Biznis i politika
StoryEditor

Burzovne robe: U fokusu dolar koji pada i nafta koja se oporavlja

22. Travanj 2025.
foto Shutterstock
SAD sada postaje globalni ‘destabilizator‘ naspram stabilizatora za kakvog je slovio nakon Drugog svjetskog rata

Generalno, pred nama je miran i za dan kraći tjedan, bez previše novih podataka koje treba objaviti ili analizirati. Možemo reći malo zatišje pred intenzivan svibanj. Generalno, fokus je na dolaru, jer se Trumpov pad američkog dolara nastavlja. Indeks dolara pao je na najnižu razinu u zadnje tri godine, povučen Trumpovim novim carinama, slabijim gospodarskim podacima i stalnim kritikama Federalnih rezervi.

Trump je zaprijetio da će otpustiti predsjednika Jeromea Powella, što je potez koji je poljuljao povjerenje ulagača i izazvao zabrinutost oko autonomije središnje banke. Čini se da su SAD sada globalni ‘destabilizator‘ naspram normalnog stabilizatora nakon Drugog svjetskog rata.

Paralelno, ECB je snizila kamatne stope za još 25 baznih bodova, sedmi put od lipnja 2024. godine i sada je referentna stopa, odnosno ona na depozite, pada na 2,25 posto. Istovremeno, zlato je probilo granicu od 3.400 $/t.oz i postavilo novi rekord.

Osim dolara, nafta je također u fokusu jer se cijena nafte malo oporavila prošlog tjedna. U svijetu roba, nafta je uvijek interesantna, a u ovom trenutku je oporavak cijena energije vrlo važan za terminske cijene agri roba, posebno za tržišta povezana sa sirovom naftom kao što su šećer, ulje graha i palmino ulje.

Kina je trenutno na 125 posto carina, SAD na 145 posto. Sav ovaj košmar oko carina i trgovinskog rata ima utjecaj na slabljenje kineskog juana, nešto što je Kina željela izbjeći, ali sada nema drugog izbora. Jasno je da njihovo gospodarstvo čekaju teška vremena, ali čini se da je to nešto za što su spremni, samo je pitanje koliko dugo mogu izdržati?

Može li Trump stvarno toliko destabilizirati Kinu? Ili obrnuto, može li Xi toliko destabilizirati SAD? Bijela Kuća je izjavila da Trump neće tražiti razgovore o carinama s Kinom, tako da je na Kini da pozove Trumpa. Prema najnovijim podacima, BDP Kine je 5,4 posto (što je bolje od procjena od 5,1 posto), no možemo li vjerovati tim brojkama?

Ulagače treba istjerati s burze

Ljepljiva inflacija, strpljivi FED, potencijalni bojkoti stranih kupaca, razduživanje hedge fondova, rebalansiranje obveznica u gotovinu i nelikvidno tržište razlozi su zašto se prinosi na obveznicu nastavljaju povećavati. Američka vlada treba refinancirati dug, točnije 10 bilijuna dolara kratkoročnog duga, što je oko 30 posto javnog duga. Potrebno ih je obnoviti na najmanje deset godina i to uz niske kamate. U tu svrhu stvaraju se šokovi, jer ulagače treba istjerati s burze, kako bi investirali u trezorske zapise.

Ovo je prilično dobro funkcioniralo na početku posljednjeg burzovnog napada. Vidjeli smo kako su kamatne stope značajno pale, ali su odmah zatim porasle, pod pritiskom velike ponude. Djed Mraz ne može riješiti krizu likvidnosti, kada imate 37 bilijuna dolara javnog duga i preko 100 bilijuna dolara javnog duga, duga kućanstava i poduzeća. Nema dovoljno likvidnosti za refinanciranje duga, a da se ne devalvira valuta, odnosno kredit.

Europa je napravila glupost, jer smo mislili da smo pametni, jer smo ranije sve preselili u Kinu radi jeftine radne snage. Onda smo imali niz ideologa koji su nam govorili da će auto na baterije riješiti sve probleme svijeta. Ostali ideolozi koji su nam u jeku klimatske krize govorili da se s vjetrom i fotonaponom sve može riješiti. Oni koji su te stvari govorili, ne znajući o čemu govore, trebali bi platiti za učinjenu grešku.

Imali smo Europsku komisiju koja je ideološki forsirala neke stvari, a sada shvaćamo da smo uništili cijele industrijske lance, ne samo automobilsku industriju. Neke zemlje u Europi danas plaćaju visoke cijene energije jer su se ideološki odrekle nuklearne energije i sada su shvatile da im je malo teže biti konkurentan. I sada to ima ozbiljne posljedice za njihove ekonomije.

