Glavaš: Tražimo rješenja da spriječimo pad cijena dionica T-HT-a i Ine

Istek tzv. lock-up razdoblja, nakon kojeg će se omogućiti iskup udjela za nešto više od pola milijuna članova Braniteljskog fonda, zadnjih se dana ističe na domaćem tržištu kapitala kao nepovoljna okolnost za cijene dionice T-HT-a i Ine
"Po isteku lock-up razdoblja 12. travnja neće se dogoditi ništa spektakularno. Branitelji će moći zatražiti iskup svojih udjela. S obzirom na trenutnu nepovoljnu situaciju na burzi, preporučam im da ne žure s time. Cijena dionice T-HT-a i Ine su pale, a time i vrijednost njihovih udjela. Trebali bi pričekati porast tržišta da bi i vrijednost tih udjela bila veća", ističe Josip Glavaš, predsjednik Uprave Erste Investa, društva za upravljanje investicijskim fondovima, koje upravlja i Fondom hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Vrijednost imovine tog fonda na kraju 2007. iznosila je 4,3 milijarde kuna. Zbog pada cijena dionica na domaćem tržištu od početka godine, sada se vrijednost njegove imovine procjenjuje na 3,5 milijardi kuna. Pritom 95 posto čine dionice Ine (1,64 milijarde kuna) i T-HT-a (1,74 milijarde), a ostatak državne obveznice i depoziti."Fond je lani poslovao izvrsno, što je očito i iz dobiti od 195 milijuna kuna. To ujedno pokazuje da su u njega prenesene najkvalitetnije dionice na tržištu. Većina je zarađena kroz dividende Ine i T-HT-a, a manji dio kroz trgovanje obveznicama i oročavanjem na novčanom tržištu", kaže Glavaš. Dosad se u Fond slilo oko 350 milijuna kuna na ime dividendi iz Ine i T-HT-a. I dividenda koju T-HT planira isplatiti za 2007. trebala bi biti pridodana vrijednosti Fonda, čime bi se dodatno povećala i vrijednost udjela.
"Ta dividenda mogla bi se pokazati kao dodatni mamac braniteljima da odlože prodaju svojih udjela", kaže Glavaš. Ukupno u Fondu ima oko 525.000 udjelničara. "Uzimajući u obzir trenutnu cijenu dionice Ine i T-HT-a, vrijednost udjela kreće se između 550 i 600 kuna", procjenjuje Glavaš. U Erste Investu trenutno razrađuju proceduru za podnošenje zahtjeva za iskup udjela, te će, nakon što je odobri Upravni odbora Fonda i HANFA, obavijestiti branitelje o njoj.Glavaš ističe da trenutna razina cijene T-HT-ove dionice od 310 kuna uglavnom zrcali krizu na globalnim tržištima kapitala koja se prelila na domaće tržište te nestrpljivost malih ulagača koji su se odlučili na veće prodaje.
"S velikim paketom T-HT-ovih ili Ininih dionica, koji bi se mogao nakon 12. travnja pojaviti na tržištu iz Braniteljskog fonda te eventualno negativno utjecati na njihovu cijenu, prvenstveno računaju špekulantski ulagači", kaže Glavaš.Dodaje kako Erste Invest, zajedno s Upravnim odborom Fonda, traži rješenja kojima će se spriječiti rušenje cijene te dionice, odnosno da se cijeli paket dionica pojavi na tržištu. U medijima se ovih dana spominje kao moguće rješenje postizanje sporazuma s T-HT-om o otkupu vlastitih dionica. Moguće je i da se rok za isplatu prilikom prodaje udjela protegne na tri mjeseca.
"Nekoliko je mogućih rješenja i svako od njih može utjecati na burzu. Radimo zajedno s Upravnim odborom na prijedlozima što i kako napraviti da ne narušimo cijene na tržištu, te da napravimo najbolje za branitelje", kaže Glavaš.Erste Invest i Upravni odbor već su započeli svojevrsnu PR kampanju kojom pozivaju branitelje da se ne žure s iskupom udjela.
"Trenutno nije povoljno razdoblje za prodaju na tržištu. Bit će puno povoljnijih trenutaka u budućnosti", kaže Glavaš. Dodaje da interes branitelja za tim udjelima svakodnevno raste, ali da je zasad manji nego što se očekivalo.Kako ističe, daljnju perspektivu Braniteljskog fonda definirat će prvenstveno broj njegovih članova koji će nakon 12. travnja tražiti iskup udjela. "Ako njihov broj ne bude prevelik, možemo očekivati da će i ova godina za Fond biti dobra", ističe Glavaš.
Uvjeren je da će Braniteljski fond uspješno prebroditi razdoblje isteka lock-upa. "Sudjelujem na sve više tribina u organizaciji braniteljskih udruga na kojima je to važna tema. Po svemu što imam prilike čuti, čini mi se da neće biti tako velika navala za iskup udjela kao što se očekivalo prije otprilike godinu dana", kaže Glavaš.Erste Invest na ime naknade za upravljanje Braniteljskim fondom godišnje dobiva šest milijuna kuna. "Time se pokrivaju troškovi osoblja, upravljanja, analize, revizije, depozitne banke te poštarine, koja nije zanemariva s obzirom na velik broj udjeličara. U svakom slučaju, taj iznos je i 10-struko manji nego za vođenje klasičnih dioničkih fondova", zaključuje Glavaš za Hinin financijski servis.