Zaključak sjednice Nacionalnog vijeća za uvođenje eura koja se danas održala posljednji put uoči konverzije na novu valutu jest da pri migraciji banke neće imati problema, da su sustavi spremni, a ne bi trebalo biti problema ni s gotovinom. Banke su opskrbljene, zaključili su na sjednici na kojoj je premijer Andrej Plenković građanima savjetovao da uoči novogodišnje noći i nabave ponešto gotovine jer kartično poslovanje neko, kratko, ali ipak određeno vrijeme, neće raditi.
I dok građani i dalje jedva pronalaze početne pakete kovanica od eura u vrijednosti 100 kuna koje su kovane u Hrvatskoj, koje navodno sve banke nisu ni dobile, doznajemo da ih, barem zasad, najviše ima u Fini.
A dok građani zdvajaju hoće li imati dovoljno sitniša da kupe najosnovnije namirnice dan, dva nakon Nove godine i konverzije, slične brige muče i poduzetnike. Dio njih se na promjenu valute pripremio na vrijeme i ne očekuju "ama baš nikakve probleme", ali dio poduzetnika ne može doći do dovoljne količine gotovog novca u eurima.
- Slušao sam upravo guvernera Vujčića kako govori da kreće intenzivna opskrba novcem, kao da konverzija nije za par dana, kao da ima vremena napretek. Problema u opskrbi gotovim novcem ima, problem su kovanice, kojih nema očito dovoljno, a premda smo mi novac naručili na vrijeme dio eura nam nije isporučen - ispričao je Martin Evačić, direktor NTL trgovačkog lanca.
Neki nabavili eure na vrijeme
Problema u nabavci gotovog novca imaju i drugi mali poduzetnici, nekima su se (izvori poznati redakciji) javili bankari kod kojih su naručili predopskrbu eurima s porukom kako im u dogovorenom terminu uoči Nove godine ne mogu isporučiti naručenu gotovinu. Možda će novca biti nakon novogodišnje noći, dojavili su im iz banke.
- Što da sad radimo? Smijemo li onima koji plaćaju u eurima kusur vraćati u kunama, druge valute ne može ni dobiti - pitaju se poduzetnici.
No, tu su i oni koji su se na vrijeme pripremili. Kako za Lider ističe Krešimir Bubalo, predsjednik Uprave Pevexa, taj trgovački lanac je u posljednje dvije godine predvidjeo sve izazove i situacije koje su se mogle dogoditi i koje su se dogodile i nijednom se nije desilo da im je neke robe nedostajalo. Tako je i s novcem.
- Na vrijeme smo naručili dovoljne količine eura, na vrijeme smo novac dobili, tako da zna nas problema u radu nakon konverzije neće biti, mi smo potpuno spremni - rekao je Bubalo te dodao i to kako će taj lanac konverzija stajati, sada je izračunao, čak pet milijuna kuna. Toliko je naime stajala promjena softvera, promjena cijena i trošak radne snage.
Na vrijeme su novac nabavile i trgovine sportskom opremom u sklopu Ferivica, vlasnika i direktora Ferda Kraljevića, koji ističe kako ni oni ne bi trebali imati nikakvih problema u svojim fizičkim trgovinama jer su se na vrijeme opskrbili. - Euri su nam dostavljeni već u listopadu - rekao je Kraljević.
I Žaklin Troskot, vlasnica zagrebačke slastičarnice Amelie, ne očekuje probleme u radu niti u naplati iza Nove godine. - Na vrijeme smo se pripremili - zaključila je Troskot.
Postoje li problemi u opskrbi gotovim novcem u bankama, pitali smo i te financijske institucije, a odgovore ćemo objaviti kad nam ih pošalju.