tehnologijama koristio za pripremu koncerta i kako su tekle pripreme za taj događaj, više o 5G mreži, konkurenciji...
Amerika je out, Kina je in, EU je nevidljivo stiješnjen negdje između. To je možda površan zaključak o odnosu snaga tri ključne globalne ekonomske cjeline. A možda i nije. S obzirom na to da su crte podjela sve oštrije i nema naznaka da će prevladati odraslo ponašanje, itekako je važno znati kako koja cjelina stoji ekonomski, razvojno, tehnološki, inovacijski, ulagački, dakle na koju je kartu nekom ulagaču, dobavljaču, poslovnom partneru najpametnije odigrati. Poželjno dugoročnije. Za takvo što najbolje će poslužiti dobra stara SWOT analiza u koju smo, na temelju analitičkog mišljenja svojih sugovornika, ugurali sve relevantne činjenice, pokazatelje i teze. U temi broja čitajte o tome koje su snaga i slabosti, prilike i prijetnje, Kine, SAD-a i EU.
Analizirali smo kompaniju Muraplast, proizvođača plastične ambalaže koji ulaže u podatkovne centre i solare, a donosimo i poduzetničku priču Bernardina Katića koji danas u vlasništvu i suvlasništvu ima tri softverske tvrtke: Hammer, Insa Investment Software AG, i KORTO.
Također, u novom broju čitajte o japanskim crtanim likovima koji su postali novi marketinški mamac, epidemiji sintetičkih droga, a u novom broju dolazi i prilog 'Ljetni trend'.