Aktualno
StoryEditor

VIDEO: Laura Šapić prejahala 160 kilometara pustinje na utrci kraj Abu Dhabija

02. Ožujak 2019.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=82tLdSaT9Fk[/embed]

Mlada Bjelovarčanka Laura Šapić iz Konjičkog kluba Vinia najmlađa je hrvatska jahačica koja je lani uspjela odjahati zahtjevnu pustinjsku utrku od 160 kilometara u Abu Dhabiju.

Daljinsko jahanje u Ujedinjenim je Arapskim Emiratima sport koji prati cijela država. Utrka HH The President of United Arab Emirates Cup, u kojoj i jahači i konji trebaju biti spremni na 10 sati jahanja dnevno, najprestižnije je natjecanje u UAE. Mladi talentirani jahači potiču se na sudjelovanje od samog šeika. Deset najboljih osvaja džipove i novčane nagrade u iznosima od 30 do 100 tisuća švicarskih franaka, dok ostali sudionici koji uspješno završe utrku osvajaju opremu za konje i 25 tisuća franaka.

Laura je lani jahala konja jednog arapskog kluba, a ove godine startala je za francuski klub, no nije završila. Zašto jaše za strane klubove, u stranoj zemlji?

- Kod nas to nije toliko razvijen sport. Volim ići u UAE jer su tamo utrke događaj kojeg prati cijela država, oni žive za taj sport, dok se kod nas ni ne zna da postoji, kaže 21-godišnja Laura.

U deset godina, koliko se bavi tim sportom, prošla je već pedesetak nacionalnih i međunarodnih utakmica, a osim toga trenira konje za natjecanja u svom KK Vinia, podučava druge jahače, te izvanredno studira na Sveučilištu Libertas, smjer Menadžment športa i športskih djelatnosti.

Osim međunarodnih uspjeha, također je bila i državna prvakinja Hrvatske, te nekoliko puta državna prvakinja prvenstava za mlade konje u Hrvatskoj. Njeni roditelji Tajana Kesić Šapić i Saša Šapić vode Izletište i vinotočje Vinia u mjestu Puričani kraj Bjelovara, a uz njega i konjički klub koji broji 13 (sretnih) konja, od kojih se šest natječe. To su - Frula, Magic Prince, Shogun i Egzotika (za međunarodne utakmice), te Said i Ghaalib, čije inozemne karijere tek počinju.

[caption id="attachment_377148" align="aligncenter" width="750"] Trening[/caption]

Rad s konjem za natjecanja je dugotrajan proces, pošto se konji ujahuju sa tri i pol do četiri godine, a tek sa pet idu na utrke. To znači svakodnevno ustajanje rano ujutro i cjelodnevni rad, kao i novčana ulaganja, budući sport i mladi koji se njime bave nemaju potrebnu potporu institucija, osim unutar svog kluba i pokojeg sponzora.

- U drugim je zemljama to drugačije. Primjerice, u Belgiji država potiče mlade na bavljenje tim sportom. Mi praktički sami financiramo Lauru i drugu djecu iz kluba kako bi putovala i usavršavala se, ističe Laurina majka, direktorica Sektora za industriju i IT Hrvatske gospodarske komore.

Idući izazov Lauri Šapić je Svjetsko prvenstvo za mlade konje koje se održava u talijanskom gradu Pisi u rujnu. Tamo će nastupiti sa svojim konjima, Magic Princom i Egzotikom. Zatim će Frula dobiti priliku po prvi puta trčati utrku na 160 km, kako bi se sa svojom vlasnicom kvalificirao za sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu za seniore 2020. u Italiji.

- Za utrke je potrebna mentalna snaga jer ponekad se dogodi da mladi konj ne želi ići, a tu mu jahač mora pomoći, motivirati ga i ostati uz njega dok kriza ne prođe. Jer kada konj osjeti da mi ne odustajemo, neće ni on.

19. studeni 2024 10:15