Potkraj lipnja istječe rok ‘za reguliranje zakupnog odnosa‘. Ta formulacija Ministarstva državne imovine znači da do tada zakupci trebaju potpisati nove ugovore, a skriva činjenicu da su nove najamnine kudikamo veće. Iz Udruženja obrtnika tvrde da je riječ o poskupljenju i do 300 posto.
Priču o dizanju cijena najma državnih nekretnina na Indexu.hr iščitavam na nekoliko razina i s kontradiktornim emocijama. S jedne strane, dobro je što država malo pametnije raspolaže svojom imovinom. Tu je i socijalno intonirano obrazloženje Ministarstva državne imovine da je diglo najamninu (npr. u zagrebačkoj Vlaškoj ulici) sa 68 kuna po kvadratu na 94 kune, a tržišna cijena u toj zoni je oko 370 kuna po kvadratu.
A tu dolazimo do druge razine, i drugih emocija: pa zašto bi država uopće trebala nekome darovati svaki mjesec razliku od 276 kuna po svakom iznajmljenom kvadratu (a dosad i pune 302 kune)?
To za konkretni lokal od 68 kvadrata predstavlja godišnji manjak od 225 tisuća kuna u proračunu!
Što će na to reći konkurent našeg zakupca koji plaća tržišnu najamninu za susjedni lokal?
Sljedeća je razina iščitavanja ove priče djelatnost koja se obavlja u lokalu. Indexu se požalio limar Josip Ričković, koji 40 godina ima limariju u istoj garaži u dvorištu u Vlaškoj ulici, a sad mu je najamnina povećana s 1758 na 3304 kune. Limarov kolega, koji ima jedini kovinopojasarski obrt u Zagrebu, plaćao je najam 2530 kuna, a sad su mu ga digli na 3900 kuna. Takve obrtnike država tretira jednako kao i vlasnike kafića, trgovine ili podružnice limarske multinacionalke. Za razliku od gradova, država ne prepoznaje tradiciju i deficitarna zanimanja.
A kad već država nema sentiment za male zakupce, dolazimo do sljedeće razine problema. Pa što će državi uopće sve te puste nekretnine i zašto ministar državne imovine Goran Marić svakog prvog u mjesecu mora obilaziti lokale u zakupu i utjerivati najamnine?
Kad država može nekretnine darovati gradovima i općinama i prodavati zemljišta privatnim poduzetnicima za nove investicije, mogla bi i vlaškovuličansku garažu darovati ili prodati dugogodišnjem zakupcu po simboličnoj cijeni.
U subotu je u zakup ponuđeno 16 poslovnih prostora u vlasništvu države na lokacijama u središtu Zagreba, dva u Osijeku i jedan u Rijeci. Državne nekretnine d.o.o. ističu da je u Zagrebu riječ o top lokacijama. U ponudi su poslovni prostori od 30-tak do 200-tinjak m², početne mjesečne zakupnine istaknute su u Javnom pozivu, a ovisno o prostoru iznose od 1.600 do 10.000 kuna. Ugovor o zakupu sklapa se na rok od 10 godina s ponuditeljem koji je ispunio uvjete natječaja i ponudio najviši iznos zakupnine.
Eto novih inkasatorskih obveza za ministra Gorana Marića.