Na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi prošloga tjedna ojačali otprilike jedan posto, dosegnuvši najviše razine od kraja svibnja, no promet je i dalje slab, a takvo se trgovanje očekuje i u idućem razdoblju.
Crobex indeks prošloga je tjedna porastao za 0,98 posto, na 1.857 bodova, a Crobex10 za 1,04 posto, na 1.107 bodova. Oba indeksa na najvišoj su razini od 31. svibnja, kada je Crobex na zatvaranju bio na 1.864 boda, a Crobex10 na 1.107 bodova. Redovni promet iznosio je 31,5 milijuna kuna, što je otprilike 2,5 milijuna više nego u tjednu ranije.
"U skraćenom trgovinskom tjednu nastavljen je trend niske likvidnosti, pa je prosječni redovni dnevni promet iznosio oko 8 milijuna kuna, uz istovremeni blagi porast Crobexa, koji su dosegnuli najviše vrijednosti od konca svibnja", kaže Luka Grgić, financijski analitičar u Zagrebačkoj banci.
Najlikvidnija je bila dionica Ine, s prometom od 4,6 milijuna kuna, uz porast cijene od 2,42 posto, na 3.175 kuna.
"Kompanija je sredinom tjedna objavila da je na glavnoj skupštini potvrđen prijedlog isplate gotovo cjelokupne dobiti ostvarene u 2016. godini kroz dividendu dioničarima", navodi Grgić.
U srijedu je Glavna skupština Ine odlučila da se najveći dio prošlogodišnje neto dobiti isplati dioničarima za dividendu koja će iznositi 15,20 kuna po dionici, što je ukupan iznos od 152,02 milijuna kuna. Po likvidnosti je slijedila dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno 4,54 milijuna kuna, uz skok cijene za 4,52 posto, na 43,9 kuna.
"Ta dionica bilježi 6-dnevni rast vrijednosti, koji je započeo od objave integriranog godišnjeg izvještaja odnosno otvaranja novoobnovljenih kapaciteta u Rapcu. Od 8. lipnja ta je dionica dobila na vrijednosti oko 6 posto", ističe Grgić.
Znatnije se prošloga tjedna trgovalo i dionicom Arena Hospitality grupe, kojom je ostvareno 3,7 milijuna kuna, uz rast njezine cijene za 3,33 posto, na 465 kuna.
Povlaštenom dionicom Adrisa ostvareno je, pak, 4,3 milijuna kuna, a cijena joj je porasla 1,1 posto, na 465 kuna.
Od poslovnih vijesti, Grgić ističe da je Adris grupa najavila otkup vlastitih dionica u razdoblju od 13. do 19. lipnja vrijedan 400 milijuna kuna, koji uključuje kupnju do 400.000 redovnih i 400.000 povlaštenih dionica grupe.
"Nadalje, Trgovački sud u Zagrebu prihvatio je prijedlog Viadukta o pokretanju predstečajne nagodbe. U planu restrukturiranja navodi se da su ukupni dugovi 493 milijuna kuna, od čega bi se prema prijedlogu otpisalo otpisalo 125 milijuna kuna duga Viadukta. Jedna od ključnih mjera restrukturiranja je smanjenje broja zaposlenih s ugovorima na neodređeno vrijeme za njih 500", kaže Grgić.
Dionica Viadukta bila je prošloga tjedna najveća dobitnica, sa skokom cijene za 35,7 posto, na 134,99 kuna, a njome je ostvaren promet od 686 tisuća kuna.
Znatnije su poskupile i dionice HTP Korčule, za 10,55 posto, i Dalekovoda, za 7,6 posto.
Po padu cijene među likvidnijim izdanjima izdvajaju se, pak, dionice Optima Telekoma, za gotovo 6 posto, i Jadroplova, za nešto više od 14 posto.
Grgić dodaje da su kompanije iz sastava koncerna Agrokor u srijedu izvijestile da će revizorsko izvješće za 2016. biti gotovo do 31. srpnja, a financijska izvješća za prvi i drugi kvartal ove godine najkasnije do 31. kolovoza, što će produljiti i vrijeme zabrane trgovanja dionicama kompanija iz sastava koncerna.
Kako navode iz koncerna, novi revizor PricewaterhouseCoopers obavijestio ih je da zbog neplanirano velikog opsega posla nije u mogućnosti završiti reviziju poslovanja u prvotno procijenjenim rokovima do 30. srpnja.
Idućega tjedna Grgić također očekuje slab promet na burzi, vjerojatno uz blage pomake Crobex jer je u četvrtak praznik.