Aktualno
StoryEditor

U Otvorenom predstavljeni scenariji za restrukturiranje Agrokora

01. Ožujak 2017.

U zadnjem tromjesečju hrvatsko gospodarstvo raslo je najbrže u posljednjih 9 godina, za 3.4 posto. Je li to dovoljno za vraćanje kamata na kredite? Treba li povećati i plaće, što traže sindikati, kako bi se potaknuo još veći gospodarski rast? Kakvi su rizici hrvatske ekonomije koja ovisi o turističkoj sezoni? Mogu li rast ugroziti problemi koncerna Agrokor koji zapošljava 60 tisuća ljudi? Očekuje li nas u ovoj godini inflacija i rast cijena? – pitanja su na koja je odgovore u jučerašnjoj emisiji Otvoreno tražio urednik i voditelj Mislav Togonal.

U emisiji su gostovali saborski zastupnik SDP-a Branko Grčić, ministar financija Zdravko Marić, glavni urednik "Lidera" Miodrag Šajatović i ekonomski analitičar Damir Novotny.

Hrvatska je u posljednjem tromjesečju 2016. drugo najbrže rastuće gospodarstvo Unije, odmah nakon Rumunjske.

Iako je izvoz znatno porastao, još uvijek ovisimo o turističkoj sezoni stoga bi svaki poremećaj u tom sektoru mogao biti opasan. Agrokor je još jedan od potencijalnih tereta stabilnom rastu s obzirom na visoko kreditno zaduživanje i nedavno sniženje kreditnog rejtinga zbog kojeg je tvrtka u problemima.

Šajatović je objasnio da, zahvaljujući tome što se prošle godine prvi put izjednačio izvoz usluga s izvozom roba, postajemo malo manje ovisni o samom turizmu. Unatoč dobrim podacima povećanja izvoza, upozorava da bi trebalo više ekonomskih politika usmjeriti na industriju i izvoz tako da budemo što manje ovisni o turizmu.

Novotny smatra da Hrvatskoj treba novi investicijski ciklus u privatnom sektoru, koji je u ovom trenutku jako slab, stoga treba djelovati na strani ponude a ne na strani potražnje s obzirom na to da ponuda trenutno nije dovoljno jaka.

Krvna slika hrvatskog gospodarstva napokon se popravlja, BDP raste kontinuirano, što bi s vremenom trebali osjetiti i građani.

Sindikati traže povećanje plaća kako bi se potaknuo još veći gospodarski rast što ministar Marić smatra izvedivim. Ovu stopu rasta Marić bi istaknuo kao točku pokrića za otplatu dugova, te je rekao kako u ovom trenutku svi skupa možemo biti zadovoljni s pokazateljima koji su nakon dugo vremena rekordni, ipak ima još dosta toga za dosegnuti.

Po pitanju Agrokora, Šajatović je objasnio da kompanija primjenjuje metodu agresivnog širenja i zaduživanja po visokima kamatama, što nije novost u korporativnom svijetu i za taj model se znalo od početka da će se potrošiti. U sljedećih mjesec dana vlasnici Agrokora moraju izaći s novim modelom, a na raspolaganju im stoje tri mogućnosti. Prvo je pokrivanje obveza koje dospijevaju novim kreditima, drugo je dobivanje jednog dijela potrebnih sredstava kroz sindicirani kredit, a drugog dijela kroz tzv. nježno dezinvestiranje, odnosno prodaju nekih kompanija, a treće promjena vlasničkih udjela.

- Prihod Agrokora u 2015. iznosio je 51 milijardu kuna. Druga, treća, četvrta i peta tvrtka u Hrvatskoj zajedno imaju prihod koliki ima sam Agrokor, rekao je Šajatović .

Novotny se slaže sa Šajatovićem i smatra kako je Agrokoru potrebno restrukturiranje što će značiti određene rezove i u broju zaposlenih. Agrokor u ovom trenutku ima lošiji bonitet od RH, stoga smatra da, iako je Agrokor privatna kompanija, država mora intervenirati jer se radi o radnim mjestima. U slučaju stečaja Agrokora, Novotny je kazao da bi BDP pao 3 do 5 posto, jer stabilnost koncerna, osim velikog broja radnih mjesta, jamči i stabilnost tvrtkama koje s njim posluju.

22. studeni 2024 16:04