Biznis i politika
StoryEditor

Cijene prirodnog plina na najvišoj razini u dvije godine

20. Prosinac 2024.
U strahu su velike oči, što se potvrđuje i s cijenama plina koje su dosegle svoj maksimum u dvije godine, a sve zbog straha od hladne zime

Cijene prirodnog plina dosegle su gotovo dvogodišnji maksimum zbog zabrinutosti oko hladne zime, geopolitičke neizvjesnosti i ograničenja u opskrbi. Referentne terminske cijene prirodnog plina porasle su na 3,66 dolara po milijunu britanskih toplinskih jedinica (MMBtu) što je najviša razina od siječnja 2023., dok su samo u ovoj su godini cijene porasle za 40 posto, piše Euronews.

Zabrinutost trgovaca zbog povećane potražnje uslijed hladne zime očituje se kroz rast otvorenih pozicija na tržištu terminskih ugovora. Očekuje se da će prosječne temperature na sjevernoj hemisferi, uključujući Europu, Kinu i Japan, ove zime biti ispod prosjeka, što bi moglo povećati potražnju za grijanjem.

Prema izvješću grupe EBW Analytics, rast cijena prirodnog plina ‘primarno je potaknut vremenskim prognozama za hladnoću sredinom siječnja‘, pri čemu bi dnevna potrošnja za grijanje mogla doseći 18 milijardi kubičnih stopa tijekom vikenda.

Na strani ponude, intenzivne geopolitičke napetosti između Rusije i Zapada mogle bi dovesti do daljnjih sankcija na ruski izvoz plina. Uz to, prema podacima Američke energetske informacijske uprave (EIA), radni inventar prirodnog plina smanjen je za 125 milijardi kubičnih stopa u tjednu koji je završio 13. prosinca.

Glavni dobavljači: SAD i Norveška

Nakon ruske agresije na Ukrajinu 2022., SAD i Norveška postale su glavni dobavljači prirodnog plina Europi. Cijene su u kolovozu 2022. dosegle više od 10 dolara po MMBtu, ali su pale na četverogodišnji minimum od 1,53 dolara po MMBtu krajem veljače zbog prekomjerne ponude nakon što su SAD povećale proizvodnju.

Kako bi stabilizirali cijene, veliki američki proizvođači, uključujući EQT i Coterra Energy, smanjili su proizvodnju u kolovozu. Cijene prirodnog plina od tada su porasle s 1,88 dolara po MMBtu krajem kolovoza na trenutnih 3,66 dolara po MMBtu, što predstavlja rast od 190 posto u četiri mjeseca.

Poremećaji u proizvodnji uzrokovani uraganom Rafael u Meksičkom zaljevu dodatno su doprinijeli rastu cijena u studenom.

Kratkoročna volatilnost i dugoročna potražnja

U kratkoročnom razdoblju, cijene prirodnog plina mogle bi ostati volatilne. Predviđa se da će novi američki predsjednik, Donald Trump, potaknuti povećanje opskrbe fosilnim gorivima, što bi moglo uravnotežiti odnos ponude i potražnje. Dugoročna prognoza pak ostaje optimistična. Očekuje se da će prirodni plin biti primarni izvor energije za tehnološke tvrtke koje grade masovne podatkovne centre usred sve jače utrke u razvoju umjetne inteligencije.

Prema izvješću S&P Global Commodity Insights, globalna potražnja za energijom porast će za trećinu u sljedećih deset godina, uključujući rast potrošnje u podatkovnim centrima. Prirodni plin će igrati ključnu ulogu kao osnovni izvor energije, a očekuje se dodavanje 47 gigavata energije godišnje između 2024. i 2035. Analitičari Wells Fargo predviđaju 20-postotni porast potražnje za električnom energijom, potaknut potrebama infrastrukture umjetne inteligencije do 2030. godine. Iako su tehnološke tvrtke suočene s povećanim pritiscima zbog svog ugljičnog otiska, mnoge se okreću čišćim izvorima energije. Međutim, budući da obnovljivi izvori ne mogu sami zadovoljiti rastuću potražnju, prirodni plin postaje ključna komponenta energetske opskrbe. Zbog toga, Goldman Sachs predviđa da će prirodni plin činiti oko 60 posto energije potrebne za rad sustava umjetne inteligencije, dok će ostatak dolaziti iz obnovljivih izvora.

20. prosinac 2024 20:32