Biznis i politika
StoryEditor

Domaći poduzetnici, čini se, nisu previše zabrinuti oko carina

20. Ožujak 2025.
Donald Trump
Rijetki koji su odgovorili na Liderov upit tvrde da su ili ionako orijentirani na tržište EU-a ili da će preseliti pogone u Europu

Precizirati stanje na tržištu (robnom, kapitalnom, valutnom, nekom četvrtom, petom...), a, nedajbože, i prognozirati, nikada nije bilo besmislenije. Tvrdnja, vjerovanje ili analiza napisana sada (ovi se redci pišu navečer), ujutro je poput čeških luftića na jadranskoj buri: jednom otpuhani, nitko ih nikada više nije vidio. Osim toga, kakve će, za koga i za što točno biti/iznositi recipročne carine, američka će administracija objaviti tek 2. travnja. A dotad tržišta uvrnuto luduju. Naime, njemački je parlament (očekivano) izglasao povijesnu izmjenu Ustava koja državi omogućuje investicije u (obrambenu) infrastrukturu od 500 milijardi eura. Tržište kapitala odmah je skočilo, pa je frankfurtski indeks DAX ove godine ukupno u plusu čak 16 posto. Za usporedbu, S&P 500, koji prati najveće američke kompanije, u minusu je pet posto. Ali noć je mlada; za mjesec, tri ili devet Trumpovi potezi indekse barem triput okrenu oko Sunca.

Stoga ne začuđuje što ni domaće tvrtke ne mogu baš stopostotno gađati posljedice carina za svoje poslovanje. Naime, neovisno o tome što uglavnom nisu izravno izvozno ili uvozno nakvačene na američko tržište, jesu na europsko, a ono će, bez sumnje, patiti. No to nije tema o kojoj rado zbore. Upite smo poslali na podosta adresa, a odgovor tek jedan, Končarev.

– Končar ne vidi veće razloge za zabrinutost, posebno stoga što primarni tržišni plasman ostvarujemo na tržištu EU-a. Prema nerevidiranim financijskim izvješćima za 2024., Končar je u zemljama Europske unije ostvario izvoz od 551,7 milijuna eura, što je rast od 133 milijuna u odnosu na godinu prije, a tvori 74 posto ukupnoga izvoza. Novougovoreni poslovi Grupe dosegnuli su gotovo 1,7 milijardi eura. Udjel je EU-a u ugovorenim izvoznim poslovima 76,3 posto. Uz to je ključan pokazatelj za nastavak uspješnog trenda stanje otvorenih obveza, backlog, koje na kraju 2024. iznosi rekordne 2,034 milijarde eura i veće je za 43 posto u odnosu na stanje na početku godine – poručuju iz Končara uz dodatak kako im je uz njemačko tržište posebno važno švedsko, austrijsko, norveško i nizozemsko, dakle orijentiranost na europska tržišta ostaje prioritet i u idućim godinama.

Kina je konkurentica, ne SAD

Dio je poslovanja ipak vezan uz SAD, pa kakve su procjene za tamošnja događanja i posljedice?

– Tržište SAD-a trenutačno nam je važno zbog jednog segmenta proizvodnog programa u sklopu širega poslovnog područja prijenosa i distribucije električne energije. U SAD je 2024. izvezeno robe i usluga u iznosu od 12,4 milijuna eura, što je tek 1,7 posto Končarevih ukupnih prihoda. Postojeći su ugovori za SAD vezani uz nekoliko energetskih kompanija. Riječ je o isporuci visokonaponskih transformatora koji će imati važnu ulogu u projektu ‘Greenlink Nevada‘ čiji je cilj povezivanje postojeće mreže od 525 kilovolta s novim prijenosnim mrežama u sjevernim i zapadnim dijelovima Nevade. Treba spomenuti i društvo Končar – Energetske transformatore (KPT), joint-venture tvrtku u suvlasništvu sa Siemens Energyjem, u kojoj kompanija posjeduje vlasnički udjel od 49 posto. Končar – Energetski transformatori lani su ostvarili prihode od prodaje proizvoda od gotovo 250 milijuna eura, što je 30 posto više od ostvarenja 2023., pri čemu je dio prihoda ostvaren upravo na tržištu SAD-a. KPT danas je jedna od najboljih tvornica velikih energetskih transformatora na svijetu. Uvođenje carina donosi nepovoljne posljedice za obje strane te je zasigurno nepopularna mjera za trgovinske odnose i daljnji gospodarski rast. Vidjet ćemo daljnji razvoj situacije, no ne očekujemo da će Končar kao europski proizvođač i izvoznik orijentiran na tržišta Europske unije biti znatnije poslovno ugrožen. Zahvaljujući povijesnom investicijskom i transformacijskom zamahu tvrtka će na europskoj razini zasigurno ostati nezaobilaznim partnerom u zelenoj i digitalnoj tranziciji – vele u Končaru, dodajući kako unatoč aktualnim okolnostima tržište SAD-a i dalje smatraju potentnim i perspektivnim, pa se ondje aktivno razmatraju strateška partnerstva, ali i potencijal lokalne prisutnosti.

Cijeli članak pročitajte u tisakanom ili digitalnom izdanju poslovnog tjednika Lider.

Članak je dostupan u tiskanom 
i digitalnom izdanju Lidera
25. ožujak 2025 15:00