Biznis i politika
StoryEditor

Cijene burzovnih roba pale u travnju, oči tržišta uprte u FED

06. Svibanj 2025.
foto Shutterstock
Tržište će pratiti novosti vezane uz trgovinske odnose SAD-a i Kine, cijene sirove nafte, ali i napredak ubrzane sjetve u SAD-u
Cijene burzovnih roba generalno su pale u travnju ponajprije jer se na tržište odrazio negativan utjecaj uvođenja američkih carina i niži izgledi za globalni rast. Indeks cijena energije pao je 7,6 posto u travnju, predvođen oštrim padom prirodnog plina u SAD-u (17,6 posto) i sirove nafte (6,8 posto). Cijene neenergetskih proizvoda niže su za 2,6 posto. Indeks poljoprivrednih cijena pao je za 0,7 posto.
 
Cijene hrane pale su za 0,5 posto, sirovine za 0,9 posto, a cijene pića za 0,8 posto. Cijene gnojiva porasle su za 0,7 posto. Cijene metala pale su sedam posto, predvođene aluminijem (10,8 posto) i cinkom (9,3 posto) uz pad bakra, olova i nikla za oko 6 posto. Istovremeno, plemeniti metali porasli su za 6,3 posto, potaknuti rastom zlata (7,9 posto), dok su platina i srebro zabilježili pad.
 
Odluka FED-a o eventualnom smanjenju kamatnih stopa biti će ključni katalizator tržišta u svibnju. Ne očekuje se da će FED sniziti stope, ali Powellovi komentari na tiskovnoj konferenciji pomaknut će rizičnu imovinu i tržišta robe u smjeru američkog dolara i cjelokupne atmosfere rizika. Povrh toga, tržište će pratiti novosti vezane uz trgovinske odnose SAD-a i Kine, cijene sirove nafte, ali i napredak ubrzane sjetve u SAD-u, kao i pozicioniranje tržišta uoči uoči važnog izvješća USDA WASDE sljedećeg ponedjeljka. Osim navedenog, biti će zanimljivo vidjeti ovotjedne izvještaje o profitabilnosti nekih od stupova globalne agri industrije kao što su ADM ili Bunge. 
 
Prošloga je tjedna objavljeno da je BDP SAD-a u prvom kvartalu zabilježio prvi pad nakon tri godine, a prvi podaci iz travnja ukazuju na daljnje slabljenje aktivnosti. Trump poziva na strpljenje jer i dalje očekuje ‘procvat kao nijedan drugi‘. Još jedan kvartal negativnog BDP-a i mi po udžbeniku imamo recesiju. Nije to kraj svijeta, jer se recesije događaju u prosjeku svakih 6,5 godina, ali nije nešto što nam treba u ovom trenutku.
 
I prvi travanjski makroekonomski podaci iz Kine ukazuju na usporavanje rasta, a to su, kažu analitičari, tek prve posljedice trgovinskog rata između SAD-a i Kine, koji je pokrenuo Trump. Trump koji je na vlasti već 100 dana! Kakvu ocjenu dobiva? Još uvijek imamo retoriku da SAD i Kina razgovaraju, ali i dalje Kina kaže da uopće nije bilo pregovora o trgovini. Ne bih se iznenadio da su neki razgovori na niskoj razini upravo u tijeku i da je ovo način na koji Kina igra svoju igru.
 
U međuvremenu, trgovinski tokovi između Kine i SAD-a vjerojatno će se nastaviti čak i uz kaznene carine u obje zemlje, dijelom zbog preusmjeravanja robe kroz Meksiko, Singapur i Vijetnam. Za očekivati je da će situacija uvelike nalikovati praksi sankcija protiv Rusije: zemlje posrednice - Kina, Turska, UAE, Indija i postsovjetske republike - obogaćuju se primanjem i tranzitom robe pod sankcijama.

