Biznis i politika
StoryEditor

Ana Brajković: Domaća maloprodaja se rijetko usudi inovirati

16. Ožujak 2025.
Ana Brajković Circled d.o.o.
Uglavnom smo vrlo reaktivni i uvodimo promjene kad je prekasno. To je posebno izraženo u velikim kompanijama

Maloprodaja se mijenja brže nego ikad, a tehnologija, digitalizacija i novi modeli poslovanja redefiniraju pravila igre. U takvom okružju ključno je imati stručnjake koji razumiju kako prilagoditi prodajna mjesta, optimirati asortiman i educirati timove da odgovore na izazove suvremenog tržišta. Ana Brajković jedna je od njih, ne samo da razumije maloprodaju, nego je i uvrštena je na popis Top Retail Experts 2025 prestižne američke platforme RETHINK Retail, što je bio i povod da s njom razgovaramo o trendovima u maloprodaji, promjenama u ponašanju potrošača te ključnim vještinama potrebnima za uspjeh u industriji.

Koje globalne trendove smatrate najvažnijima, a koji će doći k nama kad-tad?

– Najvažniji globalni trendovi uključuju višekanalni pristup u kojem su online i offline iskustva integrirana, personalizaciju s pomoću umjetne inteligencije i analitike podataka, automatizaciju i korištenje robotike u logistici i prodajnim procesima te održivost zahvaljujući ekološki prihvatljivim proizvodima i smanjenju otpada. Primjerice, u višekanalnom pristupu iznimno je važna aktivna korisnička potpora u mrežnim trgovinama, što uključuje ponudu pomoći u stvarnom vremenu poput razgovora uživo, koji prepoznaje kad kupac zapne i nudi asistenciju. Također je važno fokusirati se na postprodaju, koja ne završava s narudžbom, nego uključuje angažman s kupcima prilagođenim ponudama, informacijama o novim proizvodima i traženjem povratnih informacija. Te strategije pomažu u izgradnji dubljeg odnosa s kupcima i povećavaju izglede za ponovnu kupnju. Sve to zahtijeva stalnu edukaciju i razvoj zaposlenika, što je ključno jer se oni tako bolje prilagođavaju dinamičnom tržištu.

Kakvi su pak lokalni trendovi?

– Rad u našoj regiji specifičan je zbog manjeg tržišta, raznolikosti potrošačkih navika i izazova u prilagodbi globalnih trendova lokalnim potrebama. Dok globalno dominiraju digitalizacija, personalizacija i održivost, kod nas se tek počinju primjenjivati koncepti poput optimizacije asortimana i višekanalnog pristupa, koji sam već spomenula. E-trgovina u svijetu često je integrirani dio iskustva kupovanja, a kod nas su internetski i fizički kanal još razdvojeni. Jedan od ključnih izazova u regiji jest niska razina edukacije u sektoru. Često se susrećem s kompanijama koje zanemaruju edukaciju timova u nabavi, upravljanju asortimanom ili dizajnu prodajnih mjesta. Također, fluktuacija zaposlenika doseže i do 75 posto, što zahtijeva strateško ulaganje u privlačenje i zadržavanje talentiranih kadrova, a tu se itekako gubi iz fokusa ono što bi moglo unaprijediti maloprodaju. Upravo u tome vidim velik potencijal, jer ako imamo educirane timove na svjetskoj razini, možemo biti primjer inovacija kao što smo, primjerice, u IT industriji. Educirani timovi i promišljeni pristupi ključni su za održiv rast i konkurentnost. Osim toga, rijetko vidim naše tvrtke na svjetskim konferencijama.

Usudi li se uopće domaća i regionalna maloprodajna industrija inovirati i razmišljati izvan okvira?

– Vrlo se rijetko uopće usude inovirati, pa čak i unijeti veće promjene. Uglavnom smo vrlo reaktivni i uvodimo promjene kad je prekasno. To je posebno izraženo u velikim kompanijama, koje su trome u uvođenju rješenja. Iako nije svako globalno rješenje primjenjivo lokalno, važno je vidjeti širu sliku kako bismo pronašli svoju nišu i svoj put.

Ostatak razgovora o maloprodajnim trendovima u Hrvatskoj i globalno i kako primjerice na prodaju utječe razmještaj asortimana, pročitajte u tiskanom ili digitalnom izdanju tjednika Lider.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
30. ožujak 2025 09:14