Danas se diljem Hrvatske provodi bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih crpki, inicijativa koja je pokrenuta putem Facebook grupe ‘Halo, inspektore‘, iza koje stoji Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP). Bojkot su podržala brojna društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa čak i ministar gospodarstva.
Inicijativa je započela dijeljenjem poruka na društvenim mrežama, pozivajući građane da 24. siječnja ne obavljaju nikakvu kupovinu. ‘Osigurajte se za taj dan kao da je nedjelja‘, navedeno je u porukama.
Zagrepčani se odazvali na bojkot trgovina
Sudeći prema pustoši u supermarketima i dućanima, Zagrepčani su se u petak odazvali na jednodnevni bojkot trgovina, u znak prosvjeda zbog visokih cijena.
Tek pokojeg kupca zamijetili smo u petak prijepodne u trgovačkih centrima, ali i manjim kvartovskim dućanima na području Trešnjevke, Knežije i centra. Radnici u trgovinama slažu i brišu police, sjede na blagajnama i uslužuju zaista rijetke kupce. Parkirališta na kojima se mjesto inače zna čekati, prazna su ili poluprazna.
Manje je kupaca i na trešnjevačkoj tržnici, ali petak ondje nije udarni dan, tradicionalno je to subota, pa i nedjelja.
Nešto je više građana u pekarnicama i zalogajnicama, ali i oni se u razgovoru žale na manji promet, kao i prodavači na kioscima.
- Nitko ništa ne kupuje, ne znam kako će biti poslije, ali zasad je slabo - kaže prodavačica u kiosku u Savskoj ulici.
Građani komentiraju da su trgovci pretjerali i da su poskupljenja znatno veća od službenih statistika.
- Tri posto? Pa valjda znam računati, ne znam kak‘ su do toga došli - kaže gospođa ispred trgovačkog centra na Trešnjevačkom trgu.
Ministar Primorac: ‘Podržavam bojkot kao snažnu poruku‘
Ministar financija Marko Primorac izrazio je podršku bojkotu, istaknuvši kako razumije frustraciju građana zbog rasta cijena unatoč padu inflacije.
- Kao ministar financija smatram da vlada mora tražiti sveobuhvatna rješenja za inflatorne pritiske. Iako su stope inflacije smanjene, cijene i dalje rastu. Razumijemo frustraciju građana i želju da kroz bojkot pošalju snažnu poruku. Nitko u lancu ne smije biti socijalno neosjetljiv te konstantno dizati cijene - izjavio je Primorac.
Dodao je da će vlada analizirati podatke o današnjoj potrošnji i odlučiti o daljnjim koracima.
Ministrica Vučković: Vlada poduzima mjere, ali podržavam bojkot
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković također je podržala bojkot, naglasivši kako vlada radi na stabilizaciji inflacije.
- Inflacija je značajno smanjena i ciljana stopa za 2025. godinu iznosi 2,7 posto. No, razumijemo nezadovoljstvo građana jer su cijene hrane i usluga u ugostiteljstvu glavni uzroci povećanja troškova. Vlada će nastaviti s mjerama za ublažavanje situacije - kazala je ministrica.
Blok umirovljenika: Ako cijene ne padnu, blokiramo trgovački lanac
Predsjednik Bloka umirovljenika Milivoj Špika izrazio je sumnju u učinkovitost jednodnevnog bojkota.
- Ovo je distrakcija koja koristi vladi jer skreće pažnju s ozbiljnih problema poput drastičnih poskupljenja i kartelskog udruživanja trgovaca. Vlada ne reagira jer joj odgovara povećanje prihoda od PDV-a - rekao je Špika.
Blok umirovljenika najavljuje moguću blokadu jednog trgovačkog lanca od 1. ožujka ako se cijene ne snize.
- Takva akcija bi natjerala trgovce na reakciju jer nitko ne želi biti blokiran mjesec dana - zaključio je Špika.
Jednodnevni bojkot predstavlja simboličnu poruku o nezadovoljstvu građana zbog stalnog rasta cijena. Iako se postavlja pitanje njegove stvarne učinkovitosti, jasno je da postoji široka podrška i potreba za konkretnim promjenama u politikama cijena i odgovornom ponašanju svih sudionika u gospodarstvu.
Glas poduzetnika iznenađen
Udruga Glas poduzetnika (UGP je izrazila iznenađenje pozivom ministra gospodarstva građana na bojkot trgovina, umjesto da se, kako kažu, uhvati posla i donese konkretne mjere za suzbijanje poskupljenja i visoke inflacije. Iz te udruge radi smanjenja poskupljenja predlažu smanjenje PDV-a, odnosno jedinstvenu stopu od pet posto na sve prehrambene proizvode kako bi se snizile cijene osnovnih namirnica, zatim reformu javnog sektora tj. digitalizaciju i optimizaciju kako bi se smanjio broj zaposlenih i troškovi te poticaje poljoprivredi s fokusom na proizvodnju i kupnju od lokalnih proizvođača i malih trgovaca i dr.
Ekonomisti su uglavnom skeptični
Ekonomski analitičar Damir Novotny kazao je početkom tjedna za Hinu da ni organizirani potrošači ni Vlada ne mogu utjecati na kretanje inflacije.
- Potrošači se možda mogu jedan dan organizirati i bojkotirati trgovce. Međutim, u tržišno orijentiranim ekonomijama kolektivne akcije potrošača nisu imale utjecaja na inflaciju, pa tako neće ni najavljeni bojkot hrvatskih potrošača, ako uopće bude masovan - smatra Novotny.
Podaci Porezne uprave o fiskaliziranim računima u petak pokazat će kako je prošla ova inicijativa građana.
Inače, u Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene HICP-om u prosincu lani porasle za 4,5 posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od svibnja. Hrvatska je tako među tri EU zemlje s najvećom inflacijom, iza Rumunjske (5,5 posto) i Mađarske (4,8 posto). Godišnja stopa inflacije EU iznosila je u prosincu lani 2,7 posto, a u eurozoni 2,4 posto, zadnji su podaci Eurostata.