Tko ima zlato određuje pravila

SAD i Kijev potpisali su sporazum o podjeli dobiti i tantijema od buduće prodaje ukrajinskih minerala i rijetkih metala, zapečativši ugovor za koji je Donald Trump rekao da će pružiti ekonomski poticaj SAD-u da nastave ulagati u obranu i obnovu Ukrajine nakon što su posredovali u mirovnom sporazumu s Rusijom. Sporazum o mineralima, koji je bio predmet napetih pregovora mjesecima i koji je gotovo propao nekoliko sati prije nego što je potpisan, uspostavit će američko-ukrajinski investicijski fond za obnovu za koji Trumpova administracija kaže da će početi vraćati oko 175 milijardi dolara pomoći pružene Ukrajini od početka rata.
 
Zlato je nedavno dostiglo svoju 55. najvišu vrijednost svih vremena u posljednjih 12 mjeseci, premašivši razinu od 3.400 dolara. Pobijedio je S&P 500 od pandemije, bilježeći porast od preko sto posto od 2020. Tko ima zlato određuje pravila. Možda to možemo proširiti na zlato, srebro i bitcoin.
 
Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna oštro pale jer se očekivalo povećanje OPEC-ove proizvodnje, dok bi trgovinski rat mogao usporiti rast svjetskog gospodarstva, a time i potražnje za ‘crnim zlatom‘. Cijene nafte pale su na razini tjedna oko osam posto i sada se nalaze ispod razine od 60 $/bbl (20-ak posto niže nego prošle godine). Tržište za sada nisu pretjerano ohrabrile ni poruke da bi uskoro mogli započeti trgovinski pregovori između SAD-a i Kine. Trump namjerava uvesti sekundarne sankcije onima koji kupuju iransku naftu? Povrh svega i OPEC, predvođeni Saudijskom Arabijom, dogovorili su povećanje proizvodnje u lipnju za 411 tisuća barela dnevno, što je dodatni bearish signal na početku novog tjedna i razlog zašto se burze crvene. 
 
Karteli imaju jedan i samo jedan cilj, a to je podizati cijene. OPEC, najpoznatiji od svih njih, školski je primjer. Pa zašto Saudijska Arabija, koja vodi skupinu, spušta cijene? Navodno, kraljevstvo pokušava ponovno uspostaviti disciplinu među proizvođačima skitnicama: Kazahstan, Irak i UAE varaju svoje ciljeve proizvodnje. Ipak, nisam uvjeren da je to sve. Da bismo cijenili saudijsku naftnu politiku, uvijek pomaže usredotočiti se na ono što kraljevstvo radi, a ne na ono što govori; bilo javno ili privatno.
 
Radi se prilično transparentno: veća proizvodnja, rezultira nižim cijenama nafte. Važno je da Rijad nije uložio nikakav napor da razgovara o tržištu. Zapravo je suprotno. Posljednjih dana Saudijci su tiho poslali poruku drugima u OPEC-u i izvan njega: Možemo živjeti s niskim cijenama nafte. Čitajući između redaka, čini se da Rijad ima za cilj zadržati sirovu naftu Brent ispod 70 $/bbl, a možda čak i niže, što je značajno odstupanje od njegove prethodne takozvane Saudijske prve politike održavanja cijena što bliže 100 $/bbl.
image

Indeks cijena burzovnih roba

foto
Terminske cijene europskog prirodnog plina TTF kretale su se od 32 do 33 €/MWh, što je blizu najniže razine u zadnjih devet mjeseci, dok su se trgovci usredotočili na moguće promjene pravila skladištenja plina u EU prije zime. Prijedlozi sugeriraju smanjenje obveznih razina skladištenja na oko 75 posto popunjenosti (u usporedbi sa trenutnim zakonskim ciljem od 90 posto popunjenosti) do 1. studenoga. Njemačka je već djelovala neovisno, smanjivši svoj cilj s 90 posto na 80 posto. Trenutna popunjenost skladišta u EU je sada oko 41 posto.
 
