
'Amerikanizacija' TikToka mogla bi postati Trumpov adut za izbore

Teško je zamisliti da će Kina dopustiti prodaju najvrjednije imovine, algoritma koji fascinira stručnjake i korisnike diljem svijeta
Ako je suditi prema riječima američkog predsjednika Donalda Trumpa, postoji 'određena skupina iznimno dobrostojećih ljudi' u SAD-u koja bi za dva tjedna mogla predati ponudu za preuzimanje kineske društvene mreže TikToka. Naravno, kineska strana tek se treba složiti s ponudom, no Trump je uvjeren da će se ovoga puta deal riješiti na obostranu korist.
– Predsjednik Xi vjerojatno će pristati na ponudu – najavio je samouvjereno Trump.
Premda nije poznata cijena TikToka, a nema ni službenih informacija o potencijalnim preuzimateljima, to ne znači da se u američkim medijima o njima ne nagađa, a među imenima koja se spominju u javnosti neka su sasvim neočekivana. Poput YouTube superzvijezde MrBeasta, pravim imenom Jimmy Donaldson, koji ima stotine milijuna pratitelja na različitim platformama, a na TikToku je treći najpraćeniji kreator na svijetu. On je već prije izjavio da su ga kontaktirali milijarderi zainteresirani za spas aplikacije te da je voljan biti dio potencijalne vlasničke strukture.
Tehnomoguli u igri
Drugim riječima, MrBeast bi mogao biti jedan od investitora koji će sudjelovati u preuzimanju. Osim njega, u igri je i američki AI startup Perplexity AI, koji se bavi razvojem tražilice temeljene na umjetnoj inteligenciji i čija se tržišna vrijednost procjenjuje na oko 14 milijardi dolara. Ovo nije prvi put da se ta tvrtka i njezini vlasnici spominju u konktekstu preuzimanja TikToka, a, uostalom, i sama je tvrtka u svom blogu u ožujku objavila da je itekako zainteresirana za preuzimanje.
– Perplexity je u jedinstvenoj poziciji da obnovi TikTokov algoritam bez stvaranja monopola kombinirajući tehničke mogućnosti svjetske klase s neovisnošću Little Techa – napisala je tada tvrtka u svom blogu. Perplexity je predložio i neobičan plan: stvaranje nove američke tvrtke u koju bi se prenijelo TikTokovo poslovanje, uz opciju da američka vlada preuzme i do 50 posto udjela nakon buduće javne ponude dionica. Usto, predložili su da se TikTokov algoritam otvori javnosti kako bi se osigurala transparentnost i prekinuo monopol nad podacima, a posljednji čin bilo bi integriranje Perplexityjevih mogućnosti pretraživanja s TikTokovom videotekom te dodavanje višejezičnih mogućnosti putem automatskog prevođenja. No, teško je isto tako procijeniti je li ta ponuda samo dobar PR ili stvarna mogućnost Perplexityja.
Treća osoba čije se ime spominje u američkim medijima je Kevin O'Leary, poznat iz američke verzije emisije 'Shark Tank', koji bi partnerstvu s biznismenom Frankom McCourtom, bivšim vlasnikom LA Dodgersa, navodno osigurao dvadeset milijardi dolara za financiranje akvizicije. Njihova ponuda navodno se temelji na ideji 'amerikanizacije' platforme, s naglaskom na zaštiti privatnosti korisnika i podršci domaćoj kreativnoj industriji.
Likovi iz sjene
Osim spomenutih mogućih kupaca, u igri bi mogli biti likovi iz sjene. Primjerice, da se iskupi za svoje postove na X-u, mrežu bi mogao preuzeti Elon Musk, donedavno bliski suradnik američkog predsjednika. Musk ionako upravlja X-om (bivšim Twitterom), a TikTok bi za njega bio zgodan alat za testiranje AI algoritama, prodaju Tesle mladima i simultano vrijeđanje svih koji mu stanu na putu. U igri je, spominje dio američkih medija, još jedan tehnomogul i Trumpov saveznik. Riječ je o Larryju Ellisonu, suosnivaču Oraclea, koji je već 2020. bio jedan od glavnih kandidata za preuzimanje TikToka, kada je Trump prvi put pokušao natjerati ByteDance na prodaju. Oracle je tada bio predložen kao 'tehnološki partner' koji bi nadzirao sigurnost podataka američkih korisnika. Osim toga, Oracleova infrastruktura i cloud-usluge bile bi savršena platforma za 'hostanje' TikTokove tehnologije, što bi moglo umiriti američke regulatore.
Kao mogući kupac spominje se i Peter Thiel, osnivač PayPala i suosnivač Palantira, a ujedno milijarder s jakim konzervativnim vezama, koji je već javno spominjao da TikTok vidi kao platformu za 'preporod Zapada'. Usto, njegova sklonost analiziranju podataka s pomoću Palantira jako se dobro slaže s TikTokovom golemom bazom korisničkih informacija.
Ne bi bilo neočekivano ni da u priču uđe konzorcij američkih fondova, poput Blackstonea, KKR-a i/ili, Carlylea. Ta klasična private equity ekipa ima itekakva iskustva kad nešto treba kupiti, prepakirati i prodati, pa zašto ne i TikTok? Pogotovo ako im Washington zauzvrat daruje politički kredit za 'spašavanje djece od kineskog algoritma'.
Algoritam – sveti gral
U američkim medijima vrlo se rijetko spominje da cijena za TikTok neće biti simbolična. ByteDance navodno smatra da američko poslovanje vrijedi između 100 i 150 milijardi dolara. No osnovno je pitanje što se zapravo prodaje, američko poslovanje ili ono što Amerikanci doista žele – algoritam. Naime, TikTokov algoritam fascinira stručnjake i korisnike diljem svijeta zbog iznimne učinkovitosti u personalizaciji i zadržavanju pozornosti, ali i zbog geopolitičkih implikacija vezanih uz kineski utjecaj. Upravo je stoga i teško zamisliti da će Kina dopustiti prodaju algoritma Amerikancima, to više što se taj algoritam smatra strateški važnom imovinom te je izvjesnije da će Peking prodati samo licenciranje zapadnih operacija. Naravno, pitanje je hoće li to zadovoljiti američku stranu. Bilo kako bilo, kineska vlada mora odobriti prodaju TikToka Amerikancima, a to znači da nakon prodaje slijedi kompleksna pravna i politička koordinacija dviju zemalja koja neće biti dovršena do posljednjega potpisanog papira i što će jamačno nadgledati predsjednik Trump. Tim više što tim zadnjim potpisom i Trump ulazi u posljednju fazu svoje operacije 'spašavajmo TikTok od Kine' i 'očistimo ga od woke-kulture', što bi mogao biti savršen predizborni slogan za 2026. i izbore za Kongres ili čak za 2028. i nove predsjedničke izbore.