Mreža od 500 kilometara suvremenih optičkih kabela

Metronetovi osnivači i vlasnici uložili su 25 milijuna eura u mrežu Zagreba, Splita, Osijeka, Rijeke i Varaždina, utemeljenu na IP tehnologiji, a planirano je širenje na Zadar, Dubrovnik, Karlovac, Slavonski Brod, Dubrovnik, Pulu i Vinkovce
Piše: Marija Čekada
[email protected]
Kao što je široka i dobro sagrađena autocesta nužna za brzo i kvalitetno povezivanje dvaju udaljenih središta, preduvjet kvalitetne i brze telekomunikacije mreža je optičkih kabela kojima se između dvaju ili više korisnika ogromnim brzinama mogu istovremeno prenositi slika, glas i podaci. Na hrvatskom telekomunikacijskom tržištu takvu je mrežu nove generacije u manje od godinu dana uspjela izgraditi tvrtka Metronet, koja je raditi počela u veljači ove godine i time uz T-HT postala drugi operater s vlastitom telekomunikacijskom mrežom u Hrvatskoj.
Osnivač i vlasnik toga novoga potpuno samostalnoga telekomunikacijskog providera je Quaestus fond, koji okuplja devet vodećih hrvatskih tvrtki: Agrokor, Croatia osiguranje, Dalekovod, FIMA Holding, Institut građevinara Hrvatske, Konstruktor, M San Grupu, Nexe Grupu i Privrednu banku Zagreb. Tvrtka Metronet telekomunikacije d.d. osnovana je u svibnju 2005. godine, a u manje od godinu dana u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci i Varaždinu za potrebe poslovnih korisnika izgradila je više od 500 kilometara optičke mreže temeljene na IP tehnologiji, u koju je zahvaljujući vrlo jakom financijskom uporištu uloženo otprilike 25 milijuna eura.
Suradnja s velikim kompanijama i gradovima
To je prema najavama predsjednika Uprave Mihovila Prpića samo početak širenja u barem još toliko hrvatskih gradova (Zadar, Dubrovnik, Karlovac, Slavonski Brod, Dubrovnik, Pula, Vinkovci) u kojima bi se do kraja godine trebala izgraditi Metronetova optička infrastruktura, a dio je njihove vrlo specifične strategije.
- Prioritet nam je pružanje komunikacijskih rješenja za tvrtke na razini cijele Hrvatske, što uključuje i povezivanje udaljenih lokacija pojedine tvrtke koja je naš korisnik u jedinstvenu glasovnu i podatkovnu mrežu koja omogućuje efikasnije i jednostavnije komuniciranje među zaposlenicima. Budući da su tvrtke naš core biznis, bitno nam postaje širenje upravo u gradovima u kojima eventualno nemamo mrežu, a tvrtka koja je naš korisnik ima podružnicu - ističe Prpić.
Među prvim korisnicima Metronetove mreže i njihovih usluga poput primjerice razmjene podataka putem IP VPN-a (Internet Protocol Virtual Private Network) ili MetroFast Data (povezivanje udaljenih lokacija u jedinstveni LAN) upravo je bilo tih devet ulagača, dok je sljedeći korak suradnja s ostalim hrvatskim velikim kompanijama.
SWOT ANALIZA
SNAGA
potpuno optička infrastruktura temeljena na FTTH tehnologiji
viskokvalificirani stručnjaci
jaka financijska baza
PRILIKE
razvoj novih konvergentih uslugapotreba poslovnih korisnika za brzim metrointernetom (30Mb/s)
slobodno kreiranje cijena uslugaliberalizacija tržišta
SLABOSTI
početak poslovanja
damping i razvoj tržišta (konkurencija)
OPASNOSTI
nemogućnost ispunjavanja specifičnih zahtjeva tvrtki
- Trenutno smo orijentirani na velike kompanije, nakon čega slijedi spuštanje prema srednjim i malim tvrtkama, kojima osim priključka na našu mrežu nudimo kompletna integrirana komunikacijska i IT rješenja. Jako mnogo surađujemo i s lokalnim samoupravama, kojima smo se, kao primjerice u Varaždinu, ponudili kao partneri na informatizaciji uprave i izradi aplikacija za građane - kaže Prpić te dodaje da se ne boji buduće konkurencije gradova s vlastitim mrežama, jer smatra kako uvijek mora postojati tvrtka koja će pružati stručna znanja i usluge.
