Dok je u kupaonici četkao zube, umirovljenom statističaru, 67-godišnjem Nijemcu Thomasu Royenu sinulo je kako riješiti jedan od kompleksnijih matematičkih problema desetljeća.
Kako riješiti kompleksno geometrijsko i matematičko pitanje vjerojatnosti, umirovljeniku je sinulo još 2014., a tek sada njegov izračun dobio je zasluženo mjesto pod svjetlom javnosti.
Svoj radni vijek Royen je proveo radeći u odjelu za statistiku u jednoj njemačkoj farmaceutskoj kompaniji u gradiću pored Frankfurta. Međutim, zapamćen neće ostati kao izvrstan statističar, već kao čovjek koji je pronašao rješenje konjunkture, znane u stručnim krugovima pod nazivom Gaussianova korelacijska nejednakost (GKN).
>>>Hrvatski znanstvenici ubrzali sekvenciranje nepoznatih genoma ‘nekoliko stotina puta’
GKN konjunktura datira iz ‘50-ih, a detaljno je postavljena ‘70-ih godina. Od tada do danas čitav niz matematičara pokušavao ju je riješiti, ali bezuspješno.
Prema GKN principima, ako se dva oblika preklapaju, poput dva pravokutnika ili dva kruga, onda se, ako pogodite jednog, primjerice u pikadu, povećava mogućnost da pogodite i drugog.
Kako je to moguće pokušavao je punih 30 godina dokazati profesor Donald Richards sa Sveučilišta u Pennsylvaniji, međutim očito on nije dovoljno često prao zube.
Tek je statističar Royen dosegnuo odgovor na zagonetku jer, dok je prao svoje zube, sinulo mu je da se na taj problem mogu primijeniti statistički zakoni. To je pojednostavilo problem koji je postavio GKN i omogućilo mu da primjeni jednadžbe kojima se u svojem radu koristio čitav život.
>>>Genetički inženjering: Kineski znanstvenici klonirali telad otpornu na tuberkulozu
- U matematici se često događa da se pojedine probleme može riješiti kada riješite generalni problem, rekao je za znanstvenu publikaciju Quanta, Thomas Royen.
Dakako da je napisao rad o tome kako riješiti matematički problem i on je objavljen na internetu.
Rješenje, kako to i dolikuje pametnim ljudima, vrlo je kratko i primjenjuje samo osnovne matematičke metode izračuna. Stručnjaci kažu kako njegovu logiku mogu pratiti svi studenti matematike, bez većih poteškoća u razumijevanju izračuna.
- Vrlo visoka teoretska razina nije uvijek potrebna, rekao je Royen i izrazio nadu da će jednostavnost njegovog rješenja ovog matematičkog teorema biti poticaj studentima matematike da prilikom rješavanja matematičkih zadataka budu kreativni.