Ogromna, bilijun tona teška ledena gromada veličine Like (oko 5000 četvornih kilometara), dio ledene ploče Larsen C, odvojila se od Antarktičkog poluotoka u srpnju prošle godine. Kako je odmicala u Weddellovo more velika količina vode po prvi put u 120 tisuća godina ugledala je svjetlo dana, piše Live Science. Za nekoliko će se dana tim znanstvenika uputiti u zakutke tog dugačkog ledenog područja kako bi istražili eko sustav koji je cijelu vječnost bio skriven ispod leda Antarktike.
>>>Istraživanje: Klimatske promjene zazelenile Antarktik
Ekspediciju vodi British Antarctic Survey (BAS) gdje kažu da se novootkriveno podmorje proteže područjem od oko 5818 četvornih kilometara. Također, znanstvenici iz BAS-a smatraju da je ova ekspedicija ‘hitna‘ jer se nadaju da će uspjeti dokumentirati ekosustav prije no što sunčeva svjetlost počne mijenjati barem površinske slojeve.
>>>Klimatske promjene: Ptice selice skratile putovanje, zimovanje
- Kopanje ledenog brijega A-68, koji je dio Larsen C ploče, pruža nam jedinstvenu priliku za proučavanje morskog života jer reagira na dramatičnu promjenu u okolišu. Važno je da stignemo tamo prije nego li se podmorski okoliš promijeni ulaskom sunčeve svjetlosti u vodu i nove vrste počnu kolonizirati, rekla je Katrin Linse iz BAS-a.
Što se nalazi ispod?
Znanstvenici jako malo znaju o gotovo ‘vanzemaljskom‘ životu koji se odvijao ispod antarktičke ledene gromade. Ono što znaju potječe od sličnih događaja u prošlosti kada su se 1995. i 2002. godine od ploča Larsen A i B odvojile velike sante leda. Dvije njemačke ekspedicije tada su otkrile rijetki život. Međutim, znanstvenicima je trebalo od 5 do 12 godina za istraživanje, a tada su već došla stvorenja iz drugih područja.
>>>VIDEO: Uspješnim kloniranjem majmuna znanost je došla korak bliže kloniranju ljudi
U drugim područjima oko Antarktike pojavili su se neki bizarni stvorovi. Na primjer, dlakavi morski crv, koji inače živi u južnom oceanu, ima grlo koje se produžuje i špičaste zube. Neka su pak stvorenje prilagodila svoj život ekstremnim uvjetima, uključujući rakove nazvane Lyssianasid amfipod. Jedna od najpoznatijih antarktičkih životinja je ledena riba (icefish) koja ima u svojoj krvi i tjelesnim tekućinama prirodan antifriz kako bi preživjela niske temperature tog ledenog podmorja.
Istraživanje ovog novootkrivenog morskog svijeta krenut će s Falklandovih otoka 21. veljače. Znanstvenici planiraju provesti tri tjedna na BAS-ovom istraživačkom brodu RRS James Clark Ross, a za navigaciju će koristiti satelitske podatke. Kada stigne na odredište, tim planira prikupljati uzorke života – morske životinje, mikrobe, plankton i druga bića te sedimente i vodu.