U Varaždinu Metronet zajedno s Upravom i tvrtkom Magić telekom priprema projekt Inteligentni grad, kojim se u gradske institucije uvode informacijski sustavi koji se temelje na konvergentnosti telekom i internet tehnologije, čime se namjerava postići mnogo brža izmjena informacija na svim razinama. U drugim gradovima Metronet pregovara s lokalnim vlastima s ciljem pružanja tehnološke podrške projektima e-vlade i servisa poput hitro.hr.
Nova tehnologija mreže
Ideja o osnivanju tvrtke krenula je prije dvije i pol godine kada se na području širokopojasnog interneta u Hrvatskoj jako malo znalo i radilo, dok su gradske mreže utemeljene na optičkim vlaknima u ostalim srednjoeuropskim gradovima poput Budimpešte, Beča i Praga bile standard. Model po kojem su se vodili u Metronetu bila je strategija danas najvećega talijanskoga alternativnog provajdera pod nazivom FastWeb, koji je posao širenja gradskih mreža temeljenih na tehnologiji FTTH (Fibre to the home) počeo u Milanu i danas postao najveći konkurent talijanskom telekomu.
To je i glavni cilj Uprave Metroneta - u hrvatskim okvirima - postati najveći alternativni provajder za poslovne korisnike. U Metronetu ističu da je temelj njihovog poslovanja kompletno optička Next Generation mreža koja, osim što omogućuje veliku propusnost podataka i velike brzine pristupa internetu te suvremene sustave nadzora mreže, ima i veliku mogućnost za primjene najnovijih aplikacija.
- Jako je važno koji su kapaciteti mreže i koje se aplikacije mogu koristiti. Naša mreža temelji se na potpuno novoj tehnologiji i platformi za usluge koje će se tek pojaviti kao standard. Mreža je redundantna na razini linka, uređaja i između lokacija ne samo u gradu već i između gradova - naglašava Prpić.
To znači da će se metro mrežom optičkih kabela bez ikakvih smetnji preko videolinkova moći pratiti predavanja ili recimo operacije iz zemlje i inozemstva.
Za sada u tvrtki radi više od 85 visokoobrazovanih stručnjaka s dugogodišnjim iskustvom rada u hrvatskim telekomunikacijskim tvrtkama, a prema Prpićevim riječima, osim rizika izgradnje funkcionalne mreže optičkih vlakana, veliki problem bilo je upravo okupljanje stručne ekipe.
- Hrvatska ima jako mnogo stručnjaka, ali vrlo je teško naći kvalitetan kadar s iskustvom u telekomu, pogotovo kad na tržištu posluju četiri ili pet operatera. Zato mnogo ulažemo u ljudski kapital - naglašava Prpić.
Jedan od prvih Metronetovih korisnika je i online turistička agencija Adriatica. net, kojoj su ponudili integrirano informatičko-telekomunikacijsko rješenje za rad suvremenog call centra, dok je u Varaždinu upravo predstavljen projekt Grad Varaždin inteligentni grad, koji su proveli zajedno s tvrtkom Magić telekom i gradskom upravom.
Rječnik
Ethernet - najrasprostranjenija tehnologija za spajanje računala i razmjenu podataka u računalnim mrežama (lokalnim, bežičnim ili među udaljenim lokacijama). Tehnologiju su originalno razvile tvrtke Intel, Xerox i DEC 1976. godine, a ime joj je dao Robert Metcalfe, jedna od osoba koje su radile na razvoju tehnologije.
Dedicirani link za pristup internetu - dodijeljeni link samo za jednoga korisnika. Podrazumijeva određenu brzinu pristupa mreži koju jamči operator. Usluga je namijenjena tvrtkama koje trebaju pouzdano rješenje za stalni pristup internetu zajamčenim brzinama.
Nededicirani link za pristup internetu - korisnici dijele pristup mreži preko zajedničkog linka, pa tako i brzina pristupa mreži varira sukladno broju priključenih aktivnih korisnika (na POP-u). Usluga služi kao zamjena ADSL pristupu internetu. Namijenjena je tvrtkama koje koriste pristup internetu samo za pregledavanje web stranica, pristup udaljenim aplikacijama i razmjenu podataka i emailova.
VoIP (Voice over IP) - vrsta telefonije kod koje se glas ne prenosi 'običnim' telefonskim linijama nego se digitalizira i prenosi putem Internet Protocola (IP).
IP telefon - telefon kod kojeg se glas digitalizira i prenosi putem podatkovnih veza unutar podatkovne mreže, pomoću logike Internet Protocola (IP).
IP VPN (Internet Protocol Virtual Private Network) - privatna (tzv. intranet) mreža putem koje se razmjenjuju podaci između dislociranih ureda jedne tvrtke
FTTH (Fibre to the home) - svjetlovod (optičko vlakno) provedeno do korisničkog priključka