Američki LNG kao geopolitičko oruđe

Terminske cijene sirove nafte ponovno su porasle na razini prošlog tjedna. Međutim, početak novog tjedna donio je pad cijene za gotovo tri posto u ponedjeljak, kada je terminska cijena pala ispod 66 $/bbl, jer je popuštanje napetosti između SAD-a i Irana povećalo mogućnost povratka više iranske sirove nafte na tržište. Razgovori između dviju strana postigli su "vrlo dobar napredak", s planovima za izradu nacrta okvira za potencijalni nuklearni sporazum. To je uslijedilo nakon novih američkih sankcija kineskoj rafineriji optuženoj za preradu iranske nafte.

U isto vrijeme, zabrinutost oko potražnje i dalje postoji zbog straha da bi američke carine mogle oslabiti globalni rast. Nedavna anketa pokazala je gotovo 50 posto šanse za recesiju u SAD-u u roku od godinu dana. Povrh toga, očekuje se da će OPEC+ povećati proizvodnju za 411 tisuća barela dnevno u svibnju, iako bi dio tog povećanja mogao biti nadoknađen rezovima u zemljama koje su premašile svoje kvote.

Terminske cijene europskog prirodnog plina TTF porasle su prema 35 €/MWh, pokušavajući se skromno oporaviti nakon pada od osam posto prošli tjedan na najnižu razinu u zadnjih sedam mjeseci. Blagi oporavak slijedi širi tržišni optimizam nakon što je SAD privremeno izuzeo neke kineske uvozne proizvode povezane s tehnologijom od carina, ublažavajući zabrinutost zbog recesije koja je pritiskala cijene plina.

U međuvremenu, očekuje se da će blaže i vjetrovitije vrijeme diljem Europe potaknuti ubrizgavanje plina u skladišta i smanjiti potražnju iz energetskog sektora. Europska skladišta ostaju relativno nisko popunjena, tek nešto više od 35 posto popunjena nakon zime. Što se tiče politike, države EU-a složile su se dopustiti fleksibilnost u pravilima skladišta plina u bloku, dopuštajući zemljama da padnu 10 postotnih bodova ispod cilja od 90 posto popunjenosti skladišta ako su tržišni uvjeti teški. Dodatno, EU razmatra povratak na opskrbu ruskim plinom.

Nakon spontanih ekonomskih odluka američkog predsjednika Trumpa, zemlje EU-a strahuju da bi ovisnost o američkim isporukama LNG-a mogla postati nova ranjivost, a da bi Trumpov carinski rat mogao pretvoriti američki LNG u geopolitičko oruđe. U tom kontekstu velike europske tvrtke počele su raspravljati o mogućnosti povratka uvozu ruskog plina. U prvom kvartalu ove godine, od ukupno uvezenog LNG-a, EU je uvezla 16 posto ruskog. Prošle godine, uvoz LNG-a iz Rusije iznosio je oko 20 milijardi kubičnih metara, odnosno oko 20 posto od ukupno uvezenih 100 milijardi kubičnih metara LNG-a.

Porasla cijena bakra

U agri svijetu trgovci prate vremenske prognoze za Brazil, ciklus žetve u Argentini, napredak sjetve u SAD-u, izvoznu potražnju za agri robama iz SAD-a i kretanje pozicija hedge fondova. Francuska je povisila procjenu površine zasijane mekom ozimom pšenicom. Ukupna površina meke pšenice, uključujući i malu površinu jare pšenice, iznosila je 4,63 milijuna hektara, što je 10 posto više u odnosu na žetvu 2024. koju su obilježile obilne kiše i 1,1 posto više od petogodišnjeg prosjeka. Što se cijene tiče, nije ovo bio lagan tjedan za proizvođače, jer su terminske cijene s obje strane Atlantika potonule.

Terminske cijene bakra porasle su iznad 4,70 $/lbs, dosegnuvši najvišu razinu u zadnja dva tjedna jer je američki dolar oslabio usred rastuće nelagode oko izgleda američke ekonomske politike i neovisnosti FED-a. Rastući strahovi zbog ekonomskih posljedica američko-kineskog trgovinskog rata pridonijeli su raspoloženju za izbjegavanje rizika.

Kina se suprotstavila onome što je opisala kao američko "trgovinsko maltretiranje", upozoravajući druge zemlje da ne sklapaju dogovore koji potkopavaju njezin položaj. Bakar, koji se često smatra barometrom za globalno gospodarsko zdravlje, pronašao je dodatnu potporu u špekulacijama oko toga mogu li američke carine na kraju ciljati na uvoz bakra.

22. travanj 2025 10:39