U međuvremenu, EU se priprema predstaviti plan za prekid preostalih plinskih veza s Rusijom. Međutim, bez sankcija za postojeće ugovore, pravni izlasci ostaju ograničeni. Rusija još uvijek opskrbljuje 19 posto plina u Europi, uglavnom kroz Turski tok i isporuke LNG-a. U isto vrijeme, potencijalni mirovni sporazum u Ukrajini uz posredovanje SAD-a mogao bi smanjiti napetosti i omogućiti nastavak nekih ruskih energetskih tokova. Kratkoročno se očekuje da će hladnije vrijeme u sjeverozapadnoj Europi povećati potražnju za plinom.

Bakar nije samo metal

Bloombergov poljoprivredni indeks porastao je za 0,8 posto tijekom travnja, prvenstveno jer su na razini mjeseca porasle cijene robama kao što su sojino ulje, kava, kakaovac ili kukuruz. Terminske cijene pšenice na CBOT-u su pale prošlog tjedna 0,4 posto, kukuruza 3,4 posto,  soje 1,2 posto. Nema promjene u strategiji fondova, samo su dodatno povećali svoju short poziciju na pšenici i sada ona iznosi 40,8 milijuna tona. Previše. Generalno, fonodvi su short na pšenici, dok su long na kukuruzu (15,2 milijuna tona).
 
Vruća i suha klima trebala bi utjecati na mnoge poljoprivredne regije Sjeverne Amerike veći dio sljedeća četiri tjedna. Vrijeme nije idealno ni u Rusiji pa će i to trebati pratiti. U Južnoj Americi bi trebali imati vruće, suho vrijeme diljem Brazila tijekom većeg dijela sljedeća četiri tjedna, s mogućnošću vlažnog vremena na sjeveroistoku Argentine. Što se tiče procjena uroda, one su i dalje rekordne za soju i veće količine kukuruza iz Brazila.
 
Europska komisija potvrđuje da EU neće produljiti svoj bescarinski sporazum s Ukrajinom u lipnju, već će transformirati autonomne trgovinske mjere u liberalizaciju trgovine kako bi utvrdili pravila za buduću povlaštenu trgovinu.
 
Terminske cijene bakra malo su se oporavile na početku novog tjedna, nakon prošlotjednog pada cijene. Trump je izjavio da ne planira razgovarati sa svojim kineskim kolegom ovaj tjedan, iako je signalizirao spremnost da smanji carine na kineski uvoz kako bi potaknuo trgovinu. Kina je prošli tjedan navijestila da bi mogla razmotriti početak trgovinskih pregovora, ali je naglasila da Washington prvo mora ukloniti sve jednostrane carine kako bi pokazao iskrenost.
 
Trgovci također očekuju daljnji razvoj potencijalnih trgovinskih sporazuma SAD-a s Indijom, Japanom i Južnom Korejom, što bi moglo utjecati na raspoloženje šireg tržišta. Dodajući uzlazni zamah bakra, izvješće o zapošljavanju u SAD-u za travanj koje je bilo jače od očekivanog pomoglo je ublažiti strahove od usporavanja izazvanog carinama, pojačavajući očekivanja potražnje za industrijskim metalima.
 
Bakar nije samo metal, to je strateška imovina u srcu globalne energetske tranzicije, koja pokreće sve, od električnih vozila i sustava obnovljive energije do podatkovnih centara i pametne infrastrukture. U tom kontekstu, a i u kontekstu eventualnih budućih geopolitičkih igara i industrijskih promjena, zanimljivo je pogledati 10 zemalja s najvećim zalihama bakra. Uvjerljivo najveće zalihe ima Čile (190 milijuna tona), zatim Australija (99 milijuna tona), a top tri zatvara Peru (92 milijuna tona). Tu su još redom Rusija (62 milijuna tona), Meksiko, SAD, Kina, DR Kongo, Zambija i posljednja Indonezija (19 milijuna tona). Ukupne globalne rezerve bakra procijenjene su na 890 milijuna tona. 
image

Burzovne robe u travnju

foto
06. svibanj 2025 11:10