Čačić o T-HT-u: 'Nismo trebali izlaziti na Londonsku burzu'
Zaključak svih govornika, kad se izuzmu predizborna prepucavanja koja nije bilo moguće izbjeći je da burzu treba osnažiti kvalitetnijim dionicama koje su još u vlasništvu države kroz primarne i sekundarne javne ponude, kao i kvalitetnijom regulacijom ukupnog financijskog tržišta
Iako od osnivanja Zagrebačke burze politika izbjegava otvorene razgovore o hrvatskom tržištu kapitala, snaženje Zagrebačke ponude kroz dve državne i nekoliko privatnih javnih ponuda posljednjih godina dana, kao i nadolazeći izbori, čelnici HNS-a Radimir Čačić, HSS-a Damir Frišćić i HDZ-a Damir Polančec pristali su javno sučeliti stavove svojih stranaka o budućnosti hrvatskog tržišta kapitala.
-Inicijalna javna ponuda INE i T-HT-a učinili su za Zagrebačku burzu više nego svi potezi vlada u ovih petnaest godina. Danas imamo najjaču burzu u regiji, a želja je moje stranke da postanemo, ako ne najveći, onda jedan od većih igrača na tržištu kapitala srednje i istočne Europe. HDZ to misli učiniti kroz nekoliko projekata koji su sastavni dio našeg gospodarskog programa, a to su jačanje regulatornog tijela (HANFA), preustroj Fonda za privatizaciju u zatvoreni inveasticijski fond koji mislimo ponuditi investitorima kroz IPO(jedan možda i do kraja godina), sekundarne IPO-e, te dokapitalizacijom dobrostojećih tvrtki u državnom vlasništvu kroz tržište kapitala-rekao je Damir Polančec o planovima HDZ-a.
Damir Fršćić složio se da treba preustrojiti HFP, a naglasio je i da treba ponovno procijeniti tvrtke u vlasništvu države, koje još uvijek knjiže svoje nekretnine po vrijednostima koje su bile prije deset i više godina, tako da se pretpostavlja da HFP umjesto 12 milijardi kuna, koliko vrijedi državni portfelj, posjeduje tvrtki koje danas vrijede 30 i više milijardi.
-Politika se mora maknuti od prevelikog uticaja na tržišta kapitala. Privatizacija telekoma nije pravac kako bi trebalo razvijati tržište kapitala. Trenutno imamo puno više kapitala, nego kvalitetnih dionica, što bi trebalo promijeniti. Trebamo imati jasnu strategiju-želimo li imati drvosječe koji sjeku trupce ili kvalitetnu drvnu industriju-završio je Frišćić analogijom.
Radimir Čačić kritizirao je vladin potez oko T-HT-a i istaknuo da građani, iako im je poklonjeno 1,5 milijardi kuna državnog novca manjom cijenom dionica koje su kupili, ipak nisu toliko naivni i da će glasati prema savjesti, a ne trenutnoj koristti.
-Smatram da nismo trebali izlaziti na Londonsku burzu, jer smo tako strancima poklonili 600 milijuna za INU, a 500 milijuna za telekom, koje su mogli zaraditi hrvatski institucionalni ulagači.Također se ne slažem da možemo postati lider u regiji. Iako smo prometom najjači od svih susjednih burzi, mi smo još uvijek presitne ribe u svjetskim okvirima-rekao je Čačić
Svi govornici smatraju da nebi trebalo uvesti porez na kapitalnu dobit, jer to samo destimulira male ulagače, a nema kvalitenoga rješenja kako osujetiti špekulante, a u isto vrijeme ne zadirati mjerama u ulaganje malih dioničara. Takvi stavovi suprotni su onome koje ima najjača oporbena stranka-SDP, a upitan kako to misli razrješiti ukoliko postanu koalicijski partneri, Čačić je odgovorio da će glavnu riječ o tome imati ona stranka u koaliciji koja osvoji najveći broj mandata, iako se radi o dosta kompleksnom pitanju koje treba pomno proučiti.
Okrugli stol 17. konferencije Zagrebačke burze o budućnosti tržišta kapitala okupila je vodeće ljude glavnih političkih stranaka osim SDP-a. (Amir Kulenović)