Prosječna stopa rasta 1000 najvećih kompanija u Hrvatskoj prema ostvarenom prihodu u prošloj je godini iznosila blizu 20 posto. Osim kompanija iz sektora energetike, čiji je prosječni rast bio gotovo 60 posto, golem obol tako visokom zajedničkom prosjeku, iz razumljivih razloga, došao je iz djelatnosti restorana i hotela (rast 95 posto) te poslovanja nekretninama (86 posto). S druge pak strane prosječan pad prihoda zabilježen je samo u djelatnostima vodoopskrbe i odvodnje (0,6 posto) te zaštitarstvu i obrani (0,9 posto). Na ovogodišnjoj listi 1000 najvećih nalaze se 134 tvrtke koje su u prošloj godini imale manji prihod nego godinu ranije, no ipak je svaka usporedba s 2020. godinom, u kojoj je većina kompanija radila s gubitkom, ovaj put neprimjerena.
Pojedinačno gledano, prvu tvrtku među 1000 najvećih koja je u 2021. godini imala manji prihod nego godinu ranije nalazimo tek na 48. mjestu na rang-listi. Radi se o Zagrebačkom holdingu, kojem je prihod pao 3,7 posto. Odmah ispod njega još je jedan takav slučaj, PIK Vrbovec plus, tvrtka iz sustava Fortenova grupe, čiji je lanjski prihod iznosio 1,83 milijarde kuna, odnosno 1,7 posto manje nego godinu ranije. Među stotinu najvećih kompanija još su samo dvije kompanije koje nisu uspjele dostići prihode iz 2020. godine, Telemach Hrvatska (-2,1 posto) te Narodni trgovački lanac (-3,3 posto).
Tvrtka s najvećim padom prihoda u prošloj godini je PIK Vinkovci plus, još jedna iz Fortenova grupe, koja je s 851milijun kuna prihoda u 2020. godini lani spala na 463 milijuna kuna. S padom prihoda od preko 33 posto slijedi je Brodograđevna industrija Split, čiji je prihod lani iznosio 620 milijuna kuna. No, ni u jednom od ova dva slučaja visok pad prihoda nije za sobom povukao i rast gubitka. Naprotiv, PIK Vinkovci lani je svoj gubitak smanjio sa predlanjskih 70 milijuna kuna na deset milijuna, a Brodosplit je i uz tako smanjen prihod lani još uspio ostvariti preko 49 milijuna kuna dobiti.